• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Entegre çevre bilgi sistemi yenilendi

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Entegre Çevre Bilgi Sistemi 3.2.35 güncellemesi yayımlandı:

1- Giriş Ekranı Değişti
EÇBS giriş ekranı.jpg

2- İlk açılış ekranındaki "Giriş" sekmesi kaldırılarak direkt olarak "Anasayfa" sekmesine yönlendirildi. Renk ve düzen değişikliği ile göze hoş bir sistem yaratılmaya çalışılmış:

Anasayfa.jpg

3- Şahıs Uygulamaları kısmındaki uygulamalar görüntülenememekte (muhtemelen geçici sorun). Ancak Anasayfada yer alan "Yeterlik Uygulaması"na tıkladığınızda sizi şöyle bir ekran bekliyor olacak:

Yeterlik Uygulaması Girişi.jpg

4- Her uygulamanın girişinde "Tesis" seçeneği eklendi. Yine de "Tesis" listesinden hâlâ uygulamalara gidebiliyorsunuz. Anasayfa'dan erişim kolaylaşmış:

Uygulama - Tesis Seçimi.jpg

Daha detaylı inceleyip, gözümden kaçan şeyleri de paylaşmaya çalışacağım :) Hepimize hayırlı olsun.

Arkadaşlar merhaba, dün bu konu hakkında Adnan Macit bey ve Mehmet Gürsoy bey ile görüştüm. Sistemde mutlaka diplomaların ve deneyim bilgilerini içeren belgelerin ekli olması gerekiyor.

Yeterlik uygulamasına gidip;
Deneyim bilgisi güncellemesi için;
"Kullanıcı İşlemleri" -> "Kişisel Bilgiler" -> "Deneyim Bilgileri" sekmesinde "Düzenle" buttonu üzerinden mevcut deneyimin belgesini güncelleyebilirsiniz.

Diploma belgesi güncellemesi için;
"Kullanıcı İşlemleri" -> "Kişisel Bilgiler" -> "Eğitim Bilgileri" sekmesinde "Düzenle" buttonu üzerinden mevcut deneyimin belgesini güncelleyebilirsiniz.

Cuma günü son olabilir bi an önce yapılması gerekli diye düşünüyorum.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ay.aymerhaba eski çalıştığımız firmada çevre mühendisi olduğumuzu kanıtlamak için sgk beklesini yüklememiz gerekiyor sanırım, ancak eski sgk belgeme nasıl ulaşabilirim? e devletten baktığımda çalıştığım tüm firmaları bir arada görüyorum.

Önceki cevapları görüntüle…
vahdet uluyolBikaç mesaj yukarıda cevabı bulabilirsiniz.

Adnan beyle görüşme sağladım.
''çevre konulu yerlerde çevre mühendisi olarak çalışmış olduğunuz takdirde tecrübe bilgisine ekleyebilirsiniz, çevre görevlisi belgesi olmasına gerek duyulmamaktadır yönetmelikte de o şekilde yazıyor zaten'' dedi.
Dosya ekleme konusunda sgk dökümlerini eklememiz gerekiyormuş.
Şu an her şey netleşti sanırım :)
herkesi iyi çalışmalar :)

Sistem üzerinden kendinizi de atarsanız, tecrübe konusunda işler.

Şimdi bazı arkadaşlar yıllardır aynı iş yerinde aynı işi yaptığını söylüyorlar. Ancak resmi kanıt önemli. Diyelim 2017 yılında çevre görevlisi almışsınız. Bundan önce zaten sizin tecrübe işletmeniz imkansız. 2017'den sonra da sisteme girdi yapmayı unuttuysanız, şimdiden girmenizi öneririm. Sistemde hâlâ büyük bir açık var. Eskiye dönük tecrübe manuel olarak eklenebiliyor. Şimdilik kontrolü de sağlanmıyor.

Cem Yılmaz
@Cem Yılmaz bey, çevre mühendisi olarak sigortam yatıyor ancak yönetim (ya da bağlı olduğum kalite yönetim müdürü) çevre danışmanımız atalı olduğundan bana şifre yetkisi vermek istemiyor. Çevre mühendisi olarak çalışıyor olmam tecrübeyi etkilemez mi. Hani bir de, çevre görevlisi yanına Çevre Mühendisi yazıdırdık yaa. Çevre mühendisi olarak SGK' mın işlemesi yeterli olmaz mı

yeniçevrecissk niz çevre mühendisi olarak görünüyorsa, hepsini sisteme manuel olarak girebilirsiniz.
[automerge]1574933231[/automerge]
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
yönetmelikte terim "Mesleki Tecrübe" olarak geçmekte. yani çevre mühendisi olarak görev yapıyor ve ssk sı da çevre mühendisi olarak girilmişse hepsini sisteme işleyebilir bir sıkıntı yaşanmaz.

tuana erişmiş
Bana göre adalet budur. Herkes hakkettiğini yaşar. Kimse kusura bakmasın, bu konuda benim tavrım net. Yıllarca belge varken ses çıkarmayan, belge birden mühendislik unvanına dönüştürülünce patır patır dökülen ve binbir uyanıklıkla eski çalışmalarını işletmeye çalışana tabi ki karşıyım. Her derseniz ki ben yıllardır bu işi yapıyorum, o hâlde neden sisteme işletme zahmetine girmediniz? O zaman önemsiz olan, şimdi mi kıymete bindi diye sorarım. Dilerim benim düşüncelerimi anlamak için benzer durumlarla karşılaşmak zorunda kalmazsınız.

Cem Yılmazsiz olayı baya kişiselleştirmesiz o yüzden yorumlarınız da bu şekilde oluyor tabi ki. ayrıca çevre görevlisi belgesi sahibi olmadan kimse sisteme giremez zaten herkes belge parasini ödeyecek, ama tabi ki biz eski çevre görevlileri (2011 den beri çevre görevlisiyim) çok para verdik bu işe, yeniler vermiyorsa bence buna üzülmemeli sevinmeliyiz, zira vize için sadece 330 tl verdik ben en son vizeye 1000 tlye yakın para vermiştim. sizin mantikla "en baştaki sistem geri gelsin o zaman eğitim de olsun sınav da olsun. biz ne çektiysek herkes çeksin". bu doğru değil.

Tolgay Doğan
Siz hâlâ olayı para olarak algılıyorsunuz. Parasında değilim işin, hatta bedava olmasına çok sevinen ancak vize bedeli olduğu için itirazda bulunan kişilerden biri de benim -ÇMNet Bakanlık Dosyası incelenebilir kanıt olarak-. Benim takıldığım nokta, yıllardır bu işi yapmayan birinin birden bire 5 yıllık tecrübeli (koordinatör) sıfatına erişebiliyor olması. Benim hakkım burada yenmiş olur.

Cem Yılmazvalla ilk 2000 tl diyerek para lafını açan sizsiniz ben ona yorum olarak yazdım. ayrıca o adam da başka bir yerde başka şekilde çevre mühendisliği yapıyordu. çevre görevlisi ve çevre mühendisi aynı kişiler, yaptıkları iş aynı iş (çevre mühendisliği) o yüzden de bu ayrımı yapmak yanlış.

çevre görevlisi ve çevre mühendisliği bu şekilde ayrıldıkça bence çok sorun daha çıkar ortaya ben orda 4 aya yakın çevre mühendisi olarak çalışmışım ama bu tecrübeden sayılmıyor neden? çünkü 4 yıl okuduğun bölümün mesleğini yapman için çevre görevlisi belgesi alması lazım. çevre görevlisi ve çevre mühendisinin farkı ne ? farklı olarak bir iş mi yapılıyor? aynı tecrübe aynı çalışma. (sektörler farklı olabilir tabi) çevre görevlisi zaten her türlü giriyor sisteme. burda haksızlık olan çevre mühendisinin tecrübesinin hiçe alınması. bi çed firmasında çevre görevlisi de aynı ptdyi yazar çevre mühendisi de. bana biraz haksızlık olarak geldi.

tuana erişmiş
Tamam, benim de demek istediğim ÇEVRE GÖREVLİSİ değilken nasıl oluyor da ÇEVRE GÖREVLİSİ TECRÜBESİ işleteceğiniz. Belgeye ben de karşıyım, diplomamız çöp bu konuda hemfikiriz. Ama siz diyorsunuz ki ben resmi olarak yapamamam gereken bir işi yapma yetkisine sahip olmalıydım o yüzden tecrübem sayılsın. O zaman üniversiteyi okumayı başlayan birisi desin ki "ben zaten mühendis olacağım şimdiden tüm tecrübelerim işlesin"...

@yeniçevreci o konuda ben de çekincedeyim. Çünkü yönetmelikte, bir sözleşme imzalandığında sisteme bildirmek zorunlu çevre danışmanını. 1 Ay süreniz var. Bu süre içerisinde bildirilmezse resmi olarak işletilmemesi lazım. Ancak sırf arkadaşlar inat ettiği için az önce emin olmak adına Adnan Bey'e bu konuyu da yazdım. Umarım açıklayıcı bir cevap alabiliriz.

Cem Yılmaz@Cem Yılmaz telefon ile görüşen ben değildim, @tuana erişmiş görüşme sağladığını yazmıştı ama elimizde yönetmelik haricinde bu konuyu karıştırmaya mahal vermeyecek daha net bir yazı olursa benim de kafam netleşmiş olur. gerçi tuana hanımın yazısı da netleştirmişdi ama makamdan resmi bir yazı olursa daha iyi olacaktır. ya da @tuana erişmiş de bir yazı varsa paylaşa bilir misiniz, teşekkürler

Cem Yılmaz

benim demek istediğim şu bence tecrübe konusu yazılırken çevre mühendisi yada çevre görevlisi olarak ayrım yapılmadan yazılması gerekiyor. bu şekilde en başta bizim bu şekilde ayırmamız gerekiyor. çevre mühendisi olarak genel bir ifade kullanmadıkça daha bir sürü belge de zorunlu tutulur çalışılan aylarda boşa çıkar. çevre görevlisi olmak için illa danışmanlık mı yapmak gerekir. çevre mühendisinin de belge ihtiyacı olmadan çalışabildiği bazı sektörler var. Çed gibi. bu birimde çevre görevlisi çalışırken tecrübe oluyor ben çalıştığımda hiç oluyor. bende bu konu hakkında görüşme sağlayacağım.

Cem Yılmaz
2013 yılında yayımlanan yönetmelikte de cümle aynı şekildeydi ve orda da en az 3 yıllık mesleki tecrübe isteniyordu, durum o şekilde olsa o zamanlar 3 yıllık çevre görevlisi bulmak emin olun çok zor olurdu. ben durumun yoruma açık olduğunu düşünmüyorum, Adnan Bey'den de sizin yorumunuzu haklı çıkaracak bir karar gelirse bence itiraz edilmesi gereken bir durum olur bu...

Adnan beyle görüşme sağladım.
''çevre konulu yerlerde çevre mühendisi olarak çalışmış olduğunuz takdirde tecrübe bilgisine ekleyebilirsiniz, çevre görevlisi belgesi olmasına gerek duyulmamaktadır yönetmelikte de o şekilde yazıyor zaten'' dedi.
Dosya ekleme konusunda sgk dökümlerini eklememiz gerekiyormuş.
Şu an her şey netleşti sanırım :)
herkesi iyi çalışmalar :)

Çevre yönetim birimi olarak çalışma takvimini nasıl doldurmamız gerekiyor. EÇYS çalışma takvimi şeklinde uyarı veriyor.