• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Evsel nitelikli atiksular için numune alma sıklığı

Arıkan17

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Empi Çevre
Firmamızda paket arıtma sistemi bulunmaktadır proses sırasında her hangi bir endüstriyel nitelikli kullanılmış su çıkmıyor sadece evsel nitelikli atık su çıkmakta tuvaletler lavabolar vs. İç izleme için ne kadar zamanda bir numune aldırılması gerekmektedir. İşlemede çalışan sayısı 46 kişidir.

@Arıkan17

Çalışan kişi sayısı değil debi ile orantılıdır numune alma sıklığı. Çalışan sayısı 46 ise aslında fosseptikte kullanabilirdiniz.

Ekli dosyalar

• Numune Alma Sıklığı.JPG
    Numune Alma Sıklığı.JPG
    635.3 KB · Görüntüleme: 159
debisi 50 m3/günden düşüktür.Yolladınız yazıda bir bölüm var kafamı karışırdı

*- Evsel nitelikli atıksuyu olan endüstriyel tesislerde bu tablo kullanılacaktır.
**- Eğer ilk yıl boyunca üç ardışık numune analiz sonuçlarının deşarj standartlarına uyulduğu gösterilebilirse,
izleyen yıllarda ilgili sektör tablosunda yer alan pH, KOI, BOI, Yağ-Gres, AKM parametreleri dışındaki diğer
parametrelere İl Çevre ve Orman Müdürlüğünü yazıyla bilgilendirmek kaydıyla yılda bir kez bakılması
yeterlidir. Eğer parametrelerden biri deşarj standartlarına uymazsa takip eden yıl içerisinde tabloya göre numune
alınmalıdır.

ben bur daki yazıdan şunu anladım ilk yıldızda endüstriyel tesis içerisinde evsel atık su var ise bu tablodan bakınız diyor.İkinci yıldızda ise eğer 3 izleme için alınan numune ölçümleri sınır değerlerin altında çıkarsa 1 yıl arayla yaptırmam yeterli bu izleme ölçümlerini. Yada şöyle olması gerekiyor pH, KOI, BOI, Yağ-Gres, AKM ölçümleri dışındaki ölçümlerden bahsetmiş bu ölçümler dışında ölçüm yok bildiğim kadarıyla ben bu durumda firmam için 4 ayda bir ölçüm yaptırmak zorunda mıyım sürekli yılda 1 yaptırma ihtimalim yok mu?

Teşekkür ederim Ahmed bey öğrendim fiyat teklifi arıyorum şuan Kocaeli yakınlarında ölçüm yapan firma listesi bulabilir miyiz acaba bir arkadaşımız gönderebilirse çok sevinirim bir kaç tane firmaya teklif almak için mail atım ama daha fazla firmadan teklif almak yararlı olabilir.
İyi açlşmalar.

- o bir şey değilde bu il çevreler bu numune alma sıklığı olaylarını pek takip etmiyorlar.
şimdi atıksu numunesi il müdürlüğü nezaretinde alınması gerekiyor
labratuvarcı arkadaş cihazsız aletsiz edavatsız kepçe ile suyu alıyor gidiyor.

numune almaya gelen arkadaşların çoğuda bilgisayar programcısı
cihaz nerde diyorum ,numune alma kartını göster diyorum
abi zaten il çevre izin dahili numuneler dışında pek gelmiyor diyor.

en nihayetinde kepçeyle numune almaya devam.

@hepaistos

Evet takip etmiyorlar ama gelince denetlemeye fırçalarını atmayı da iyi biliyorlar. Hemen cezai yaptırımla korkutuyorlar.

@Ahmed Arif Çelik
Ahmed Bey, bu bilgi hangi tebliğ ya da yönetmelikte (vs) yer almaktadır acaba, bilgilendirirseniz sevinirim.

@abakkoç
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

SU KİRLİLİĞİ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ NUMUNE ALMA VE ANALİZ METODLARI TEBLİĞİ
Tablo 1: Debiye göre numune alma sıklığı
1.a.ENDÜSTRİYEL NİTELİKLİ ATIKSULAR İÇİN NUMUNE ALMA SIKLIĞI*

@abakkoç
Çoğunluk evsel atıksu arıtımı yapan paket arıtmalar debileri günlük 50 m3 olduğundan dolayı 4 ayda bir alınmaktadır.Debi miktarı bilindikten sonra bu süre kısalabilir veya değişmeyede bilir.Ekte sunmuş olduğum dosyada numune alma sıklığı belirtilmiştir.

Ekli dosyalar

• AYLIK NUMUNE ALMA ZAMANIÜ.jpg
    AYLIK NUMUNE ALMA ZAMANIÜ.jpg
    78.1 KB · Görüntüleme: 54
İl müdürlüğü denetime esas asgari numune alma sıklığı kısmındaki periyodu işletme kendisi takip edip il müdürlüğüne bildirmesi mi gerekir ya da o periyot nasıl takip ediliyor.

1.a.ENDÜSTRİYEL NİTELİKLİ ATIKSULAR İÇİN NUMUNE ALMA SIKLIĞI*
Debi (m³/gün)Endüstriyel atık sular için iç izleme esas numune alma sıklığı**İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından denetime esas asgari numune alma sıklığı
≤ 50Dört ayda birYılda bir
51-200İki ayda birAltı Ayda bir
201-1000Ayda birDört Ayda bir
1001-10000Onbeş günde birÜç Ayda bir
>10000Haftada ikiİki Ayda bir
[TBODY] [/TBODY]

bu kırmızı ile belirttiğim kısımda işletmenin yapacağı bir girişim var mı bunu kastedmiştim.

Ulaş bey merhaba
@Ulaş Özdemir
burada ilçevreden yetkililer denetleme amaçlı yılda bir kere numune alıyorlar.Geçen yıl biz dilekçe yazarak davet etmiştik il çevreyi numune almaları için bu şekilde bir bilgi vere bilirim.