Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geçici atık yağ depolama alanı

Konu, 'ARŞİV' kısmında cilgincevreci tarafından paylaşıldı.

 1. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Atık yağları depoladığımız tankın zeminini geçirimsiz yapmak için betonlama yapmak istiyoruz. Yönetmeliğe baktım ama anlayamadım. Mevzuatta geçirimsizliği sağlayacak betonun kalınlığı yazıyor mu?
   
 2. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  "f) Tesis alanının atık yağ ile temasta olan kısımlarında zemin geçirimsizliğinin sağlanması zorunludur. Bu amaçla kalınlığı en az 25 cm olan betonarme zeminin ve havuzlama yan duvarlar içlerinin, dökülmelere karşı geçirimsizliğini sağlamak amacıyla epoksi boya, geomembran ve benzeri tecrit malzemesi ile kaplanması gereklidir. Atık kabul alanı yağmura karşı korunur. "

  yönetmeliğin 20. maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 3. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi


  ama yönetmelikte ki ilgili başlıkta ''Atık yağ rafinasyon ve rejenerasyon tesisleri için özel şartlar'' diyor. Bizim işletmemiz rafinasyon tesisi değil termik santral. Her hangi bir tesis içinde mi bu madde geçerli olacak acaba?
   
 4. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  siz anladığım kadarıyla tesisinizde oluşan atık yağları depolamak için soruyorsunuz.
  bunun için tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğinde 9.madde idi sanırım orada geçirimsiz diyo beton kalınlığı yazılmamış onu zeminin sağlamlığı önemlidir. ne kdar depolayacaksınız taşıması yeterli ben yaptırdığım alan için örnek vereyim: sızdırmazlık için beton bir yapı üzerine çellik kostrüksiyon ile kapatıldı. içerisinde ızgara sistemi var ızgranın sonundada rögar var herhangi bir döküntü bu çukurda toplanacak bu çukurda betonarme tabiki.
   
  İpekszksn ve cilgincevreci bunu beğendi.
 5. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Geçici depolama
  MADDE 18 – (1) Atık yağlar 20 nci maddenin birinci fıkrasının (f) bendinde teknik detayları verilen geçirimsiz zemin üzerine yerleştirilmiş tanklar/konteynerler içinde toplanır. Farklı kategorideki atık yağlar için farklı tank/konteyner kullanılır. Atık yağ geçici depolama tankları/konteynerleri göstergeli, aşırı dolmayı önleyici tertibata sahip olmak zorundadır. Tanklar/konteynerler işaretli yere kadar doldurulur ve hiçbir zaman tam dolu bırakılmaz. Tanklar/konteynerler kolayca doldurulabilir ve boşaltılabilir olmak zorundadır. Tankların/konteynerlerin ağzı yeterli büyüklükte ve kapalı, diplerinde toplanmış katı veya çamurumsu çökeltilerin temizlenmesi için gerekli düzeneğe sahip olmak ve yağmur suyundan korunmak zorundadır.
   
 6. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi


  yaklaşık 10 tonluk bir tankta muhafaza etmeyi düşünüyoruz

  teşekkür ederim meltem hanım
   
  Meltem OSMANOĞLU ve Bora Yerlikaya bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...