Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel aat analiz zorunluluğu

Konu, 'ARŞİV' kısmında turkcevre tarafından paylaşıldı.

 1. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  İşletmelerimiz henüz çevre izni alamadı ancak AAT için iç izlemeye yönelik olarak İl Çevre Müdürlüğünden AAT için analiz sonucu soruldu. Henüz deşarj iznimiz yok yine de analiz yaptırmamız gerekir mi? sizin izleyeceğiniz yöntem ne olurdu bu konuda?
   
 2. Olgun Akman

  Olgun Akman Misafir

  Çevre İzni alamasanız bile debinize göre iç izlemeye esas numune alım sıklığı bellidir. İl çevre denetimlerde görmek ister. Kaldı ki atıksu konulu çevre izni almış olsanız bile iç izlemeleri yaptırmak zorundasınız.
  Yöntem hemen akredite Lab. ile numune aldırmak...
   
 3. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  olgun bey bu işlem için nasıl bir yol izleyecez peki net bir yol haritası var mı? izin kapsamı dışında ölçüm yaptıracaz ancak 2 saatlik 3 numune aldırmamız söylendi, başka bir il çevre tarafından da 24 saatlik numune istenmekte. Bu duruma açıklık getirebilir misiniz.
   
 4. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  İzin için belirli aralıklarla 3 adet ikişer saatlik kompozit veya 1 adet 24 saatlik kompozit numune alınır.
   
 5. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  belirli aralıklar dediğiniz ayda bir 2 saatlik numune mi aldırmamız gerekiyor yani
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Debisi 201-1000m3/gün arasında olan tesisler iç izlemeye esas ayda bir numune alacak,
  Debisi 1001-10000m3/gün arasında olan tesisler iç izlemeye esas onbeş günde bir numune alacaktır.
  Numune alma ve analizler Bakanlık tarafından yetki verilmiş kurum ve kuruluşlara yaptırılabilir.
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  İzleme (SKKY)
  Madde 54 - Atıksu arıtma tesisi işletmecileri, arıtma tesislerinin verimli olarak çalıştığının izlenmesinden ve kayıtlarının tutulmasından sorumludur. Atıksuların özellikleri ve miktarları düzenli olarak Bakanlıkca belirlenecek bir formatta ve dijital ortamda kaydedilir. İşletmeler atıksularınınçıkış sularında deşarj izin belgesinde belirtilen aralıklarla numune almakla, ölçüm ve analiz yapmak suretiyle kontrol etmekle, atıksuların özellikleri ve miktarlarına ilişkin bilgileri belirlemek, belgelemek ve denetimlerde beyan etmekle yükümlüdürler. İşletmeciler tarafından yapılan ölçüm ve analizlerin sonuçları raporların asılları ile birlikte dijital ortamda da en az beş yıl süreyle saklanmak zorundadır.
  SKKY İDARİ USULLER TEBLİĞİ
  numune alma sıklığı.png
   
 8. turkcevre

  turkcevre CMNet Üyesi

  bizdeki sorun şu debimiz günde 50 metreküpden az 4 ayda bir numune aldırmamız gerekiyor tebliğe göre ancak il çevre tarafından ayda bir numune aldırılması yönünde telkinde bulunuluyor. önceden iç izlemeye yönelik 2 saatlik 3 numune aldırın denmişti şimdi her ay 1 tane 2 saatlik numune aldırın deniyor. Bir de şu var tebliğde 4 ayda bir numune aldırın deniyor ancak 2 saatlik numuneden 1 tane veya 3 tane aldırın denmiyor.
   
 9. Murat Er

  Murat Er CMNet Üyesi

  4 ayda bir 2 saatlik numune gerekli. Tebliğin ilgili kısmını belirterek yazılı olarak il çevreye başvurun. Bazen eksik bildikleri kısımlar olabiliyor.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...