F/m oranı

  • Konuyu başlatan Özge Ulutas
  • Başlangıç Tarihi

Kayıt
23 Eylül 2015
Başlık
0
Mesaj
4
Tepki
191
F/M i sen ne kadar doğru seçersen hacmi o kadar doğru hesaplarsın ve çamur yaşın yani bir mikroorganizmanın sistemden atılma süresini o kadar doğru hesaplarsın demektir. Buda demektir ki biyolojik arıtmada havalandırma havuzunun boyutu ve çamur yaşın çok önemli. Sistemden çamuru erken atarsan arıtma gerçekleşmeyebilir.
 
Ö

Özge Ulutas

ama bu ideal olunca dediğiniz gibi olmuyor işte, oran birin altında düşük isteniyor çıkıyor o zaman
 
Kayıt
23 Eylül 2015
Başlık
0
Mesaj
4
Tepki
191
@C. Kuzey
Üniversitede 0,3 diye kabul ederdik.yanlış hatırlamıyorsam 0,2/0,4 arası olması istenirdi. :)
 
Ö

Özge Ulutas

sonuçta ikiside birin altında, ve ilk önermeyle çelişiyor, az istiyoruz galiba
 

Cansu KUZEY

Aktif üye
Kayıt
28 Mart 2013
Başlık
0
Mesaj
16
Tepki
16
Şehir
Sakarya
sonucun 1 in altında ya da üstünde olmasıyla ilgili bir durum yok. Sonucun istenilen f/m değerinin altında ya da üstünde olmasıyla ilgili bir durum var.
 
Ö

Özge Ulutas

@C. Kuzey
Dedinizki düşük olduğu durumda mikroorganizma fazla besin azdır oran 0.6 ise yani dediğiniz ideal durum, bakteriler besin bulamazlar ve birbirlerine yer ölürler böylelikle çamur çökmez. sonuç ne oldu? ideal durumda çamur çökmez :) bana da bu çok çelişkili geldi haksızda değilmişim, araştırdım. ama bilgilerin paylaşımı sayesinde sonuca ulaştım bu yüzden sizede teşekkür ederim
 

Dosyalar

Murat Şimşek

Daimi üye
Kayıt
14 Nisan 2011
Başlık
10
Mesaj
57
Tepki
81
Şehir
Afyonkarahisar
Mezuniyet
2008—09
özge bak şimdi f/m oranını ben sana şöyle açıklayayım. bir öğrenci evi var bu evde beş arkadaş kalıyor ve her bir öğrenci günde bir ekmek yiyor bu eve günde dört ekmek girerse bir öğrenci aç kalmış olacak zamanla bitkin halsiz bir insan olarak yaşamaya başlayacak. eğer bu eve günde altı ekmek girerse hepsi yiyebileceği kadar yiyecek bir ekmekte artacak ve israf olacak atılacak. he fazla ekmek israf olmaz bakteri çoğalır daha ii bir arıtım gerçekleşir dersen oda olmaz çünkü o öğrenci evininde bir kapasitesi var anca o kapasitesi kadar öğrenci kalabilir. ( buraya kadar yazdığım canlandıra bilmen için haydar dümenin örneklerine benzedi ama kusura bakma artık ) . sistem projelendirilmesi yapılırken f/m oranı lazımdır. bu orana göre tesisin boyutlandırılması ortaya çıkar.
F = havalandırma havuzuna verilen günlük organik madde miktarı buda suyun içersindeki organik kirlilik parametrelerini içerir.
M= bu organik maddeleri yiyip içip sindirip sonrada dışkı olarak çıkaran (mikroskoba baktığında uğur böceği gibidir ) canlılar mikroorganizmalardır.

tesis yapıldı bitti işletmeye alırsın, ilk başta fiziksel arıtımın dışında biyolojik arıtım gerçekleştirmekte zorlanırsın olmaz bile hatta . eğer sisteme aşılama dediğimiz hazır bakteri popülasyonundan getirirsen biyolojik arıtıma daha hızlı bir katkı sağlamış olursun. ama sistem zamanla gerekli oksijen havalandırma şartlarını yerine getirdiğinde kendi kendinede üretir bakteriyi buda aşılamaya göre biraz daha fazla zaman alır. demek istediğim şudur ki f oranı kolay kolay değişmez nüfus artmadıkça , sanayi gelişmedikçe vb. bu sabit bir şekilde gelir tesisine , sadece bakterilerinde değişim olur zamanla artış gösterir ve sabit bir değere geldiğinde de orada ne fazla bakteri olur nede azalır. (sabit bir şekilde sisteme oksijen kazandırdığın sürece).

çamura gelince sistemde zamanla çamur birekecek bu çamuru belli zaman zarfında çekmen gerekecek, bu zaman zarfıda çamur yaşı dedikleri olay. aslında çöktürme havuzlarının tasarımlarında verirlir bu zaman , sende işletmeye başladığında şunu göreceksin yapacaksın imhoff a bakacaksın akm ye bakacaksın çöktürme havuzunun, havalandırma havuzunun yüzeyine bakacaksın geri devrinide çamur yaşınada artık kendin zamanla ayarlacaksın .

kafana bişey takma geçmene bak dersi ünide gördüklerin çok önemli , ama gerçekte pratikte deneye yanıla buluyorsun doğruyu. inan benim bile buradaki arkadaşların teknik terimlerinden kafam karıştı.

EĞER YANLIŞIM VARSA OKUYAN ARKADAŞLARIMIN DÜZELTMELERİNİ İSTERİM HERKESE SAYGILAR SELAMLAR.

! DİKKAT ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİLİM SADECE ÇEVRE MÜHENDİSİYİM
 
Ö

Özge Ulutas

@Mrt03
Ne diyebilirim ancak bu kadar iyi anlatabilirdi, ezberlemeden mezun olmak diye buna diyorum, umarım ben de sizin gibi olurum. Çok teşekkürler :) İmzanız da ayrıca çok haklı :D
 

KubilayDuman

Daimi üye
Kayıt
17 Şubat 2016
Başlık
26
Mesaj
364
Tepki
515
Şehir
SAKARYA
Su söylenen çok önemli F miktarı kolay kolay değişmez F/M oranını belirlenen ideal aralıktan fazla ise geri deviri düşür belirlenen aralıktan az ise geri deviri artır. F/M oranını geri devir debisi ile ayarlanilmektedir. Yani buradaki kesirin değerini M yi değiştirerek ideal orana getirebilirsin
 

Arzuuu

Üye
Kayıt
15 Şubat 2019
Başlık
0
Mesaj
4
Tepki
0
Şehir
nevşehir
Mezuniyet
2018—19
Çok saolun çok teşekkür ederim. Peki aktif çamur prosesinde SVI yani çamur hacim indeksi nasıl belirlenir. Çökelme testi yapabilirim sanırım.Biraz bilgim var bu konuda ama emin değilim yardımcı olabilirmisiniz?
 
Son düzenleme:

KubilayDuman

Daimi üye
Kayıt
17 Şubat 2016
Başlık
26
Mesaj
364
Tepki
515
Şehir
SAKARYA
SVI 1 gram çamurun kapladığı hacmi gösterir yine bununda belirli aralıkları vardir. 90-150 diye aklimda kalmış ama kitaptan bakmak lazım
Çökelme testinden kasıt imhoff deneyi ise bu havalandirma havuzundaki bakteri yoğunluğu ve çökelme performansını gösterir
SVI deneyi içinde internetten lab foylerinden yapılışını bulabilirsiniz
 

Arzuuu

Üye
Kayıt
15 Şubat 2019
Başlık
0
Mesaj
4
Tepki
0
Şehir
nevşehir
Mezuniyet
2018—19
tesekkürler.
 
Son düzenleme:

Ali Can Dalgıç

Daimi üye
Kayıt
4 Temmuz 2014
Başlık
2
Mesaj
105
Tepki
96
Şehir
Adana
SVI değeri hesaplanacak çamur örneğinden 1 L numune alınarak Imhoff Hunisine
dökülür ve 30 dk süreyle beklenir. Çöken hacim değeri 250 ml değerinin üzerinde olan
numuneler seyreltilerek ilk işlem tekrar uygulanır. Çöken çamur hacmi 250 ml değerinin altına düşünceye kadar bu işlem tekrarlanır. Daha sonra çökmeye bırakılan numunenin askıda katı madde (AKM) miktarı hesaplanır. Daha sonra SVI formülündeki değerler yerine konulmak suretiyle SVI değeri hesaplanır.

Amacimiz da SVI değerleri 100 mL/g değerinin altında olan çamurlar için iyi çökebilen çamurlar, 100 ml/g değerinin üzerinde olan çamurlar için ise
iyi çökemeyen çamurlar denilebilir
 
Kayıt
24 Mayıs 2019
Başlık
0
Mesaj
1
Tepki
0
Şehir
ankara
Mezuniyet
2018—19
arkadaşlar BOD 1500 mg/l , COD 2000 mg/l olan ve debisi 800 m^3/gün olan atıksuyun F/M oranı ve MLSS si nasıl hesaplanır yardımcı olurmusunuz?
 

Onur Altun

Daimi üye
Kayıt
14 Kasım 2009
Başlık
9
Mesaj
175
Tepki
71
Şehir
Ankara
F/M oranını = BOD*Debi/Havalandırma havuzu hacmi*MLVSS olarak hesaplanır.

MLSS ise havalandırma havuzundan numune alıp bizim klasik akm deneyi yapıp sonucu bulmak ile hesaplanır.
 
Yukarı Alt