• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel atıksu arıtma tesisinde çamur kabarması

Melek Deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
denizli (bozkurt) belediyesi atıksu arıtma tesisi
selam arkadaşlar,
500 m3 lük evsel atıksu arıtma tesisinde çalışıyorum fakat çökeltimde çamur kabarması problemim var ve bir türlü çözemiyorum.tesiste havalandırma havuzu olarak oksidasyon hendeği var onun peşine son çökeltim yapısı ve deşarj hattı yapılmış.
giriş suyu değerlerim koı:440 boı:260 t.azot:120 t.fosfor:11 havalandırma mlss:1880 havalandırma havuzu hacmi:476,2 f/m oranını hesaplıyorum 0,2 gayet iyi çıkıyor.tesiste korbon eksik olduğu için kabarmanın olduğunu düşünüyorum ama çok aşırı besleme yapmam gerekiyor.bunu da benim mantığım almıyor ne yapmamı önerirsiniz.havalandırma da toprak kokusu var.

Melek Hanım, havalandırma havuzunun yüzeyinde köpük oluşumu söz konusu oluyor mu acaba ? Şayet öyle ise suyunuzda ipliksi bakteriler artmış olabilir ve bunlar çamurun çökelmesine engel oluyordur. Bahsettiğim köpük, her zaman olmamakla birlikte genellikle kahverengi bir renge sahiptir.

Çıkış suyunun amonyum ve nitratına ayrı ayrı baktırdınız mı melek hanım. eğerki sorununuz TN den kaynaklanıyorsa çıkış suyunda amonyum bulunmayacak tamamı nitrat olarak bulunacaktır. bunu şu şekildede test edebilirsiniz. imhoff numunesini dökmeyin patlayıncaya kadar bekleyin. patladıktan sonra bir çubuk yardımıyla imhoffu tekrardan karıştırın. ikinci seferde yine patlarsa sorununuz azottan değildir fakat patlamazsa azottandır.

Kabarma Ne tür Bir Kabarmadır su içersinde yüzek parçalarmı Çökelemeyen yoksa su üzerinde tabaka halindemi ..?

imhoff Neymişte Bizim Haberimiz Yokmuş Boşuna Okumuşuz Çamur Hesabını Bir Kalemde Çözüyor Çamur Nedir Nekadar Verimlidir Soran Bile Yok Hepsini İmhof Çözüyor Komik :)))