Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel atıksu arıtma tesisi azot fosfor giderimi

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Mustafa Eren Sabuncu tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  arkadaşlar bitirme projemde bir ilçenin evsel atıksu arıtma tesisini tasarlıyorum. Klasik aktif çamur yöntemine ilave olarak azot ve fosfor giderimi yapmam gerekiyor. Azot giderimi için kum tutucudan sonra denitrifikasyon ve nitrifikasyon havuzları düşünüyorum.ama fosforda ne tarz bir yol izlemeliyim bu şekilde bir projede çalışan ve ellerinde örnek bulunan arkadaşlardan da yardımlarını bekliyorum.Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.
   
 2. Hilal Çetin

  Hilal Çetin CMNet Üyesi

 3. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  Hilal hanım teşekkürler yardımlarınız için tam da işime yarayan bir proses.Ama projelendirmede olan sıkıntılarımı aşmak için kitapları karışmak gerekli biraz daha heralde :)
   
 4. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Azot ve fosfor gideriminin birlikte gerçekleştirilebildiği çok sayıda uzun havalandırmalı aktif çamur modifikasyonu mevcut. En yaygın olanlarından A2O prosesini tercih edebilirsiniz. Ön bilgi niteliğiyle paylaşayım;
  A2O prosesi;
  Fosfor gideriminin sağlanabilmesi için biyolojik ünitelerin başına inşa edilecek anaerobik bir havuz ve hemen ardından karbon ve azot gideriminin birlikte yapılacağı courosel tipli bir havalandırma havuzu ile gerçekleştirilmektedir.( Nitifikasyon için oksik ve denitrifikasyon için anoksik bölgelerin oluşturulduğu)
  Anaerobik havuzda bekletme süresi genellikle 0.50 – 0.75 saat arasında seçilir. Çökelmeleri önlemek üzere dalgıç karıştırıcılar yerleştirilmektedir.
  Organik karbon ila azot gideriminin yapılacağı havuzlarda ise çamur yaşı genellikle 25 gün seçilmektedir. Courosel tipli bu havuzlarda havalı ve havasız kısımlar ayrı hesaplanmaktadır. Havasız kısımlara da yine dalgıç mikserler yerleştirilmektedir.
  A2O prosesi kullanımı yaygın ve ileride pek çok yerde karşılaşmanız mümkündür.

  İnternetten bu konuda pek çok kaynak bulabilmeniz mümkün. Kolay gelsin, iyi çalışmalar.
   
  Suat siyer ve Fatma Gül Es bunu beğendi.
 5. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  Melike hanım çok teşekkür ediyorum önemli bilgileriniz için :)
   
 6. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  Melike hanım A2 / O prosesiyle alakalı çoğu kitaplarda kısa bilgiler mevcut. Örnek vermem gerekirse ... Atıksuların arıtılması ahmet samsunlu ,medcalf eddy, yılmaz muslu hocanın kitabı, handbooks of wastewater treatment technologies,atıksu arıtım esasları izzet öztürk.... ve daha niceleri..:) biyolojik metodlar ile birleşik azot ve fosfor giderimi yöntemleri altında bulunan A2 / O yönteminin tasarımı oldukça karmaşık olarak görünmesinin dışında bir tasarım problemiyle karşılaşamadım.

  Aslnda benim ulaşmak istediğim nokta klasik bir aktif çamur yöntemine azot ve fosfor giderimini nasıl entegre edebilirim... A2 /O prosesiyle alakalı geniş bir bilgiye erişemiyorum. Şimdiden teşekkürler.
   
 7. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ'nde A2O tasarım yöntemleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.Ayrıca bir arkadaşımız ALMAN ATV-DVWK STANDARTLARI STANDART ATV-DVWK – A 131 E Tek Aşamalı Aktif Çamur Tesislerinin Boyutlandırılması dökümanını paylaşmıştı o da faydalı olur.
   
 8. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  Mehmet bey ilginizden dolayı teşekkür ediyorum.
   
 9. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Rica ederim
   
 10. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

 11. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  teşekkürler başarıyla yükledim.
   
 12. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  arkadaşlar önden denitrifikasyon ardından havalandırma havuzunu nasıl tasarlayabilirim denitrifikasyon ile alakalı uygulamalar hesaplamalar bulamıyorum :)
   
 13. cev.mehmetgul

  cev.mehmetgul CMNet Üyesi

  merhaba,
  azot ve fosfor giderimi söz konusu ise öncelikle iyi bir denitrifikasyon yapman şart ve bununda en güzel yolu havalandırma havuzu denitrifikasyon bölgesinden atıksu girişini yapmaktır.Ama bundan önce selektör diye nitelendirilen ve yerine görede biofosfor denilen yapıyı tasarlamanda fayda vardır.Çünkü biofosfor yada selektörtör yapısı fosfor gideriminin alt yapısını hazırlar....
  kolay gelsin....
   
 14. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  teşekkürler fakat ben sadece denitrifikasyon ve ardından havalandırma düşünüyorum sadece azot ve karbon gideriminin olduğu bir döngü fakar denitrifikasyonla alakalı hesaplama tasarım verilerinde sıkıntı çekiyorum bunlara nerden ulaşabilirim.
   
 15. cev.mehmetgul

  cev.mehmetgul CMNet Üyesi

  deniztrifikasyon ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz...
   

  Ekli Dosyalar:

 16. Mustafa Eren Sabuncu

  Mustafa Eren Sabuncu CMNet Üyesi

  çok teşekkür ediyorum cev.mehmetgul. fakat burdaki aktif çamur prosesi olması gerekiyo diye düşünüyorum önden denitrifikasyonlu bir sistem göremedim :)
   
 17. Mücahit Topdaş

  Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

  Faydalı olur mu bilmiyorum ama..

  - Biyolojik Arıtma:
  Bu işlem, fiziksel ve kimyasal arıtma işlemleriyle sudan ayrılmayan, ayrışabilen organik maddelerin mikroorganizma faaliyetleri ile giderilmesidir. Burada çökemeyecek kadar küçük olan askıdaki madde veya çözünmüş haldeki organik maddeler, azot ve fosfor gibi kirletici unsurlar ya okside edilerek veya biyokütle haline dönüştürülerek giderilir. Bu işlemde esas görevi yapan kontrol edilmiş bir ortamda bakterilerden oluşturulmuş mikroorganizmalardır.
  Biyolojik arıtmada asıl amaç; atıksu içerisindeki organik maddenin mikroorganizmalar tarafından besin maddesi olarak kullanılıp parçalanması yolu ile organik madde miktarının azaltılmasıdır. Evsel atıksular için başlıca hedef ise; azot ve fosfor gibi besin maddeleri ve organik madde içeriğini azaltmaktır.
  En yaygın kullanım alanı bulan biyolojik arıtma süreçleri; aktif çamur, damlatmalı filtreler ve biyodisklerdir.
  4- İleri Biyolojik Arıtma:
  İleri biyolojik arıtmada azot ve fosfor gibi besin maddelerinin tamamen giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu işlem sonucunda alıcı ortama kullanma suyu kalitesinde su verilmekte ve doğal dengelerin bozulmasının önüne geçilmektedir.
  İleri biyolojik arıtmada azotun uzaklaştırılması için asimilasyon ve nitrifikasyon- denitrifikasyon olmak üzere iki temel mekanizma vardır. Polifosfatlar ve organik bağlı fosfatlar hidroliz reaksiyonları ile ortofosfatlara ve serbest fosfatlara parçalanarak mikroorganizmaların kullanabileceği forma dönüşür. Mikroorganizmalar fosforları hücre zarlarındaki fosfolipitlerin, nükleik asitlerin ve ATP'nin sentezinde kullanırlar. Böylelikle, atıksudaki fosfor uzaklaştırılmış olur.
  Arıtma Çamurlarının Uzaklaştırılması:
  Fiziksel ve kimyasal arıtma süreçlerinde atık¬sulardan yüzdürülerek yada çökeltilerek uzaklaştırılan maddeler ile biyolojik arıtma süreçlerinde sistemden atılan mikroorganizmalar, arıtma tesisi çamuru halindedir. Arıtma çamurları % 95¬ gibi büyük oranda su içerirler ve ayrı ayrı yada birleştirilerek uzaklaştırılırlar. Arıtma çamurları uygun bir şekilde uzaklaştırılıp zararsız hale getirilmezse, arıtma süreci amacına ulaşmamış olur. Bu nedenle çamurların uzaklaştırılması, arıtma sürecinin bir parçasıdır.
  Arıtma tesislerinde çamur uzaklaştırma işlemi yoğunlaştırma, stabilizasyon ve susuzlaştırma olmak üzere temelde üç ana aşamadan oluşur.
  Arıtma çamurları, organik maddeler, azot, fosfor gibi bileşiklerce zenginleştirilmiş bir son üründür. Günümüzde gelişen çevre bilinci sayesinde çamur, bir yerde depolanıp uzaklaştırılmak yerine, geri kazanılmakta ve pek çok alanda yeniden kullanılmaktadır.
  www.iski.gov.tr
   
 18. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bir de anaerobik arıtmada struvit kristali (MAP) oluşumunun kontrol edilmesi ile hem azot hem fosforun aynı kimyasal reaksiyonla çöktürülmesi prensibine dayanan bir teknik var.
  http://www.nhm.ac.uk/research-curation/research/projects/phosphate-recovery/Treviso2003.pdf
  struvit doğal magnezyumlu gübre olarak potansiyel katma değer aynı zamanda.
  tabii kaynağı yabancı, çevirmek lazım. şimdilik burada bu haliyle dursun belki işe yarar.
   
 19. Mücahit Topdaş

  Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

  Biyoteknolojik yöntemlerden farklı olarak nasıl arıtım yapılır.?
   
 20. Mücahit Topdaş

  Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları