Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fabrikalardan çıkan dumanlar gazlar...

Konu, 'ARŞİV' kısmında Kaan Kayral tarafından paylaşıldı.

1. Kaan Kayral

Kaan Kayral CMNet Üyesi

iyi akşamlar yaa benim merak ettiğim bişey var fabrikalardan yükselen siyah beyaz dumanlar çevremize atmosferimize soluduğumuz havaya zarar vermektedir. Bu fabrikalara denetim yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim yada nasıl şikayet edebilirim. öğrenci olduğumdan yeterli bilgiye sahip değilim..

Songül Tuncer bunu beğendi.
  2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Şikayetlerinizi Alo 181'den yapabilirsiniz..

181.jpg

3. Elif ilhan

Elif ilhan CMNet Üyesi

bbeyaz dumanları su buharı die biliyorum ne kadar dogru bilememm

4. E.KAYA

E.KAYA CMNet Üyesi

bulunduğun ili ve fabrikayı merak ettim. siyah duman genelde zaten bildiğin üzere katı (kömür ve türevleri gibi) yakıtlardan çıkar. yakıtın kalitesi ve karbon içeriğine göre yorumlayabiliriz. mesela termik santrallerde linyit kullanılır, çok kül-cufur bırakır. yoğun siyah duman varsa iyi yanma olmadığına işarettir. ama siyah duman atan bir baca için yapılacak emisyon ölçümlerinin skhkky göre eşik değerlerin altındaysa izin verilir. şehire çok toz ve kül düşüyorsa mevcut filtre sistemi ne ise o fabrikanın, çalışmadığına da işarettir diyebiliriz. genelde çimento fabrikalarında, fabrikanın kullandığı (hammaddesi) kalkerin özelliğine göre de beyaz toz çıkabilir. çimento fab. ziyade genellemeye vurursak; beyaz dumanda buhar çıkışıda olduğunu biliyoruz. bunun yanında beyaz duman soğuk havalarda, filtrede verimli çalışıyorsa yakıt katı yakıtsa, baca gazı sıcaklığı yüksekse, baca çıkışında yoğuşmaya neden olabilir, iyi yanma olduğunu da gösterir. buna paralel yorum yapacak olursak, yaz günü, sıcak havada beyaz duman görürsek, proses özelliğine göre ya buhardır ya da tozdur. baca gazlarını daha iyi yorumlayabilmek için, yanma proses bacaları için diyeyim; CO değerine bakmak gerekir. zaten CO değerini bacalar için yorumlamak daha kolaydır. yazını gördüğüm gibi yazdım, karışık oldu, kusura bakma. okulda hocalarında hava kalitesiyle ilgili illaki kiyaplar vardır, iste verirler. bende o kitaplardan bildiğimi özel tecrübelerimle birleştirerek basit bişeler yazdım. başarılar diliyorum arkadaşım.

5. Kaan Kayral

Kaan Kayral CMNet Üyesi

aynen hocalarımla konuştum su buharı olabilir ama emin olamayız dediler

ilk önce vakit ayırıpta bu kadar ayrıntıyla ele aldığınız için teşekkür ederim. bu fabrika zeytinyağı fabrikası. bilmediğim şeyleri öğrendim sağolun tekrar

6. Hakan Bedel

Hakan Bedel CMNet Üyesi

hafif sarımtrak renk gözleniosa içinde pah,dioksin-furan,so2,nox hepsi olabilir.direk su buharı denemez.

hepaistos bunu beğendi.
  7. Hüseyin Hanlı

Hüseyin Hanlı CMNet Üyesi

Analiz yapmadan içinde ne olduğunu bilemezsin hocam..

8. Bekir38

Bekir38 CMNet Üyesi

karşımızda bir fabrika var, uluorta yerde (varil içerisinde) sürekli birşeyler yakıyorlar, boya kalıntısı olma ihtimali yüksek,
    bu durumda cezai müeyyide nasıl almıyorlar? şikayet olmadığı için mi?

birde, bu yakma işini ben birey olarak bir yerde yapsam, cezası varmıdır? süreç nasıl işliyor arkadaşlar?

9. cevreci_gokhan

cevreci_gokhan CMNet Üyesi

Fotoğrafını çekerek Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne dilekçe ile şikayette bulunursanız, onlar kısa zaman içinde gelirler eğer dediğiniz gibi boya kalıntısı yakıyorlarsa ve suç üstü yapılırsa idari işlem uygulanır. Suç üstü olmassa büyük bir ihtimalle firmayı uyarırlar.

Bekir38 bunu beğendi.
  10. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı CMNet Üyesi

BİMER e şikayette bulunun ;) Şikayetiniz Valiliğe iletilecektir;)

Bekir38 bunu beğendi.
  11. bll_2081

bll_2081 CMNet Üyesi

koordinat var mı koordinat?

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.