• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Firmanın flakon atıkları 15 01 10 kodundan almaması

Anakin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
sabit
Arkadaşlar Merhaba, sizlere bir fikir danışmak için bu başlığı açıyorum.

Ben Türkiyenin özel bir hastanesinde kadrolu çevre danışmanı olarak çalışıyorum. Flakon atıklarımız, geçici depolama konteynerinde yaklaşık 180 günlük sürelerle, sterilizasyon firmalarından fiyat talep ederek uygun görülen firmalara gönderiliyor.

Bu son gönderimde; firma ile bir önceki gönderimde yaptığımız sözleşmeye istinaden, başka firmadan fiyat talebinde bulunmadan, flakon atıkları tüm hastanelerde olduğu gibi 15 01 10 kontamine ambalaj kodu ile gönderimini yaptık.

Fakat şu an firma, flakon atıkların arasında uygun olmayan ve işlenemeyen cam tüplerin olduğunu bahane ederek 16 05 06 Lab. Kimyasalı (alım fiyatı daha pahalı) kodu ile kabulünü yapabileceğini ve MOTAT üzerinden düzeltme yapmam gerektiğini içeren bir mail attılar. Bu hastanemiz açısından pek mümkün değil. Ki bence doğru da değil.

Elimizde Çevre İl Müdürlüğünün flakon atıkların 15 01 10 atık kodu olarak değerlendirmemiz gerektiği konusunda görüş yazısı da var.

Şimdi ben bu firmaya dönüş yapmadan önce sizden fikir almak istiyorum arkadaşlar. Çünkü muhtemelen ben Çevre İl müdürlüğünün yazısını da ekleyerek bunu yapamayacağımı ilettiğimde restleşmeye giderek atıkları gelip deponun önüne dökme ve sözleşmedeki bir maddeye dayanarak göstererek nakliye ücreti talep etme ihtimalleri var.

Ben bu firmaya ne yapabilirim arkadaşlar? Seçeneklerim sizce neler?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
AnakinÜstad Merhaba,

Sizin de dediğiniz gibi hastanelerden kaynaklanan flakon atıkları 15 01 10 atık kodu ile lisanslı firmalara verilmesi gerekir. Bu konu ile ilgili bilgiler Bakanlığın sitesinde "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünde yer almaktadır.

Gelelim diğer konuya; oluşan cam tüpleri hangi faaliyet kapsamında oluşmaktadır. Detaylı açıklama yapabilirseniz sizi ona göre yönlendirelim. Bir de atığı alan firma bu atıkları gördü mü ya da size bu atıkların hangi faaliyet sonucu oluştuğunu sordu mu? Bazı firmalar uyanıklık yapmaya çalışarak atığın kaynağını irdelemeden kafalarına göre kod vererek almaya çalışıyor. Hele ki bazı atıklarda işin içerisine kimyasal ifadesi girerse bertaraf ücreti dediğiniz gibi pahalı oluyor. Atıklar lisanslı firmaya gönderilmeden önce kaynağının iyi araştırılması gerekir.

il müdürlüğü ile görüşmeniz de fayda var. Sonuçta bu işin takibini yapacak olan onlar. İl Müdürlüğü atık yönetim biriminden ilgili uzman memur ile görüşürseniz daha iyi olur.

Merhaba, ben de özel bir hastanede çevre mühendisiyim. Biz tehlikeli atıklarımızı İstaç ile gönderiyoruz. Laboratuvar kimyasallarını 160506 koduyla göndermek istediğimizde İstaç personeli, "artık onların kodu 180106. bakanlık, hastanelerde 160506 kodunu görmek istemiyor." demişti. Hatta bu sebeple tüm etiketlerimizi değiştirdik. Yardımcı olur mu bilmiyorum ama paylaşmak istedim, 160506 kodunu hastane için istemeleri ilginç geldi.