Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Evsel Katı Atık Tarifeleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Erdem Akgül tarafından paylaşıldı.

 1. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  Merhabalar; Hayırlı Ramazanlar arkadaşlar.
  27.10.2010 tarihli Atıksu altyapı ve evsel katı atık bertaraf tesisleri tarifelerinin belirlenmesinde uyulacak usul ve esaslara ilişkin Yönetmelik ve Evsel Katı atık tarifelerinin bel. Yön. Kılavuz ile ilgili çalışması, planı ya da görüşü olan meslektaşımız var mıdır?

  http://www.cygm.gov.tr/CYGM/Files/y... Belirlenmesine Yönelik Kılavuz ve Ekleri.pdf
   
 2. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  özellikle Katı Atık Birliklerinin ve Arıtma Tesisi olan belediyelerin ilgilenmesi gereken bir konu...hatırlatırım.
   
 3. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Erdem Bey Konuya Değindiğiniz için Teşekkürler,
  Atık Sektörü Finansman ihtiyacını karşılayacak en temel gelir Çevre Temizlik Vergisi (ÇTV) dir. Su Faturalarına bağlı olarak tahsil edilen ÇTV, atık yönetimi hizmetlerinin gerektirdiği (harcanabilir hane halkı gelirinin (%0,5-%0,9) % 0,7 düzeyinde) düzeyde değildir. Avrupa Birliği Müktesebatı ile uyumlu bir atık yönetimi giderlerinin ancak %30 lar seviyesinde karşılamaktadır. Su ücretlerinin etkin bir şeklide faturalandırılıp tahsil edilemediği durumda bu gelirler iyice düşmektedir. Bu Yüzden ÇTV'nin Kirleten Öder Prensibine göre atık yönetimi hizmetlerinin gerçek bedelini karşılayacak seviyeye yükseltecek bir Yerel Yönetimler Tarifeler Yönetmeliğinin uygulamaya geçmesi gerekmektedir.
  Aksi takdirde belediyeler ya düşük kaliteli atık yönetimi hizmetlerini sürdürecek yada atık sektöründen verilecek kaliteli hizmet adına bütçelerinin diğer gelirlerinden büyük miktarlardaki kaynağı atık sektörüne ayırmak zoarunda kalacaklar.

  Türkiye'de Konutlara ait ÇTV su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metre küp başına 2009 yılı için BB lerde 20 Kuruş, Belediyelerde, 16 Kuruş olarak hesaplanmıştır, Bu gelirin şimdiye kadar %10 u Çevre ve Orman Bakanlığına geri kalanı ise Belediyelere ait olmakta idi. Ayrıca BB. leri ve Belediyelerde ki işyerleri ayrı bir tarife uygulanmakta BB leri sınırındaki iş yerlerine ilgili ÇTV %25 oranında zamlı uygulanmaktadır.

  Sevgi ve Saygışarımla
   
 4. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  Teşekkürler Yasin Bey.
  bu yönetmelikte de ÇTV lerin yeni oluşturulacak toplam Sistem Maliyetlerinden düşüleceği beliritliyor yani bir nevi ÇTV ler kalkacak yeni tarife konulacak..
   
 5. Yasin Aslan

  Yasin Aslan CMNet Üyesi

  Avrupada bu rakamlar 40-50 Euro/Hane civarlarında. Bu nedenle Avrupa Birliği uyum süresinde ve Entegre Atık Yönetimi yapısında, mutlak olark tarrifeler şarttır. Fakat önemli olan tarifelerin konulmasından ziyade harcamaların takibidir. Tariflerde Türkiyede min hane başı BB lerde 20-30 TL/AY.HANE mertebelerine çıkartıldığında; 14.000.000 /4kişi hane = 3.500.000 hane X 30 TL= 100.000.000 TL(Yüz Milyon TL) Cidi rakamlar yani önemli olan bu kaynağın doğru bir şekilde kulınılıp kullanılmadığının denetlenmesidir. Bence bu denetim doğru bir şekilde yapılamaz. Bu nedenle merkezi bir vergi ile Kamu Çevre Yatırımları için bir bütçe aluşturulmalı ve Hibe Fon ve Teşviklerden yararlanma oranı artırılmalıdır. Aksi takdirde AB fonlarından yeterince yararlanamayacağız, ayrıca kurulan tesisilerin etkinliği ve sürdürülebilirliğii tatışılır olacaktır.
  Sevgi ve Saygılarımla
   
 6. huseyın guler

  huseyın guler CMNet Üyesi

  Arkadaşlar malumunuz bu yönetmeliğin GEÇİCİ MADDE 1 –de (1) Atıksu altyapı yönetimleri ve evsel katı atık idareleri bu Yönetmeliğe yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde uyum sağlamakla yükümlüdürler.maddesi gereğince idareler bir (1) yıllık uyum süresi tanımıştı.Buna göre halı hazırda bu yöenetmeliği uygulayan belediyeler var mı?Bunu uygularken Evsel Katı Atık Tarifelerinin Belirlenmesine Yönelik Kılavuz dan nasıl yararlanıldı ,konu ile ilgili görüş bilgileriniz paylaşmanız yararlı olacaktır
   
 7. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  hüseyin bey;
  evsel katı atık tarifesi için; katı atıkların toplanması taşınması ve bertarfında meydana gelen tüm maliyetleri detaylandırarak(personel-direk/dolaylı,malzeme,kimyasal,yakıt,amortisman,işeltme gideri,bakım-onarım,muhasebeleştirme,öz kaynak getirileri..vb.)tek tek size olan 1 yıllık maliyetlerinizi çıkarmanız gerekir.
  burada nüfusa ve yoğunluğa bağlı olarak, oluşan atık miktarınızı belirleyip atıksuda olduğu gibi gibi bir tarife aralığı seçmelisiniz.örneğin aylık 0-0.5 ton arası x ücret, 0.5-1 ton arası y ücret hesabı çıkarıp, su faturaları üzerine bu maliyeti yansıtabilirsiniz.
  biraz karşık oldu ama 3 ay bunun üzerine çalıştım desem.....
   
 8. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  merhabalar;
  bu konuyla ilgili verilen süre ekim ayında doldu. uygulamayan belediyelere cezalar kapıda. Erdem bey gibi bizde çok uğraştık. bütün maliyetleri çıkarmak hiç kolay olmadı. ancak biz ÇTV leri faturadan çıkarmadık. ama çıkarmış olduğumuz toplam maliyetlerden düştük. fatura üzerinde ayrıca katı atık bedeli ve atıksu bedeli olarak 2 ayrı satır açacağız. ve 1 ocak 2012 tarihi itibariyle uygulamaya konulacak. hem katı atık için hem de atıksu için verilen klavuzları günlerce okudum. sürekli not aldım. klavuzların bilgisayar ortamında olması işimi kolaylaştırdı. katılması gereken maliyetler ve katılmaması gereken maliyetlerin sınırını iyi çizmek çok önemli. faturalar daha öncekilerine göre yüksek gelecek. iki ayda bir düzenlenen su faturalarını aylık olarak dönüştürdük. ve bence mahkeme yolu açık gibi görünüyor. bu yüzden kendimizi sağlama aldık. açıklayamayacağımız ya da faturası olmayan hiçbir gider yazılmadı. meclis toplantısından önceki bir hafta boyunca kurum içi resmi yazıyla anons ettik. şikayeti ya da görüşü olan gelsin diye. yine aynı şekilde yerel gazeteye ilan verdik günlerce. biri çıkıp da benim haberim yoktu diyemez. iş paylaşımı çok önemli. bununla ilgili araştırma komisyonu kurduk. herkes kendine düşen görevleri yerine getirdi. çok uğraştık. ama güzel iş çıkardık.
   
  Nazan Şirin Kande ve Fatih Közen bunu beğendi.
 9. Nazan Şirin Kande

  Nazan Şirin Kande CMNet Üyesi

  çiğdem biz daha yeni çıkarıyoruz bu hesaplamaları veee yeni başladığım mıdır nedir hayli karışık geldi bana ya düzenlidepolama tesisi olmayan belediyeler de taşıma ve personel bedellerini alabiliyor değilmi?
   
 10. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  oluşturulan maliyetler bölümünü gönderebilirm.
  evsel katı atıkla ilgili yapılan tüm giderler yansıtalabilir.düenli depolama yoksa bertara maliyetine sadece taşıma kalemlerini koyabilirsiniz.
  çiğdem hanım biz de toplam sistem maliyetinden çtv yi düştük; sizin gibi yaptık, faturadan çıkarmadık..
   
 11. Nazan Şirin Kande

  Nazan Şirin Kande CMNet Üyesi

  erdem bey çok memnun olurum, yaptığınız çalışmya ait döküman gönderebilirseniz eğer .bana ciddi yardımcı olacağını düşünüyorum
   
 12. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

 13. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  Nazan hanım buraadan ekleyim.siz kendi harcama ve giderlerinize göre bir Toplam sistem Maliyeti hesaplaycaksınız ve su abone sayınıza göre tarife aralığı belirlerseniz; çözüm bulunmuş olunacaktır.
   

  Ekli Dosyalar:

 14. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  Erdem Bey Merhabalar;
  tablonuzu inceledim. gayet güzel ve detaylı olmuş. Ama bir sorum var hesaplamalara dahil ettiğiniz kalemler çok fazla merakımı bağışlayın ama meskenlerde faturalara yansıtılan ücretiniz ne kadar? öğrenebilir miyim? Biz bir çok kalemi eklemedik. buna rağmen bir ilçeye göre çok fazla çıktı rakamlarımız. mesela evlere 5.15 TL uygulanırken işyerlerine de sabit ücretimiz var ya personel ya da m2 ye göre değişiklik gösteriyor.
   
 15. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  bizde de o civarda rakamlar çıktı.burada sadece katı atıkla ilgili harcamalar dahil edilmiştir.tüm temizlik işleri müd. için değil katı atık toplama- taşıma- bertarafı için harcanan kalemler alınmıştır.
  gerekli yerlere açıklama yapabilmek daha şeffaf olabilmek adına ince detaylara kadar inilmiştir. bazı maliyetleri düşürmek için personel haricinde de paylaşım oranları da hesapladık.evet mesken dışında sabit.
   
 16. Nazan Şirin Kande

  Nazan Şirin Kande CMNet Üyesi

  erdem beyçok teşekkür ederim inceliyorum şimdi gönderdiğiniz dosyayı sorularımı inceledikten sonra ayrıca soracağım bilginiz olsun:)
   
 17. yessil

  yessil CMNet Üyesi

  Yazlık bir beldede nüfusun yaz ve kışa göre değişimi son derece yüksek. Ama her şey kışlık nüfusa göre yapılıyor alınan bütçe de kışlık nüfusa göre. Bu durumda yaz ve kış olarak tarife ayrı mı hesaplanacak ya da kışlık nüfusa göre mi yapılacak. Bu konuda bilgisi olan var mı?
   
 18. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  yazlık bir beldede hesapları neden kışa göre yapıyorsunuz nüfus ve çöp az diye mi?
   
 19. yessil

  yessil CMNet Üyesi

  henüz yapılmadı hesaplar. kışlık nüfusa göre bütçe veriliyor o yuzden oyle yazdım.
   
 20. Erdem Akgül

  Erdem Akgül CMNet Üyesi

  verilen bütçe tüm yıl boyunca hizmetlerinizi karşılıyorsa onu hesaplamanız gerkir.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...