• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ergene Nehri Hayata Dönüyor

Çiğdem Aksoy

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, çevresindeki fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akan ve içinde canlı türü yaşamayan Ergene Nehri'ni kurtaracaklarını belirterek, "Biz devlet olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. 2015 yılına kadar 1 milyon lira harcamak için planlama yaptık.Bütün havzayı kurtaracağız. Trakya'ya bu yakışmaz. Bu yükün çoğunu biz kaldıracağız ama sanayiciler ve belediyeler de bunun bir ucundan tutacak. Herkes sorumluluğunun gereğini yapacak" dedi.

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'ndeki Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen 'Ergene Havzası Eylem Planı Toplantısı'na Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Şahin ve çok sayıda daire müdürü ve sanayiciler katıldı.

HALİÇ'İ TEMİZLEDİK, ERGENE ÇOCUK OYUNCAĞI

Toplantıda konuşan Bakan Eroğlu, bu toplantının Ergene için bir milat olduğunu belirterek, "Belediyeler Kanunu'na göre arıtma gibi tesislerin yapımı belediyelerin sorumluluğunda. Yapmadıkları zaman belediye başkanları şahsen bundan mesul olurlar. Biz devlet olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız 2015 yılına kadar 1 milyon TL harcamak için planlama yaptık. Bütün havzayı kurtaracağız. Trakya'ya bu yakışmaz. Bu yükün çoğunu biz kaldıracağız ama sanayiciler ve belediyeler de bunun bir ucundan tutacak. Herkes sorumluluğunun gereğini yapacak. İnşallah 2015'e kadar su kalitesini iyileştireceğiz" diye konuştu. Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz Haliç'i temizledik, Ergene çocuk Oyuncağı geliyor. Kirlenmenin nereden geldiğine de bakmak lazım. Atık su arıtma tesisleri olmadığı için belediyeler kirletiyor. Sanayi kirletiyor. Bazı Osb'ler suyunu titizlikle arıtıyor ama tesisi olmayan yada tesisini her zaman kullanmayan sanayiciler de var. Çamurlarını bile dereye bırakan bazı sanayiciler var. Maalesef Trakya gibi bir yerde katı atık bertaraf tesisi yok. Katı atık bertaraf tesisi için birliklere yüzde 45'lere kadar hibe sağlıyoruz. Belediyelerin imkanları yoksa tamamını da yapalım. Katı atıklar daha büyük bela. Giden katı atıklar dereyi daha fazla kirletiyor. Ergene'yi hep birlikte kurtarmamız lazım. Bakanlık olarak tüm belediyelere katı atık ve atık su tesisleri için gereken desteği vereceğiz. Lüzumsuz gübre kullanımından kaynaklanan kirlilik de var, onu da kontrol altına alacağız. En uygun gübrenin yeterli miktarda kullanımını sağlamak için çalışacağız. "
Çalışmaları aylık takip edeceğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 3 ayda bir rapor vereceğini belirten Eroğlu, havzadaki tüm baraj ve göletleri de yatırım programına aldıklarını söyledi. Eroğlu, "Herkes görevini yapacak. Ben eksik yapıyorsam bana da hesap sorun. Bakanlık olarak Osb'lere çok önem veriyoruz. Su artık bedava değil. Sanayicilerin suyu çok iyi kullanıp su kullanımını azaltacak ve geri kazanacak tedbirlere girmesi lazım. Artık dünyada çevre dostu üretim ön plana çıktı. Sanayicilerimiz fabrikalarını çevre dostu fabrika haline getirebilirler. Burada en güzel yol ön arıtmadan sonra müşterek arıtma tesislerine yönelerek suyu arıtmak ve renk sorununu da çözmektir. Birlikte çalışacağız. Ben bakan gibi değil sizin yanınızda çalışan bir eleman gibi tecrübelerimi ve birikimimi size aktaracağım. Müşterek tasfiye hem yatırım hem de işletme maliyetlerini 6'da 1 indiriyor. Biz size her türlü teknik desteği vereceğiz" dedi.

Toplantının ardından Bakan Eroğlu, Çerkezköy'den ayrıldı.

( ZEHİR AKIYOR : Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyılarındaki Yıldız Dağları'ndan doğan ve Çorlu, Çerközköy,Lüleburgaz, Babaeski ve Uzunköprü'den geçtikten sonra Meriç Nehri ile birleşen ve ardından Saroz Körfezi'ne dökülen Ergene Nehri'ndeki kirlilik, bölge halkını çileden çıkardı. Fabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle simsiyah akan, içinde canlı türü yaşamayan ve çevreye ağır koku yayan Ergene Nehri'nin temizlenmesi için 'Ergene Platformu'nun üyeleri çeşitli eylemler yapmıştı.)

İnşallah başarılı olunur ki benim şahsi inancım başarılı oluncağı yönünde.Doğayı kim kurtarmak için yatırım yaparsa ben şahsen onun yanındayım her zaman.

Konu ile ilgili olarak ilk somut adımlar atılmış durumdadır. Türkiye'nin ilk ve tek örneği olan, sanayi ve yerel yönetimlerin ortaklaşa kurup işlettiği, 300 evsel ve endüstriyel ortağa sahip S.S Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi, Ergene'ye model olarak Çevre Ve Orman Bakanlığı tarafından gösterilmiştir.
Geçtiğimiz haftalarda tesisimizde konuk ettiğimiz Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile bir gurp sanayici, Kooperatifimiz hakkında bilgiler almışlardır. Bu bilgiler neticesinde S.S. Ergene Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi kurulmuş ve çalışmalarına hızlı bir şekilde başlamış durumdadır.
Ergene Havzasının kurtarma projesinde örnek tesis olarak gösterilmek ve örneğin hayata geçirilmiş olması hem çalıştığım kurum için hem de Türkiye için gurur kaynağı olmuştur.
Aşağıdaki linkte detay mevcuttur.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Fatih Bey teşekkür ediyorum.
Biraz geç cevap veriyorum ama önümüzdeki günlerde Tekirdağ'da yapılacak olan toplantıya Kooperatif olarak davet edileceğiz. Daha önceki deneyimlerimizi paylaşıp, fikir alışverişinde bulunacağız.
Gelişmelerden memnuniyetle haberdar ederim.
İyi çalışmalar.