• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Fabrikada çevre mühendisi

ecem__

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Arkadaşlar merhaba,

Bir fabrika var. Danışmanlık firması ile çalışmayı bırakmış. Kendi bünyesine mühendis arıyor. Şimdi tek başına bir çevre mühendisi yeterli oluyor mu yönetmeliğe göre ?
Yoksa bir çevre mühendisi ile beraber üç yıl çevre konusunda deneyimli biri olmalı mı ?
Ya da kendi bünyesine çevre mühendisi alıp, aynı zamanda danışmanlıkta alarak bu eksiğini kapatabilir mi ?
Bu konuda iş görüşmesine gideceğim yarın. Cevaplarınızı bekliyorum.

ek-2 de danışmanlık alınması zorunlu diye biliyorum.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
ecem__Çevre Yönetimi Hizmeti Hakkında Yönetmelik, Madde 5, (2) " Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-2 listesinde yer alan işletmeler; bir çevre görevlisini veya çevre mühendisini sürekli istihdam etmek veya çevre yönetim birimlerini kurmak veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak zorundadır. denmektedir." Bu nedenle tek başına çevre mühendisi çalıştırabilir veya bünyesinde bir çevre mühendisi çalıştırıyorken danışmanlık firmalarından da hizmet alabilir.

Oğuzhan DANYILDIZEvet bunu okudum. Aşağıda devamında da şu yazı var.
Çevre yönetim birimi yeterlik belgesi; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 veya ek-2 listesinde yer alan işletmelerin bünyesinde kurulan, sürekli istihdam edilmek üzere en az iki personelden oluşan ve bu personellerden en az birinin bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği ve diğerinin ise çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeyi haiz olduğu birimlere, başvuru yapmaları halinde verilir.

Bağlı bulunduğum il müdürlüğüyle de görüştüğüm zaman çevre mühendisi bünyesinde bulunduruyorsa yinede danışmanlık almak zorunda dedi. Kafam çok karıştı.

Tek başına yetkili olabilirsiniz, arkadaşlar farklı maddeleri yapıştırmışlar, orada karışıklık olmuş.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Diğer madde yeterlilik belgesi almak ile ilgili, o sizi bağlamaz. Çevre Birimi kuracaksanız gerekli, siz tek başınıza görev alacağınız için buna gerek yok. Ama fabrikanız isterse kurabilir.

Çevre yönetim birimi yeterlik belgesi; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği ek-1 veya ek-2 listesinde yer alan işletmelerin bünyesinde kurulan, sürekli istihdam edilmek üzere en az iki personelden oluşan ve bu personellerden en az birinin bu maddenin birinci fıkrasının (a) veya (b) bendi uyarınca belgelendirildiği ve diğerinin ise çevre ile ilgili en az üç yıllık mesleki tecrübeyi haiz olduğu birimlere, başvuru yapmaları halinde verilir.

Tesis Ek-2 kapsamında olduğu için ya danışmanlık hizmeti alacak yada çevre mühendisi istihdam edecek. Eğer Ek1 tesisi olsaydı Çevre Yönetim Birimi kurması gerekirdi, a) Birinin çevre mühendisliği bölümünden mezun veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış veya Yönetmeliğin 7 nci maddenin ikinci fıkrası kapsamında belge almış çevre görevlisi olması, gerekir.