Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Extruder Makinesinin Bacası

Konu, 'ARŞİV' kısmında Gizem Kayıkçı tarafından paylaşıldı.

 1. Gizem Kayıkçı

  Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

  Merhaba,
  Plastik geri dönüşüm tesisinde kullanılan extruder makinesinin üzerindeki bacanın nasıl olması gerekiyor? Bacanın standartları ve özellikleri neler olmalıdır?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 2. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Merhaba Gizem Hanım,

  Öncelikle extruder makinesi üzerindeki bacadan kastınız nedir?? Baca ile atmosfere salınan gaz kütlesinde kirleticileri belirlemeniz gerekir. Plastik sektörü baz alınacak olursa, kirleticileriniz toz, VOC ve yanma gazları olacaktır. Ek bir filtreleme olup olmayacağı, baca iç çeperinde yağ birikimi olup olmayacağı göz önünde bulundurularak baca tasarlanmalıdır. Konuyla ilgili olarak Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinden ve eklerinden yararlanabilirsiniz.

  İyi çalışmalar....
   
 3. Gizem Kayıkçı

  Gizem Kayıkçı CMNet Üyesi

  Bizim tesisimiz 2 katlı. alt katta gelen plastikler cinslerine göre ayrılıyor ve kırılıyor. Üst kattada granül haline getiriliyor. Alt katta kırma işlemi olduğundan toz oluşumu var. Granül makinası için davlumbaz sistemi var ama bacalar çatıya çıkarılmamış. Sanırım bunun için SKHKKY nin EK-4 üne göre baca yüksekliğini 1,5 m yükseğe çıkarmamız gerekecek.

  Teşekkürler...
   
 4. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Baca yüksekliğini en yüksek baca kotundan 2 metre yükseğe çıkarmanız daha doğru olacaktır. Davlumbaz sisteminin fotoğrafını ekleyebilirseniz daha kolay yardımcı olabiliriz sanırım. Davlumbaz sistemi uçuşan plastik tozunu geri kazanmak için mi yapılmış?? neden bacaların çatıya çıkarılmadığını anlayamadım..
   
 5. Dilan Seycan

  Dilan Seycan CMNet Üyesi

  Bir sorum olacak ;
  çevre danışmanlık firmasında göreve yeni başladım, sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrol yönetmeliğini inceliyorum da sera gazlarının azaltılması diye bir madde var. işletmenin yakıt tüketiminden , yakma sisteminden, üretimden kaynaklanan sera gazlarını (CO2 , CH4, NO2, HFCS, PFCS) miktarlarını her yıl bakanlığa göndermek zorundadır.
  Bu madde yerine getiriliyor mu yapan kimse var mı acaba?
   
 6. Tuğba Kanat

  Tuğba Kanat CMNet Üyesi

  Sera gazları ile ilgili yönetmelik Nisan 2012 de yayınlandı İzleme yükümlülüğü 2015 te yürülüğe girecek şimdilik öyle bir zorunluluk yok diye biliyorum ben.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.