• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Forumda siyaset ve futbol konuları hakkında

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiştir.

Forumda siyaset ve futbol tartışmaları yeniden serbest olmalı mı?

• Futbol tartışmaları serbest olmalı

Oy: 11 8.9%
  • Siyasi tartışmalar serbest olmalı

Oy: 3 2.4%
  • Her iki tartışma konusu da serbest olmalı

Oy: 28 22.8%
  • Forumda siyaset yapmak ve futbol üzerine tartışmak yasak olmalı

Oy: 81 65.9%

• Kullanılan toplam oy
    123
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bence futbolla ilgili paylaşımlar insanları birbirinden ayırmaz ama siyasi görüşlerin tam anlamıyla savunulması ayırabilir. Benim düşüncem bu yönde. Bizler saygı çerçevesinden sapmadığımız müddetçe sevinçlerimizi neden paylaşamayalım. Tartışma başlığı olarak değilde sevinci paylaşmak olarak yorumlayabiliriz. Üzülerek söylüyorum ki siyaset tartışmaları konuyu saptırabilir. Tabiki herkes özgürce her konuda görüşünü savunabilmeli, ama tartışma şekline döndüğünde saygıyla kalınabileceğini düşünmüyorum. Bizler mühendis olarak her fikre açık olmalıyız doğru, engelleyip geçilebilir belki oda doğru ama engellenip geçilmesinden yana da değilim. Eğer tartışmalarımız saygıdan sapmayacaksa her fikre açık olalım. Ama sevinçlerimizi de paylaşabilelim. Tartışalım demiyorum paylaşalım.

Siyaset , Futbol ve Dini konular ülkemizde çokça üzerinde durulan hassas konular. Bu tür konuların konuşulması tartışmalara neden olabilir. Bu tartışmaların sonucunda kalp kırma, kin ve nefret gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu tür konuların CMNet gibi mühendislik ağ platformlarında konuşulmasının doğru olmadığını düşünüyorum.

aslında ilk görüşümde fikrimi yazmıştım ama sonradan aklıma gelen bir söz oldu. Bana siyasi görüşü farklı biri söylemişti. Hoşuma gitti. Biz siyaset ve sporda karşı tarafı anlamak için değil cevap vermek için dinliyoruz diye. Belki forumumuzda böyle Kişiler yoktur ama ne olur olmaz azınlıkta olsa çoğunluğu rahatsız eder

Bence konuşmak isteyen her iki konu hakkında da konuşabilmeli (tabiki saygı çerçevesinde)...Bugün bu iki konu var gündemde yarın başka konuların olmayacağını kim garanti edebilir.Bırakalım da insanlar özgürce düşüncelerini söylesin hoşuna gitmeyen yorum yapmasın kaç yaşına gelmiş insanlarız kime cevap verilmesi gerektiğini bence ayırt edebilecek kapasitede bütün üyeler...

Oy verdiğim için kendi düşüncemi belirtmek istedim. İki konununda serbest olmasından yanayım.Hepimiz belli yaşlara gelmiş mühendisleriz bence sınırımızı bilmeliyiz, sınırını bilmeyenlerde var tabiki ama bu bizden kaynaklı bir durum değil.E o zaman bırakalım da düşencelerimizde kısıtlama olmasın, herkes kendi fikrini bu başlıkta belirttiği gibi bu konularda serbest olsun.

Bu yüzyıllardır böyle , kendini bilmeyenler yüzünden hep baskıyı suçsuz insanlar gördü .

Konu yasaklanma ile bunlar değişmez , Asıl CMNET olarak Saygısızlık Yapanı , Küfür Edeni , Gereksiz Holiganlık yapanı siteden Men Etme gibi bir kural koyarsanız ve uygularsanız bu Caydırıcı olacaktır.

Mühendis olmuş , yetişkinliğe ulaşmış ama kendini bilmeyen o kişiler Bedelini ödemek zorunda kalacak dışlanacaktır ; Aksine konuşmayı , fikir beyan etmeyi , En Önemlisi birbirine Saygı duymayı bilenler değil.

Bu yasaklamalar Öğrenilmiş Çaresizlik ne yazık ki...

Herkes istediği yorumu yapabilir ama anket sonuçlarına da saygı duyalım lütfen. Bu arada yalnız olmadığımı ve benimle aynı düşüncede olanları görünce pek haksız olmadığımı da gördüm. Teşekkürler CM.net...

Sayın CMnet yöneticileri bu konu daha ne kadar tartışmaya açık kalacak merak ediyorum. Nacizane fikrim konu yoruma kapatılabilir, herkes söyleyeceğini söyledi zaten diye düşünüyorum..?
Syg..

Kuralları bir kere daha okuyun derim Gülin Hanım. Öyle kurallarımız var bizim. Bunun dışında forumda neden siyaset ve futbol konuşulmaması gerektiğini daha önceden açıklayıcı şekilde yazdık. Bunun tecrübesini geçmiş yıllarda acı şekilde tecrübe ettik. Çeşitli nedenlerle küsüp gidenler oldu. Siteden atılanlar oldu. Siyasi görüş ayrılığına düşülüp forumdan bir anda soğuyup gidenler oldu...

Geçmişte yaşananlar hala hafızalarda iken ve hatta şuradaki tartışma bile gelecekteki yaşanabilecek olayların simulasyonu olmuş iken şu düşünceler şu an için naiflikten öte değil.

Tabi yine de enseyi karartmamak, kötü düşünmemek lazım. Bu yüzden üyelere buradaki anketi açtık. Eğer ki çoğunluk sağlanır da bu tartışmalar yeniden foruma dahil edilmesi yönünde karar çıkarsa neden olmasın. Yalnız tabi bu karar ile biz yöneticiler kadar forum ahalisi olan "özgürlükçü" düşünen siz arkadaşlara da büyük sorumluluklar düşmektedir. Umarım o zaman geldiğinde, dileğiniz olduğunda bu tavrınızı sürdürür, holiganlara karşı, saygısızlara karşı dik duruş sergiler, bu ortamdan küsüp ayrılıp gitmezsiniz.

Melih bey bu tarz yasaklamaların olması , forumdan soğumam için yeterince geçerli sebep bence. Daha burada Anket altında fikir beyan etmemize bile tahammül edemeyenler oluyor. Buraların tadı kaçtı kusura bakmayın.

@Gülin Ç. buyrun dakika bir gol bir. İşte ben de tam olarak bundan bahsediyorum. Hani dik duruş? Hani mücadele?

@Melih Coşar iyi de yöneticiler dik durmuyor ki :) benim soğumanın sebebi o zaten.Aynı dili konuşmuyoruz ,Siz yöneticiler olarak kısıtlıyosunuz en başta zaten

@Melih Coşar Emin olun ki hiç bir alanda dik duruşumu bozmadım , çoğunluk öyle istiyor diye de doğru bildiğimden vazgeçmedim.

@Gülin Ç. Şimdi şöyle bir şey var Gülin Hanım. Öncelikle forumun genel kurallarında üye olurken kabul ettiğiniz "siyaset konuşmanın yasak olduğu" konusu var. O yüzden bu yeni çıkan bir sorumluluk değil, burada kısıtlama yapılmasını bize bağlamamalısınız. Bizden önce de vardı bu kurallar.

Diğer bir konu, herkes olgunlukla karşılamadığı için tartışmalar yaşanıyor zaten. En basit örneği; forumun iş ilanlarına "belgemi kiralamak istiyorum" diye insanı uygun bir dille uyardığım hâlde oldukça ters cevaplar alıyorum. Forumdan uzaklaştırdığımda, bu kez sosyal medyadan hakaret seviyesine varan mesajlar yolluyorlar. Çözüm ne peki?

Ben de isterim her şey konuşulsun, ama olmuyor işte. Sonra bir günde 100 tane şikayet raporu gelir, kendi düşüncesinden olmayan herkesi raporlar insanlar. İşin ucu nereye kestiremediğimizden, eski kuralların aynı şekilde devam etmesi bana uygun geliyor.

@Cem Yılmaz Valla demek ki ben kendimi bildiğim için hiç uyarı almamışım inanın kurallar listesini de hatırlamıyorum zaten fi tarihinden beri buradayım :)

. Kaldı ki ben Cimbom Şampiyon yazdım olay nerelere geldi , hiç siyaset yapmadım ...

Açıkçası ben konunun bu kadar uzun süre açık kalmasını ve kalacağını mantıklı buluyorum.
Böylesine güzel tartışma ortamının oluşması benim hoşuma gitti çünkü :)
Ben oyumu futbol (sadece futbol değil bence diğer branşlar içinde kesinlikle serbest olmalıdır.) paylaşımlarının açık olması ve siyaset kısmının yasak olması konusunda kullandım.
Ancak görüyorum ki burada basit bir kutlama mesajından bile tahrik olup kavga veya tartışma çıkaracak arkadaşlar var.
Yani en azından yönetici arkadaşların bunları tecrübe ettiğini ve ona göre bir yaklaşımda bulunduklarını görüyorum.
Bu saatten sonra biz sizi 6- 0 yendik , biz sizin sahanızda kupa kaldırdık , şikeci vb. tartışmalara girip birbirinin kalbini kıracak ve huzuru bozacak insanlar varmış burada anladım :)

Üzüntüm belli bir konudan yasak konulması ama insanoğlu işte...

Bence bu konuları tartışmanın yeri burası değil, konu çok abartılmış. Açıkcası bu platformu benim kullanma nedenim tamamen meslekle alakalı işleyiş, uygulamaları takip etmek ve bu konuda tartışmak. Hem kendime hemde meslektaşlarıma bir yarar sağlamak. Siyaset ve futbol konuşulmasının, adında bir meslek grubu bulunan bir foruma ne faydası olacak.
Futbol ve siyaseti yakın çevremizle de konuşabiliriz, bunu bir forum üzerinden yürütmeye gerek yok.
Düşüncem bunlardan ibarettir. Bana göre bu bir yasak değil, bu bir kuraldır.

Ben de bu durumu gördükten sonra maalesef ki yasak olmasının 'kötünün iyisi' bir seçenek olduğunu gördüm. Yasak olmasını kesinlikle istemem, oyumu da ikisinin de serbest olması şeklinde kullandım, ancak görüyorum ki gerçekten bunları konuşabilecek seviyede değiliz toplum olarak. Okuyup belli bir yetkinliğe gelmiş olmak da maalesef empati kurabilmeyi, farklı görüşlere saygılı olabilmeyi sağlamıyor. Bu konunun hala yoruma açık olmasından dahi rahatsız olanlar varken spor ve siyaset konularında 'karşıt' düşünce beyan edildiğinde seviyenin korunabileceğini sanmıyorum. Durduk yere de huzurun bozulmasına gerek yok... Bu konu açıldıktan sonra ne yazık ki yapılan yorumlardan ve yaşananlardan gördük hala bu seviyeye ulaşamamış olduğumuzu.

Bu forumda herkes çevre mühendisi veya olmayanda varmı bilmiyorum ve çevre mühendisliği ile ilgili bir takım bilgi belge alışverişi portalı, biz bu konuda kendimize yetebiliyorsak ne mutlu o zaman bu portalın kurucularına ve bize portal kuruluş amacına hizmet ediyor demektir.
Siyaset konuşmak gerekirse konuşulsun futbol konuşmak gerekirse konuşulsun ama boşa zaman kaybından başka bir şey olmayacağının inancı içerisinde olduğum için Herkes kendi işiyle uğraşmalı ve kendi işi ile alakalı konuşmalı bu portal da bence.

Usta
Zeki Müren mesela, şarkı söylesin
Bilal ağabey rakı doldursun
Galata’da Rasim Usta
Pikap tamir etsin
Kaptan şiir yazsın
Sonbahar yaprak döksün
Semazenler boyun büksün
Herkes en iyi bildiği işi yapsın,

Sen gülümse
Ben seni seveyim...

HERKESE MUTLU GÜNLER DİLERİM.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...