Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel atıksu arıtma tesisi projesinde dikkat etmemiz gereken noktalar?

Konu, 'Arıtma ve Altyapı Sistemleri Tasarımı' kısmında Nuri Ünal tarafından paylaşıldı.

 1. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar

  10000 Nüfuslu bir ilçeye atıksu arıtma tesisi yapılacak ve proje hazırlanıyor proje hazırlandığında nelere dikkat etmeliyiz, elinde örnek proje olan varmı bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

  Teşekkürler
   
 2. Mücahit Topdaş

  Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

  Proje hesabını yapmışsınızdır herhalde ve öncesinden fizibilite çalışması olmuştur..
  bunlar dışında mevcut atıksu karakterini bilmeniz gerekir. Kirlilik yükleri için analiz şart..
   
  Nuri Ünal bunu beğendi.
 3. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Mücahit Bey Teşekkürler ilginiz için ne tür bir analiz gerekir sizce ben evsel arıtmada biraz eksideyim endüstriyel arıtma çalışmalarım oldu genelde
   
 4. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  3 ayrı yöntemde nüfus hesabını yapmayı sakın unutmayın. :) başıma geldi de ne yazık ki projeye eklemek durumunda kaldım. ayrıca atıfta bulunacağınız kaynaklara dikkat edin bulamadığınız kaynağı sakın kullanmayın ki bu da başıma geldi. evsel atıksuda kirlilik yükleri aşağı yukarı aynıdır. ama yaptırmak zorundasınız. bazen tek analiz yeterli iken genelgede 3 diyor. inceleyecek kurumla görüşmenizde fayda var boşu boşuna 3 tane yaptırmayın konuşmadan. ve tabiki çizimler çok önemli satır satır inceliyorlar benim dosyalarımı kafanıza takılan bişey olursa yardımcı olmaya çalışırız.
   
 5. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Çiğdem Hanım öncelikle ilginiz için teşekkür eederim

  Ben proje yapmayacağım yapılacak olan projeyi kontrol edeceğim ne gibi eksiklikler olabilir?
   
 6. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  pardon;
  ek-3 e bir bakın 2014/7 genelgesine uygun mu? proje firmasının imzaları kaşesi ek-3 teki açıklama tablosu doğru yazılmış mı? vergi numarası doğru mu? vb. ek-4 yine genelge doğrultusunda mı hazırlanmış. genelgede ana başlıklar ve numaraları yazıyor. size gelen projedeki başlıklar da bu sırada mı yazılmış? çizimler için de genelgede sırayla isimleri yazıyor. size gelen çizimlerde aynı numaralar mı kullanılmış. bazı çizimler ölçekli olmak zorunda. çizimlerin ölçekleri genelgede istenen ölçekler mi? proje firmasından istenen evraklarda genelgede yazıyor. proje dosyasında o evraklar var mı? ek-4 her sayfa imzalanmış mı?imzalar birbirini tutuyor mu?
  asıl önemli noktaya gelelim ek-4 hesaplar açıklayıcı olmuş mu?işlem hatası var mı? kabul edilen değerler neye göre kabul edilmiş kaynakları var mı? çoğu hesap metin şeklinde yazılır ama sonrasında bir arada görmek daha kolay olur düşüncesiyle tablo olarak oluşturulmuş mu? çizimlerle proje anlatım kısmı birbiriyle örtüşüyor mu? nüfus hesabı yapılmış mı? analiz sonuçları var mı? kullanılan sistem her neyse detaylı bilgi verilmiş mi?maliyetler hesaplanmış mı? diğer arıtma sistemleriyle kıyaslama yapılmış mı? çamur hesabı açıklayıcı olmuş mu? her ünitenin verim hesabı yapılmış mı? ekipmanların nasıl çalıştığı ya da birbiriyle bağlantısını yani otomasyon bilgisi verilmiş mi? kullanılan her ekipmanın teknik özellikleri projede ve p&ı diyagramında yazıyor mu? aynı mı? üniyeler arası hidrolik hesap nasıl yapılmış. açıklayıcı olmuş mu? doğru yapılmış mı? işletme ve bakım talimatı hazırlanmış mı?
  aslına bakarsanız uzun lafın kısası projeye baktığınız zaman anlamadığınız ya da mantığını kuramadığınız her şey eksikliktir. (karşı tarafı da çok zorlamayın :) sonuçta ben de proje yazıyorum eksiklik bulunduğunda biraz sinirlerim zorlanıyor.) şimdiden kolay gelsin.
   
  folge ve Nuri Ünal bunu beğendi.
 7. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Çiğdem Hanım çok teşekkürler dediklerinizi tek tek not aldım, Karşı taraf sizin kadar düşünceliyse zaten zorlamaya gerek kalmayacak :) iyi günler