Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel Atıksu Arıtma Tesisi'nde (Biyolojik Arıtma Tesisi) debimetre kullanılması

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

 1. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;

  İşletmemize evsel nitelikli atıksuları arıtmak üzere Paket Biyolojik Arıtma Tesisi kurduracağız.Debisini 40 m3/gün olarak hesap ettik.Bu kurmayı planladığımız arıtma tesisine debimetre takmak zorunda mıyız?50 m3/gün debiye kadar zorunlu değil diye duydum.SKKY ye baktım ama orada da rastlayamadım.Bu konu hakkında kesin bilgi sahibi olan arkadaşlarımız varsa fikirlerini ve yardımlarını bekliyorum.Şimdiden teşekkür ederim.
   
 2. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Eski yönetmelikte dediğiniz gibi 500m3 sınırı var. Ben yönetmelik ilgili maddelerini ekledim bilgi açısından. gayet açık yazıyor. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği (Resmi Gazete Tarihi:31/12/2004, Resmi Gazete Sayısı:25687) 29. maddesi gereği; Atık su debisi 500 m3/gün üzerinde olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası, otomatik numune alma ve debi ölçme cihazı bulundurması zorunludur. Atık su debisi 200-500 m3/gün arasında olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası ve otomatik numune alma cihazı bulundurması zorunludur.

  deniyordu. Fakat yönetmelikte şöyle tanımlanmıştır;

  13 Şubat 2008 ÇARŞAMBA, Sayı : 26786, SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  MADDE 20 – Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesinin birinci, üçüncü, beşinci ve dokuzuncu fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve anılan maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  "Atık su debisi 500 m3/gün üzerinde olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası, otomatik numune alma ve debi ölçme cihazı bulundurması zorunludur. Atık su debisi 200-500 m3/gün arasında olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası ve otomatik numune alma cihazı bulundurması zorunludur."

  "Derin deniz deşarjı ile sonuçlanan bütün atıksu arıtma veya ön arıtma tesislerinin çıkış noktasında numune alma bacası, atıksu debisi 1000 m3/gün üzerinde olan tesislerin ise, ayrıca otomatik numune alma ve debi ölçme cihazlarını bulundurmaları zorunludur."
   
 3. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  (İl Mahalli Çevre Kurulu 5 nolu kararı gereği "İlimiz sınırları içinde faaliyet gösteren ve atıksu arıtma tesisi kapasitesi 50-500m3/gün olan işletmelerin arıtma tesisi girişi ve çıkışına debi ölçme cihazı takılması zorunluluğu getirilmesine" karar verilmiştir.) şeklinde Tekirdağ İl Çevre ve Orman Müdrlüğü'nün yayımladığı bir kararı buldum.Sizlerle payleşmak istedim.Tekirdağ ili sınırları içinde aynı soruna düşecek bir arkadaşımız olursa faydalanır belki.
   
 4. Sena Ölçücü

  Sena Ölçücü CMNet Üyesi

  tam dolu olarak akmayan , çapları 200-400 mmlik arasında değişen borular için hangi debimetreyi daha verimlidir.Bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba ?
   
 5. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  tam dolu olarak akmasa bile illa ki bir yerde boru doluyordur.Tam dolu olduğu noktaya debi metre konulabilir.
   
 6. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

  Yarı dolu hatlarda ölçüm yapan manyetik debimetreler mevcut. Fakat bu tip debimetrelerde hassasiyet biraz düşük. Krohne, Siemens ilk aklıma gelen markalar.
   
 7. Sena Ölçücü

  Sena Ölçücü CMNet Üyesi

  evet onlar var da fiyatları çok yüksek. peki borularda ekleme falan yapıp tam dolu hale getirmek mümkün mü debimetre takmak için bu konuda fikriniz var mı ?
   
 8. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  endress hauser cihazların kalibrasyon ile hat doluymuş gibi hespa yapması sağlanabiliniyor. Firma ile görüşürek hattın dolu yada yarım dolu olması durumunda hangi cihazı seçmeniz gerektiğini yada cihaz kalibrasyonu ile bu işin nasıl çözüleceğini size söylerler. Ama piyasada ki en iyi ekipmanlardır.
   
 9. Hüseyin Özçelik

  Hüseyin Özçelik CMNet Üyesi

  bence minumum debini biliyorsan bu debinde hangi boru çapı tam dolu geçiyorsa o çapta bir redüksüyon takarak ve debimetreni yerleştirerek çalışabilirsin, boru çapını küçültüğünde dikkat etmen gereken tıkanma olasılığı bunun içinde uygun ızgara ya da filtre kullanabilirsin
   
 10. MÇK

  MÇK CMNet Üyesi

  Arkadaşlar elektromanyetik debimetreler sadece suyun hızını ölçmekte kesit alanını sabit kabul edip hız X kesit alanı=debi bağıntısına göre ölçüm yapmaktadır.Yani su debimetrenizi ister doldursun ister doldurmasın kesit sabit olarak almakta dolayısıyla yanlış sonuçlar vermektedir.Bu sorunun en sağlıklı ve mantıklı çözümü debimetrenin önüne dirsek atılarak boru kotunun düşürülmesi ve debimetreden sonra tekrar aynı dereceli dirsekle kotun yükseltilmesi ile debimetrede tam doluluğun sağlanmasıdır.
   
 11. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  evet gipcik haklı. Boru hattı üzerinde boruya misal 45 derecelik açı verilerek borunun doluluğu sağlanır ve dolu kesite debimetre konur. dirsek tıkanabilir. Açı ne kadar az olursa (fakat doluluk şartı ile) o kadar iyidir.
   
 12. Sena Ölçücü

  Sena Ölçücü CMNet Üyesi

  teşekkür ederim yardımlarınız için.
   
 13. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Arkadaşlar, atık su debisi 500 m3/gün üzerinde olan işletmelerin atıksu arıtma tesisi çıkış noktasında numune alma bacası, otomatik numune alma ve debi ölçme cihazı bulundurması zorunludur.
   
  Tuğba Yeşil Ağca bunu beğendi.
 14. Abdurrahman Kıvrak

  Abdurrahman Kıvrak CMNet Üyesi

  hayır gerekli değildir
   
 15. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Yönetmelik dışında ayrıca bir bilginiz var ise paylaşır mısınız?

  SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
  (Değişik dokuzuncu fıkra:R.G.-13/2/2008-26786)
   
 16. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

  arkadaşlar merhaba;
  mevcut atıksu debimetremi doğrulamak için debimetre kiralama için önerebileceğiniz firma var mı? ya da böyle bir hizmet var mı?
  doğrulama için farklı bir metod varsa önerebilir misiniz acaba?
   
 17. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  akretide laboratuvarda çalıştığımız firma vardı. linki http://www.hach-lange.com.tr/view/content/shophomepage
  burayla iletişime geçebilirsin.
   
  nesliy bunu beğendi.
 18. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

 19. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  zaten benim zamanında çalıştığım laboratuvardan bildiğim bu. firma var ama araştırmak mesele. gerekirse bağlantılarla başka firmalarda bulmaya çalışırım. sözünü elimde olmayan nedenlerden dolayı veremem ama
   
  nesliy bunu beğendi.
 20. Çağatay Çetinkaya

  Çağatay Çetinkaya CMNet Üyesi

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...