Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair

Konu, 'ARŞİV' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  GEBE VEYA EMZİREN KADINLARIN ÇALIŞTIRILMA ŞARTLARIYLA EMZİRME ODALARI VE ÇOCUK BAKIM YURTLARINA DAİR YÖNETMELİK

  Resmi Gazete Tarihi: 14.07.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25522

  Amaç

  Bu Yönetmeliğin amacı, işyerlerindeki gebe, yeni doğum yapmış veya emziren işçilerin işteki güvenlik ve sağlığının sağlanması ve geliştirilmesini destekleyecek önlemler uygulamak ve bu işçilerin hangi dönemlerde ne gibi işlerde çalıştırılmalarının yasak olduğunu, çalıştırılabileceği işlerde hangi şart ve usullere uyulacağını, emzirme odalarının veya çocuk bakım yurtlarının (kreş) nasıl kurulacağını ve hangi şartları taşıyacağını belirlemektir.

  Dayanak

  Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 88 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır. (Şuan Bu madde mülgadır ancak 2013 Mayıs İSG Sınavına dahildir.)

  Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
   
 2. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Bu yönetmelik yenilenme sürecinde. Bakanlık yakında güncel olanı yayımlar
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Sadece dayanakla ilgili hükümleri değiştireceğini düşünüyorum. 4857 sayılı İş Kanunu 88. Maddeye dayanıyordu. Şimdi 88. Madde 6331 sayılı İSG kanunu ile kaldırıldı. Bu bağlamda İSG kanuna göre yayınlanır yakında.
   
 4. Çağdaş Hacıoğlu

  Çağdaş Hacıoğlu CMNet Üyesi

  Yenilenecek, onda hemfikiriz ama bu yönetmelik halen yürürlükte değil mi?
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Yönetmeliğin kaldırıldığı ile ilgili herhangi bir yönetmelik yok.
  Ancak 4857 İş Kanunu 88. maddesinde değerlendiriliyordu.

  MADDE 88. - Gebe veya çocuk emziren kadınların hangi dönemlerde ne gibi işlerde çalıştırılmalarının yasak olduğu ve bunların çalışmalarında sakınca olmayan işlerde hangi şartlar ve usullere uyacakları, ne suretle emzirme odaları veya çocuk bakım yurdu (kreş) kurulması gerektiği Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikte gösterilir.

  Yeni 6331 İSG yönetmeliğinde kaldırılmış görünüyor.

  Yürürlükten kaldırılan hükümler
  MADDE 37 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldır[FONT=Times]ılm[FONT=Times]ışt[FONT=Times]ır:
  a) 2 nci maddesinin d[FONT=Times]örd[FONT=Times]ünc[FONT=Times]ü f[FONT=Times]ıkras[FONT=Times]ı.
  b) 63 [FONT=Times]ünc[FONT=Times]ü maddesinin d[FONT=Times]örd[FONT=Times]ünc[FONT=Times]ü f[FONT=Times]ıkras[FONT=Times]ı.
  c) 69 uncu maddesinin d[FONT=Times]örd[FONT=Times]ünc[FONT=Times]ü, be[FONT=Times]şinci ve alt[FONT=Times]ınc[FONT=Times]ı f[FONT=Times]ıkralar[FONT=Times]ı.
  [FONT=Times]ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve ge[FONT=Times]çici 2 nci maddeler.
  4857 say[FONT=Times]ıl[FONT=Times]ı Kanunun 4 [FONT=Times]ünc[FONT=Times]ü maddesinin birinci f[FONT=Times]ıkras[FONT=Times]ın[FONT=Times]ın (f) bendinde yer alan [FONT=Times]“İş sa[FONT=Times]ğl[FONT=Times]ığı ve g[FONT=Times]üvenli[FONT=Times]ği h[FONT=Times]ük[FONT=Times]ümleri sakl[FONT=Times]ı kalmak [FONT=Times]üzere[FONT=Times]” ifadesi ile 98 inci maddesinin birinci f[FONT=Times]ıkras[FONT=Times]ında yer alan [FONT=Times]“85 inci madde kapsam[FONT=Times]ındaki i[FONT=Times]şyerlerinde ise [FONT=Times]çal[FONT=Times]ışt[FONT=Times]ır[FONT=Times]ılan her i[FONT=Times]şçi i[FONT=Times]çin bin Yeni T[FONT=Times]ürk Liras[FONT=Times]ı,[FONT=Times]” ifadesi metinden [FONT=Times]çıkart[FONT=Times]ılm[FONT=Times]ışt[FONT=Times]ır.[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   
 6. Nuri Ünal

  Nuri Ünal CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Cezaları hakkında bilginiz varmı ?
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.