• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geçici Depolama Esnasında Atık Ayrıştırma

Atık armatürlerden balastlar sökülmeli mi?

• Evet, balastların ayrı bir atık kodu olduğu için sökülmeli.

Oy: 8 57.1%
  • Hayır, armatür ve balastın atık kodu farklı olsa da ikisi birlikte armatür koduyla gönderilebilir.

Oy: 4 28.6%
  • Kararsızım.

Oy: 2 14.3%

• Kullanılan toplam oy
    14
  • Anket kapatılmış .

Kemal Ezen

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhaba arkadaşlar,

Bir elektrik dağıtım şirketinde atık yönetimiyle ilgileniyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden gelen atık kodlarıyla ilgili yazıyı ekte paylaşıyorum.

Armatür dediğimiz malzemenin içinde fabrika çıkışlı olarak; balast, ignitör, ateşleyici bulunuyor. Armatür ve balast farklı atık kodlarına sahip tehlikeli atıklar. İgnitör ve ateşleyici için ise İl Müdürlüğünden gelen listede atık kodu mevcut değil, bu yüzden armatür atığına bunları dahil ediyorum. Balastlar ise soru işareti.

Sadece balastın arızalanması durumunda, balast değiştiriliyor ve tek başına atık olarak ortaya çıkıyor. Bu tip atık balastlar bidon içinde sınıflandırılarak biriktiriliyor. Ayrıca armatürün tamamı atık haline geldiğinde içinde balast da oluyor.

Bu durumda balastın ayrılmadan armatür koduyla gönderilmesi uygun mudur yoksa; atık hale gelmiş armatürden balastı söküp kendi atık koduyla mı göndermeliyiz?
İl Müdürlüğünün gönderdiği dokümanda armatür tanımında boş veya dolu olma durumu belirtilmediği için bu konu yoruma açık gibi. Balastın sökülmesi iki vida ile halledilen bir işlem.

Sizlerin yorumları nedir? Yönetmelik açısından hangi şekilde ilerlemek daha doğru olur?
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Elektrik Dağıtım Şirketlerinden Kaynaklanan Atıkların Güncel Atık Kodları.pdf
    187.3 KB · Görüntüleme: 36
Merhaba ,

Naçizane fikrimi belirteyim.

Armatür'ü bildiğim kadarıyla içinde saydınız malzemeler bulunan lamba olarak düşüneyim . Evden örnek vererek ilerledim yanlışım varsa düzeltin. Bildiğimiz flüoresan lamba sistemlerinde tavana bağlı olan kısımda balast ve ateşleyici bulunuyor. Flüoresan lamba ile birlikte sistem çalışıyor.
Balastı ayrı göndermeniz gerektiğini düşünüyorum ki ikisini bir göndermiz durumu flüoresanı da armatüre katabiliriz gibi bir düşünce oluşuyor.
Hepsini armatür'e dahil edip gönderdiğinizde geri kazanım firması bunların ayrımını yapıyor zaten. Bir göndermek için size uygun bir atık kodu olması lazım. Ör: karışık ambalaj tarzı.
Birleşik halde göndermeniz hem G.K firması için zorluk oluşturacak hem de geri kazanım yöntemleri farklı ise buna engel olacaktır.

Basit mantıkla farklı atık kodları belirlenmişse ayırın ya da G.k firmasıyla görüşüp onların ayırması gerektiğini varsa bi bedelini ödeyerek belirtin.

Bu nedenle ayrı göndermeniz gerekmektedir.

Türk aklı : İki cıvata sök gitsin :)

ATIK ELEKTRĠKLĠ VE ELEKTRONĠK EġYALARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE Sizin için homojen malzeme olarak tanımlaması yapılmış.