• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel biyolojik arıtma tesisine aşırı azot giderimi

S.Ahmet

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar evsel biyolojik arıtma tesisimiz aşırı kirlilik yükü olara azot girişi var projede toplam azot 50 mg/lt olarak kabul edilmiş ama kasım ayından beri 80-130 mg/lt azot girişim var bunu havalandırma havuzumda nitrifikasyon ve dentrfikasyon bölgeriyle oynayarak ve oksijen sıkı bir oksijen takibi yakalarak idare etemeye çalıştım bu güne kadar .ve bunun sonucunda havalandırma havuzumda çamur köpürmesi yaşıyorum hava yı arttırısam köpük taşıyor kısarsamda bu sefer proses dengesi bozuluyor bana farlklı ve kesin çözümde yardımcı olurmusun .....iyi çalışmalar

mrb bu arada şunu da şöyleyeyim tesisim 350 m3/saaat debi giriyor. bana yardımcı olabilecek arkadaşalar yok galiba türkiye de 242 tane atıksu arıtma tesisi var ve eminim bu tesisilerde en azın dan yarısunda çevre müh vardır...lütfen yardımmm.....

Merhaba Ahmet Bey.Size nacizane fikrimi aktarmak istiyorum.Muhtemelen çamur yaşınız havalandırma havuzunuzun tasarımındaki maksimum çamur yaşından yüksek.Havalandırma ekipmanınız projedeki çamur yaşını sağlayacak kapasitede olduğu için yeterli oksijeni sağlıyamıyor.Bu da flamentli mikroorganizmaların aşırı üremesine neden oluyor.Köpükte flamentli mikroorganizmalar yüzünden olmakta.Yapmanız gereken çamur atımınızı günlük artış %10'u geçmeyecek şekilde artırıp çamur yaşını düşürmek olacaktır.Sistem kararlı hale gelene kadar havuzun yüzeyindeki köpüğü basınçlı su ile dağıtabilirsiniz.Sonuçtan bizi haberdar edersiniz.Kolay gelsin.

Şunu belirtmek istiyorum.Yukarıda yanlış bir ifade kullandım.Havalandırma ekipmanları tüketilecek organik madde ve azot miktarına göre tasarlanır.Ama içsel solunumda oksijen tüketimini arttıran bir faktördür.

sağol kardeş bu köpük kesicler sıva yada toz formları var galiba bunlar piyasada nasıl satılyor fiyat aralığı nasıl kardeşim..yani benim buraya uygalamama ekonımik olurmu...