• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Entegre çevre bilgi sistemi yenilendi

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Entegre Çevre Bilgi Sistemi 3.2.35 güncellemesi yayımlandı:

1- Giriş Ekranı Değişti
EÇBS giriş ekranı.jpg

2- İlk açılış ekranındaki "Giriş" sekmesi kaldırılarak direkt olarak "Anasayfa" sekmesine yönlendirildi. Renk ve düzen değişikliği ile göze hoş bir sistem yaratılmaya çalışılmış:

Anasayfa.jpg

3- Şahıs Uygulamaları kısmındaki uygulamalar görüntülenememekte (muhtemelen geçici sorun). Ancak Anasayfada yer alan "Yeterlik Uygulaması"na tıkladığınızda sizi şöyle bir ekran bekliyor olacak:

Yeterlik Uygulaması Girişi.jpg

4- Her uygulamanın girişinde "Tesis" seçeneği eklendi. Yine de "Tesis" listesinden hâlâ uygulamalara gidebiliyorsunuz. Anasayfa'dan erişim kolaylaşmış:

Uygulama - Tesis Seçimi.jpg

Daha detaylı inceleyip, gözümden kaçan şeyleri de paylaşmaya çalışacağım :) Hepimize hayırlı olsun.

Merhabalar,

Ben şuan çalıştığım firmada yaklaşık 5 yıldır çalışıyorum. Bunun 4 yılı Kalite Güvence, son bir yılı ise Çevre Arıtma'da çalışmaktayım.

Ben deneyim kısmını nasıl doldurayım ?

İlk işe girdiğim ama kalite olarak çalıştığım dönemden mi ? yoksa çevre mühendisi olarak çalıştığım son bir seneyi mi beyan edeyim ?

İşe giriş bildirgesini eklesem yeterli olur mu ?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
H.Yet
Sizinle birlikte tüm arkadaşların karıştırdığı nokta var. O tecrübe sekmesi "çevre görevlisi" olarak çalıştığınız süreyi kapsıyor. Yani siz firmanıza hiç çevre danışmanı olarak atandınız mı? Atandıysanız girebilirsiniz.

Önceki cevapları görüntüle…
Cem Yılmaz
sigorta girişinizin ne olarak yapıldığı önemli. eğer en baştan beri Çevre Mühendisi olarak giriş yapıldıysa tüm tecrübenizi yazabilirsiniz.
[automerge]1574932821[/automerge]
Cem bey Çevre Görevlisi olmak zorunda değil, mesleki tecrube önemli, yani Çevre Mühendisi olarak çalışmışsa sayılabilir.

Sistem üzerinden kendinizi de atarsanız, tecrübe konusunda işler.

Şimdi bazı arkadaşlar yıllardır aynı iş yerinde aynı işi yaptığını söylüyorlar. Ancak resmi kanıt önemli. Diyelim 2017 yılında çevre görevlisi almışsınız. Bundan önce zaten sizin tecrübe işletmeniz imkansız. 2017'den sonra da sisteme girdi yapmayı unuttuysanız, şimdiden girmenizi öneririm. Sistemde hâlâ büyük bir açık var. Eskiye dönük tecrübe manuel olarak eklenebiliyor. Şimdilik kontrolü de sağlanmıyor.

Cem Yılmaz
@Cem Yılmaz bey, çevre mühendisi olarak sigortam yatıyor ancak yönetim (ya da bağlı olduğum kalite yönetim müdürü) çevre danışmanımız atalı olduğundan bana şifre yetkisi vermek istemiyor. Çevre mühendisi olarak çalışıyor olmam tecrübeyi etkilemez mi. Hani bir de, çevre görevlisi yanına Çevre Mühendisi yazıdırdık yaa. Çevre mühendisi olarak SGK' mın işlemesi yeterli olmaz mı

yeniçevreci
Size şifre yetkisi vermesine gerek yok aslında, alt tarafı Yeterlik uygulamasına girip tam zamanlı çevre görevlisi olarak sizin atamanızı yapacak. Siz firmanın sadece E-izin sayfasında yetkili olmuş olacaksınız.

Diğer konuya gelecek olursak; dediğim gibi şu an sistemin bir açığı var. Her tecrübenizi kendiniz giriyorsunuz. Dolayısı ile elle girip, çevre mühendisi olarak çalıştığınızı kanıtlayabilirsiniz. Ama ilerleyen süreçte bunun kontrol mekanizması ortaya çıkabilir. Yeterlik uygulaması üzerinden yapılmayan atamaları tecrübeden saymayabilirler. Bu durumda da mağdur konumuna düşersiniz.

Dipnot: Çevre görevlisi olmuş, çevre mühendisi olmuş hiçbir şey fark etmiyor :) İsterseniz oraya çevre ordinaryusu yazsınlar. Benim için yaptığım iş, işi yapma koşulları ve yetkinlik şartları değişmedikçe aynı şeyin laciverti.

Cem Yılmaz
Yeterlilik uygulamasında yapılmayan atamaları tecrübeden saymıyolar. Şimdi dediğiniz gibi elinizle istediğiniz tecrübeyi girebiliyorsunuz ama iki gün sonra bir denetimde veya sistem güncellemesi esnasında tespiti yapıldığında problem çıkarırlar hatta eksik/yanlış beyandan ceza bile yazabilirler.
Bakanlık tecrübede yeterlilikteki atamayı göz önüne alıyor. Çünkü ataması olmayan persenel tesisin hiç bir başvurusunu yapamıyor ve yapamadığı başvurulardan da tecrübe kazanamıyor.
Bundan dolayı firmalarda yeterlilikten kesinlikle atama yapılması gerekmekte (tecrübeyi dert etmeyenler hiç birşey yapmasına gerek yok)

yeniçevrecissk niz çevre mühendisi olarak görünüyorsa, hepsini sisteme manuel olarak girebilirsiniz.
[automerge]1574933231[/automerge]
yönetmelikte terim "Mesleki Tecrübe" olarak geçmekte. yani çevre mühendisi olarak görev yapıyor ve ssk sı da çevre mühendisi olarak girilmişse hepsini sisteme işleyebilir bir sıkıntı yaşanmaz.

Önceki cevapları görüntüle…
Tolgay Doğan
Siz hâlâ olayı para olarak algılıyorsunuz. Parasında değilim işin, hatta bedava olmasına çok sevinen ancak vize bedeli olduğu için itirazda bulunan kişilerden biri de benim -ÇMNet Bakanlık Dosyası incelenebilir kanıt olarak-. Benim takıldığım nokta, yıllardır bu işi yapmayan birinin birden bire 5 yıllık tecrübeli (koordinatör) sıfatına erişebiliyor olması. Benim hakkım burada yenmiş olur.

Cem Yılmazvalla ilk 2000 tl diyerek para lafını açan sizsiniz ben ona yorum olarak yazdım. ayrıca o adam da başka bir yerde başka şekilde çevre mühendisliği yapıyordu. çevre görevlisi ve çevre mühendisi aynı kişiler, yaptıkları iş aynı iş (çevre mühendisliği) o yüzden de bu ayrımı yapmak yanlış.

Merhaba, benim diplomam ve deneyim bilgilerimdeki sgk işe giriş bildirgelerim vs mevcut hala sistemde duruyor, yinede bişey yapmamız gerekiyor mu

Deneyim kısmında bilgilerimizi girdikten sonra deneyim en sağ kısmında durumu diye bir bölüm var.Buraya bir onay geliyor mu? ''onaylandı'' tarzında

hakan çağlar
@hakan çağlar , onaylandı yazmıyor ama @Cem Yılmaz ' ın da onaylandı yazmıyormuş.

bu durumda şifre yok, tecrübe yok anlamına mı geliyor, yoksa çevre mühendisi olarak SGK' mın işlemesi bana bir avantaj getirir mi☺
[automerge]1574853805[/automerge]
@Oğuzhan Keskin tecrübe işini ileride dert edecekmişim gibi düşünüyorum. yapabileceğim bir şey olsa sevinirdim.

Şimdi kontrol ettiğimde herşeyim aktarılmış görünüyor. Deneyim kısmını vaktinde elle yazmıştım. Hala aynı gün sayısı duruyor, onu güncelleyeyim dedim ama düzenle/güncelle gibi bir buton göremedim : / işe giriş bildirgem ve başlama tarihim duruyor, sorun olur mu ki?

şimdi geldi güncelle kısmı. yeni soru: deneyimi otomatik mi hesaplıyor?

Son düzenleme:
Merhabalar,
Emin olmak için soruyorum
Şimdi sistemde kayıtlı olduğumuz ve aktif olarak eski adı ile çevre görevlisi belgemizi kullandığımız dönemleri sisteme girmeliyiz değil mi?(Şu an sistemde açık olduğu için başka şekilde de kayıt yapılabilir ama ileri ki dönemlerde sıkıntı yaratır)
Şuanki ismi ile eçbs de veya geçmişte kullanılan sistemde kaydımız yoksa ya da çed. vb iş yapıp buralarda ekli değilsek sisteme işletmiyoruz.

Entegre bilgi sisteminde 22.11.2019 tarihli duyurudur.

Tüm Çevre Danışmanlık Firmaları ve Çevre Yönetim Birimlerinin Dikkatine!

Tüm çevre danışmanlık firmaları ve çevre yönetim birimlerinin dikkatine!!!! Eski izin lisans sisteminden belge alan kişi, firma ve çevre yönetim birimlerinin, eski sistemde bulunan diploma ve deneyimleri ile ilgili belgeler e-yeterlik sistemine aktarılamadığından 7 gün içinde e-yeterlik sistemine yeniden yüklemeleri, bilgi ve belgelerinde değişiklik var ise güncellemeleri gerekmektedir. Bu kapsamda; tüm çevre danışmanlık firmaları ve çevre yönetim birimlerinin personel ile ilgili asgari şartlarını, personellerin eğitim durumlarını ve deneyim bilgilerini kontrol ederek, eksik bilgi ve belge var ise; ? Çevre Görevlileri; kendi sayfalarından ?Kullanıcı işlemleri-kişisel işlemler? bölümünden eğitim (diploma) ve deneyime ilişkin bilgilerini girmeleri, ? Çevre Danışmanlık Firmaları ve Çevre Yönetim Birimlerinin ise ?Kurum/kuruluş görevlileri? bölümünden ve ?Kurum/kuruluş işlemleri-Çevre görevlisi listesi? bölümünden bilgi ve belgelerini girmeleri, 30.07.2019 tarihli ve 30847 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan ?Çevre Yönetim Hizmetleri Hakkında Yönetmelik? Madde 6 kapsamında gerekli güncelleme ve değişiklikleri yapmaları gerekmektedir. Danışmanlık firmaları personel kontrolü yaparken firmada en az 1 koordinatör, en az 3 yıllık ve en az 2 yıllık personel tipi seçilmeli, ¾ oranında çevre mühendisi/bakanlık personeli kuralı göz önüne alınmalıdır. Çevre yönetim birimleri personel kontrolü yaparken en az 1 çevre mühendisi/bakanlık personeli çevre görevlisi ile 3 yıllık deneyimli personel tipi seçilmelidir. Yönetmeliğe uygun hale getirilmeyen çevre danışmanlık firmaları ve çevre yönetim birimlerinin yeterlik belgeleri askıya alınacaktır.