• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Galvaniz atiklarinin uzaklaştirilmasi

Rıfat Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
İyi günler. Metal kaplama endüstrisindeki bir tesis, arıtma sistemi kurmadan atıklarını nasıl uzaklaştırır? Yani atıkların verilebileceği yetkilendirilmiş bir firma falan var mıdır?

@rft1319
Merhaba,
Metal kaplama endüstrisinde oluşacak atık sularınızı bertaraf etmek için bir arıtma tesisi şart. Kapasite büyük değilse paket arıtma yeterlidir.
Metal kaynaklı oluşacak tehlikeli vasfındaki metal talaş vb. atıklar için ise lisanslı bertaraf tesislerine gönderilmesi uygun olur.
Siz ne tür bir atıktan bahsediyorsunuz?

Olaya tam hakim olmamakla birlikte, nitrik asit, yıkama suları ve çamurlar. Firma daha önce birilerine verdiklerini söyledi bu nitrik asiti. Bende arıtım yapılmadan bunlardan kurtulunabilir mi diye sorma ihtiyacı duydum.

çinko külü: tehlikesiz atıktır. Hepşen kimya alıyor.
çürük asit diye tabir edilen sıyırma asitleri: tehlikeli atıktır. kodu: 11 01 05* KORUMA KLOR ALKALI
SAN.VE TIC.A.S. diye bir firma alıyor.
Arıtma sistemi olmadığı için çamur oluşmaz. Tabi bu firmalar istanbul'da diye biliyorum.