• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etiket arkasi yağli kağitlar

senolesen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
NURAS
İyi Günler
Etiket arkası yağlı kağıtların atık kodu nedir acaba? İlgili kişilerle konuştuğumda 20 01 01 atık koduyla tehlikesiz atık olarak değerlendirildiğini söylediler yardımcı olursanız sevinirim.

@senolesen 20 01 01 kodu ile değerlendirilebileceğini sanmıyorum. Etiket olduğu için ambalaj atığı kapsamına da dahil değil. Kontamine desek olabilir, kompozit olarak değerlendirilebilir. Forumda da aynı konudan birçok başlık var aslında onları okumalısınız, bir fikriniz olabilir.

@senolesen

Bu şekilde tonajlı iki firma ile görüşmüştüm ikisi de 20 01 01 kodu ile çıkış yapıyordu. Şimdiye kadar bu kodla atık gönderip il çevrenin talebi üzerine değiştiren firmaya hiç denk gelmedim. Siz farklı bir atık kodu belirlerseniz eğer buradan paylaşmanızı rica ederim.

@senolesen bu tür atıklar ambalaj atığı sınıfına giren kağıt ambalajlar ile birlikte basılmadığı gibi değerlendirme şansı da pek fazla yok. Bu neden ile 15 02 02 atık kodu ile alınıp ATY'a karıştırılabilir.

20 01 01 koduyla çıkış yapılabilir.Geri dönüşüme uygun olmayan atıklar maalesef.Yakma proseslerinde imha edilmekte.

Merhaba ,

Bu konu ile ilgili çok fazla mağduriyet yaşayan arkadaşlarımız var. Siz bölgenizi ve kağıdın ne durumda olması gerektiği gibi bilgileri yazarsanız buradan çok gazla geri dönüş alabilirsiniz.

Türkiye genelinden alım yapabiliriz kamyon bazında,en düşük 5 ton olursa nakliye problemi olmaz İstanbul ve Aydın da depolarimiz var.5 ton ve üzeri tüm şehirlerden alım yapabiliriz.Uretim hattından çıktığı gibi rulo halinde bigbaglere konmuş veya paletlenmis veya kolilenmis olarak kabul edilir.

Merhaba Fatih hocam,

Bir firmamda oldukça fazla etiket altı kağıdı oluşmakta. Bahsedilen olayı nasıl yönettiniz ? Atıkların ürün olarak satılabilmesinde İl Çevre'den bir görüş aldınız mı ? Muhasebesel konuda sadece bir stok kodu verip durumu yönetmek yeterli oldu mu ? İleride bunlar atık siz bunları "lisanssız" bir firmaya nasıl satıyorsunuz deme durumuna karşı nasıl bir önlem aldınız ? Önerilerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

@Egemen Orman merhaba Egemen Bey,

Ben sözlü olarak görüştüğümde kesinlikle ambalaj atığı olarak satılamayacağını iletmişlerdi geçen sene. Bir süredir 150202 veya 150110 ile vermemizi uygun buluyorlar. Yağlı kağıt olduğu için kontamine şeklinde değerlendiriliyor.

@Cem Yılmaz Hocam bence de öyle ancak firma atık kapsamından çıkarıp bir stok kodu verip faturalı satmayı düşünüyor. Satın almayı planlayan firmayı araştırıp AYY Madde 19 a göre yada alternatif hammadde tebliğine bir detaylı bakıp il çevreye görüş sormak gerekebilir. Konuda gelişme olursa paylaşırım.

Merhabalar,
İstanbul İl Çevre Müdürlüğü'nce atık yönetim planı denetimimizde etiket arkası kağıtların 20 01 39 plastik atık olarak çimento fabrikalarına verilebileceği önerilmişti.

Merhaba,
Bu konuyla ilgili son güncel durum nedir acaba?
Tesisimizde ayrı olarak toplamaya devam ediyoruz. Nereye ve hangi atık kodu ile teslim edebiliriz?
Teşekkürler,

Bu atıklar geri dönüştürülebilen kağıt olarak kabul edilmiyor malesef. Kontamine ambalaj olarak da alan olmadı. Kompozit olarak değerlendiriliyor. Kompozit atık alımı yapan bir firma biliyor musunuz peki :( ?

Son düzenleme: