• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etiket ve bant arkası yağlı kağıtların atık sınıfı nedir

müge

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar etiket ve bantları korumak için arkalarına yapıştırılan yağlı kağıt atıkları tehlikeli atık mıdır? geri dönüşümcüler kağıdın kalitesini bozduğu için almıyor. Bu atıkların atık kodu nedir ve nereye göndermeliyim? Acil yardım lütfen.

onlar tehlikelı atık sınıfına giriyor gerı donusumculer almaz normalde etıketler ambalaj atıgı sınıfına gırmıyor ve bırde ustunde yag oldugu ıcın hammaddelerı bozacagından dolayı almazlar.

Merhaba arkadaşlar,

Bizde de etiket altı atıklar oluşuyor. Yeni bir firmayla anlaşma aşamasındayız ancak lisanslarında buna uygun bir atık kodu göremedim. Etiket altı atıklarının da kontamine olmuş atık olarak gönderilmesini pek aklım almadı, tehlikesiz atık gibi geliyor bana. Bu konuda beni biri aydınlatabilir mi?

@Fatih Koçak

Teşekkür ederim Fatih Bey.

Ne yaptıysam etiket altlarını 15 01 10 kodu ile geri dönüşüm firmasına kabul ettiremedim, 20 01 39 : Plastikler kodu ile alacaklar. :confused:

@Beril Çataltepe

Beril Hanım ,

Bilgi almak amacıyla soruyorum 20 0139 şeklinde kabul ettiklerinde maliyet olarak daha fazla mı oluyor ?

@Fatih Koçak

Fatih Bey, atık kodu 15 01 10 olan varillerimizi, IBC'lerimizi vs. biz fatura ediyoruz yani satıyoruz. Bu atıklarımızı da 15 01 10 koduyla satabilirdik. 20 01 39 atık kodu olduğunda kendileri bizden döküm ve nakliye bedeli alacak, bir çimento fabrikasına götürecekler yakıt olarak kullanılması için. Bu sebeple tehlikeli atık olarak uğraşmadan direkt nakliye işlemlerini gerçekleştirmek istiyorlar. Ve tabii ki para vermemek, üstüne bir de para almak için. :) Son birkaç gündür atık firması ile yaptığım görüşmelerde ben bu kanaate vardım.

@Beril Çataltepe

Bu gibi durumlar olduğu içinde insanları illegal yollara sürüklüyorlar.
Yanlış birşey olmasına rağmen karışık ambalajın içerisinde tabiri caizse yutturulmasını mantıklı hale getiriyorlar.
Karışık ambalajı alan firma kendi tesisinde ayırıp dediğiniz gibi çimento fabrikalarına satarak ordan para kazanıyor ve atığı çıkartan firma da nakliye bedelinden kurtulmuş oluyor.
Fikir vermek gibi olmasın ama düşüncelerim bu yönde :)

@Fatih Koçak

Sizinle aynı düşüncedeyim. Atık sorumlumuza da durumu bu şekilde anlattığımda boşver birde onun nakliyesiyle uğraşmayalım onların istediği gibi olsun dedi. Gel de burdan yak. :)

Tabiki bilgi aldıktan sonra uygulaması sorumluya düşüyor.:)
Siz üzerinize düşeni yaptıktan sonra maliyet kısmı için artık gerisi onlara kalmış:D