• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gdt-tat danışmanlık

Evrem Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AMBALAJ
merhaba arkadaşlar
gdt ve tat lisansına sahip bir firma danışmanlık hizmeti alabilir mi ? yoksa tam zamanlı çevre görevlisi bulundurmak zorunda mıdır?

oplama-ayırma tesislerinin sağlaması gereken kriterler
MADDE 28 – (1) Fabrika, satış noktası ve benzeri üniteler içerisinde yapılan biriktirmeler hariç, ambalaj atıklarının toplandığı ve cinslerine göre sınıflandırılarak ayrıldığı toplama-ayırma tesislerinin;
a) Açık ve kapalı alan toplamının en az 1.000 m2olması ve bununla ilgili tapu sicil kaydını sunması,
b) Ambalaj atıklarını ayıracağı alanının kapalı olması, faaliyet gösterilen açık ve kapalı alanların zemininin beton olması,
c) Tamamen kapalı olmaması halinde, etrafı dışarıdan görülmeyecek şekilde en az iki metre yüksekliğinde çevrili, temiz, bakımlı ve/veya boyalı olması,
ç) Tam zamanlı olarak en az bir çevre görevlisi istihdam etmesi,
d) Çevre lisansı alması durumunda, çevre görevlisinin tesiste çalıştığını gösterir belgelerini dört aylık dönemler halinde il çevre ve şehircilik müdürlüğüne sunması,
e) Kapasiteyi karşılayacak şekilde platformlu ambalaj atığı ayırma bandı ile malzeme türüne göre ayrılacak ambalaj atıkları için, ayırma bandının kenarlarında belirli aralıklar ile ayırma gözleri ve bu gözlerin altında, türlerine göre ayrılan ambalaj atıklarının biriktirilmesi maksadıyla tesis içerisinde kolayca hareket ettirilebilecek konteynırları bulundurması,
f) En az bir pres makinesi bulundurması,
g) En az iki adet ambalaj atığı toplama aracı bulundurması, araçların, 25 inci madde hükümlerine uygun olması ve araçlara ait resmi belgeleri sunması,
ğ) Yıkama işlemi sonrası oluşan atık sular için toplama kanalları ile ızgara sistemi bulundurması,
h) Tesise gelen, ayrılan ve satılan ambalaj atıklarına ait bilgilerin kaydedildiği veri kayıt sistemine sahip olması,
ı) Tesiste çalışan personelin sayısına ve çalışma şartlarına uygun olarak düzenlenmiş tuvalet, lavabo, soyunma odası, yemekhane ve sosyal ünitelere sahip olması,
i) Ticaret sicil gazetesi, ticaret ya da sanayi odası faaliyet belgesi ve kapasite raporunda şirketin, ambalaj atıklarının toplanması ayrılması konusunda faaliyet gösterdiğine dair bilgi bulundurması,
zorunludur.
(2) Aynı ilde tek tüzel kişilik altında birden fazla toplama-ayırma tesisine sahip olunması halinde, bütün tesislere hizmet vermek amacıyla bir çevre görevlisinin istihdam edilmesi yeterlidir.
(3) Tesiste çalışan personelin bilgi seviyesini yükseltmek için bir eğitim planı oluşturulur. Personele ambalaj atıklarının yönetimi, kaynağında ayrı toplanması, atıkların ayrılması, geri dönüştürülmesi, geri kazanılması, kayıtların tutulması, tesisin düzenli olarak işletilmesi, temizliği, günlük bakımı gibi konularda eğitim verilir.
(4) Bakanlık ve/veya il çevre ve şehircilik müdürlüğü birinci, ikinci ve üçüncü fıkrada yer alan hususlara ilave olarak bilgi veya belge isteyebilir.

@Evrem Yeşil
Önceden gdt tesisleri ek-1 kapsamında yer alırken danışma hizmeti alma zorunluluğu vardı. Ama tesisler kendi bünyelerinde çevre mühendisi bulundurabilirler. Değişen yönetmelikle beraber gdt tesisleri ek-2 kapsamına geçtiği için danışmalık hizmeti almayabilirler. Ama benim fikrem her tesiste çevre mühendisi bulundurulmalı.

Biz bir TAT firmasıyız ve işe yeni başladım . yardımcı olursanız sevinirim . Hazırladığım ek7B excell 2014 girişlerini ATIK AMBALAJ sistemine yükleyemiyorum. Hata sayfası çıkıyor. Herhangi bi bilgisi olan var mı acaba?

birde şöyle yapın sol tarafta güncelle ,firma güncelle ibaresi var o şekilde deneyin bazen sistemde hata olabiliyor bizde de oluyor sistemde biraz bekleyin daha sonra tekrar deneyin

arkadaşlar bir geri dönüşüm firmasında eski pres makinamız mevcut yeni sini alacas bunun için destek veren kuruluş varmı nasıl destek alabiliriz

arkaaşlar yokmu bir cevap yazacak arkadaş yahu bir soru sorduk cevap bekliyoruz

hibe alablecegimiz destek saglayacak kuruluş varmı yokmu kimse cevap verecek

Herkese merhaba,

Çalıştığım tat ve gdt firmasının kısa süre içerisinde danışmanlığını da üzerime alacağım bu konu hakkında bilgi verecek ve yardımcı olacak birileri var mı? Neler yapmam gerekir mesela? Önceki mesajları okudum lakin pek bu konuya değinilmemiş.

Şimdiden teşekkür ediyor keyifli bir gün diliyorum :)

@Begüm Özkan
Begüm hanım merhaba, lisansı varsa onların sürelerini takip edin, çalışanlara eğitim verin, aylık değerlendirme ve iç tetkik raporları hazırlayın. Prosesi çok iyi öğrenin. Bu sitede çevre çalışmaları başlığı altında ilgili konuyu bulabilirsiniz. Birde çevre dosyası hazırlayın.

Teşekkürler Olgaç Bey,
Firmanın lisansı var aynı zamanda danışmanı da var lakin ben burada zaten mühendis olarak çalışıyorum aynı zamanda görevli olarakta çalışmak istiyorum hem bir şeyler öğrenmek hemde zaten danışmanın söylediği rica ettiği işleri de ben yapıyorum böyle olunca bir mantığı olmadığını düşündüm ve yapabileceğimi düşünüyorum. Mevcut bi çevre dosyamız var bu yüzden, revize etmem gerekir mi onun üzerinden devam mı etmeliyim?

@Olgaç Sürmelihindi

Teşekkürler,

Son bir sorum :) Daha önce danışmanlık tecrübem olmadığı için birazcık tedirginim sorumluluk konusunda ama yaklaşık 6 aydır danışmanımızı sürekli gözlemledim ve bu yüzden böyle bi karar aldım sizce doğru bir karar mı?