Fakültatif stabilizasyon havuzunda çamurun temizlenmesi

Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
38
Beğeniler
38
Şehir
Bor Niğde
#1
40000 nüfuslu belediyemizin atıksu arıtma tesisi fakültatif stabilizasyon havuzundan ibaret ve gelen atıksu sadece evsel nitelikte. Havuzdaki biriken yaşlı çamuru temizlemek, kurutmak ve gübre olarak kullanmak istiyorum. Bunun içinde çıkan çamuru arazimizin alanı yeterli olduğu için kurutma yatağı kurup burada kurutmayı düşünüyorum. Sorularım;
1) Havuzdaki çamuru temizlerken almam gereken isg önlemleri ne olmalıdır?
2) Havuzda biriken yaşlı çamuru alıcam ama arıtmayı işletmeye sokarken genç çamur gerekli bunu yaşlı çamurdan ayırma yöntemi nasıl olabilir?
3) Kurulacak kurutma yatağının alan hesabını, ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ Ek 2 sinde belirtilen fakültatif stabilizasyon havuzları için ‘Çamur birikimi 0.03-0.05 m3/çamur/kişi.yıl’dır’ ve Ek 6 sında belirtilen ‘Kurutma alanı farklı yataklara bölünmekte ve bu yataklar 6 m genişlikte ve 6-30 m uzunlukta olmak üzere tasarlanmaktadır. Tipik bir kurutma yatağında, arıtma çamuru yatağa 200-300 mm kalınlığında serilerek kurumaya bırakılmaktadır ‘ yazıları dikkate alınarak kolayca mı hesaplamak gerekir? Bu belirtilenler pratikteki uygulamalara uyuyor mu acaba?
4) Daha önce benzer çalışmayı uygulamış olan varsa uzayıp giden diğer sorularımı yanıtlamak adına benimle iletişim kurabilir mi?
 
Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
38
Beğeniler
38
Şehir
Bor Niğde
#3
hayır maalesef temizlemek için 2 ay daha sürem var ama daha sonuca ulaşmadım. Galiba daha önce hiç kimse stabilizasyon havuzunu temizlememiş olacak ki herhangi bir bilgi paylaşımı olmadı.
 
Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
38
Beğeniler
38
Şehir
Bor Niğde
#5
Benim araştırdığım bilgilere göre stabilizasyon havuzları ortalama 7 yıl veya 10 yılda bir temizlendiği için çamuru bertaraf etmek adına hiç bir düzen kurmamış hiç bir belediyede. Direk toprağa seriliyor diye bilgi edindim. Ama daha farklı bir uygulamaya giden de olabilir tabi onu öğrenmekti niyetim.
 
Kayıt
14 Kasım 2009
Mesajlar
122
Beğeniler
34
Şehir
Ankara
#6
Fakültatif havuzlarda birikmiş olan çamuru sizin alabilmeniz için step by step şeklinde suyu doldur boşalt tekniğine göre almanız lazım. 40.000 nüfus az bir nüfus değil bunun için gelen suyun sürekli olarak sisteme alınması gerekecek bunun için ek havuzlarınız var mı?
bu şekilde sisteminiz var ise suyu diğer havuzlara yönlendirip dipte kalan çamuru alabilirsiniz. çamuru almanız için santrifüj pompa ile belirlediğiniz alana yada vakumlu bir araç ile çekip alana serebilirsiniz. gübre olarak kullanılması için önceden analizini yapmanız lazım zaten.
fakültatif alanda belli bir oksijen seviyesinin olması lazım burdaki oksijenide genç bakteriler tüketir zaten çökelme ile onlarda dibe çöker ancak ölü bakteri ile canlı bakteriyi ayırmak kolay bir şey değil böyle bir tekniğin olduğun bilmiyorum açıkçası
 
Kayıt
9 Mart 2011
Mesajlar
38
Beğeniler
38
Şehir
Bor Niğde
#7
Suyu yönlendirebileceğimiz ek havuzlarımız mevcut. Vidanjör kullanımı en uygunu galiba bizim için. Yaşlı çamurla genç çamuru ayırmak için sıyırıcı gibi bir ekipman var mı veya sıyırıcı amacıyla kullanabileceğim bir şey, onu merak etmiştim. Sonuçta genç çamur üst tabakada kalmıştır. Eğer ayıramazsam, havuzun yarısından çamuru çekip diğer yarısındaki çamura dokunmayacağım. Havuzda kalan çamuru da düzleştirip zaman kaybı olmadan havuzu hem atıksu hemde normal su ile dolduracağım galiba? Açıkçası böyle uygulamayı planlıyorum.
 
Kayıt
14 Kasım 2009
Mesajlar
122
Beğeniler
34
Şehir
Ankara
#8
suyu yönlendirebileceğiniz yerin olması çok iyi öbür türlü zor olurdu. fakültatif stabilizasyon havuzunda orta kısım reaksiyonun olduğu yerdir. yani genç çamur çökelip alt tabakada kalacak ancak bunun diğer çamur ile ayrılmasının nasıl olacağını tam bilemedim. eğer çok zorluk çekerseniz havuzun boyutuna göre gerekli miktarda başka yerden çamur aşılamasıda yapabilirsiniz diye düşünüyorum