• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

MS Office Excelde otomatik sekme indeksi oluşturma

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Herkesin bildiği üzere excelde onlarca sekmede farklı içerikler oluşturuyoruz, tabi bu durum beraberinde zor bir gezinmeyide getiriyor. Bu yazımda size 4 adımda excelde otomatik olarak Sekme indeksi oluşturmayı anlatacağım.

• Çalışma kitabınızın başına yeni bir çalışma sayfası ekleyin ve Dizin olarak yeniden adlandırın yada ismini isteğinize göre değiştirebilirsiniz.
1589604094527.png
  • Dizin (indeks oluşturmak istediğiniz sekme) sekmesine sağ tıklayın ve Kodu Görüntüle (view code) 'yi seçin.
1589604115637.png
  • Aşağıda verdiğim kodu açılan pencereye girin.
1589604135134.png
  • [Alt] + [Q] tuşlarına basın ve çalışma kitabını kaydedin ve üstteki işlemi tekrarlayarak Çalıştır düğmesine tıklayın.
1589604150955.png

Sonuç "Dizin" sekmesinde aşağıdaki gibi olacaktır.
1589604181105.png

Ayrıca her sekmeye "Dizin'e Dön" linki eklenecektir. Ben özellikle bu yazıyı A1 hücresinde çıkarttırdım çünkü her çalışma sekmesinin uzunluğu farklı olabilir ve çalışmalarınızın içinde çıkabilir liste. A1 hücreniz boş değilse en solda yeni sütun eklerseniz bu işlemleri yapmadan önce faydalı olacaktır. Bu şekildeyken yazdırma alanını ayarlarsanız sıkıntı olmayacaktır.
1589604196586.png

C#:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Son düzenleme:
Emeğinize sağlık. Çok faydalı bir çalışma.
Benzer bir çalışma yapmak istiyorum.
XML'den Excel'e veri aktarıyorum. Aktardığım bilgilere istinaden XML Merge isimli özel bir makro var ve bir tasarım programı içerisinden MALZEME TANIMI ve KALINLIK bilgilerini birleştirip Excel içerisine otomatik olarak sekmeler oluşturuyor.

1663094887656.png

Oluşan her sekmenin yanına otomatik başka bir sekme daha oluştursun istiyorum.
Örnek;18mm SARI MDF1,18mm HAM MDF1, 8mm MDF1 isimleriyle olabilir. (Bu arada bazen 20-30 farklı sekme oluşabiliyor. Ve bu oluşacak sekmelerin adı değişebiliyor.
Amacım 18mm SARI MDF isimli sekmenin içindeki bilgileri farklı bir yapıda yeni oluşan sekmeye aktarabilmek.

Oluşan yeni sekmelerden ise başka bir yazılım içerisine veri çektireceğim.

Yardımcı olabilecek var mıdır ? :)