Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler :

  1-
  ÇED Olumlu yada Gerekli Değildir Kararı (ÇED’ e tabi tesisler için) veya ÇED’ e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı.

  2- 3194 Sayılı İmar Kanunun Kapsamında;
  2.1- 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış yapılarla ilgili olarak;
  -Yapı kullanma izin belgesi
  -İşletmede yapı kullanma izinleri bulunan yapıların dışında 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış bir yapı olmadığına dair tesis yetkilisi tarafından imzalanmış taahhütname,
  2.2- 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış yapılarla ilgili olarak;
  -İşletmenin bu tarihten önce yapıldığını kanıtlayan resmi bir belge (Belediyeden alınacak resmi yazı, elektrik faturası, su faturası ve benzeri)
  -İşletmede 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış bir yapı olmadığına dair tesis yetkilisi tarafından imzalanmış taahhütname,

  3- Ticaret Sicil Gazetesi*

  4- Kapasite Raporu, kapasite raporu yerine geçebilecek yetkili makamlardan alınmış diğer belgeler veya kapasite raporundan muaf olduğuna dair yetkili makamlardan alınmış belge.

  5- İşletme Belgesi veya İşletme Belgesinden muaf olduğuna dair belge

  6- Vaziyet Planı (İşletme alanındaki tesislerin ve birimlerin yerleşim planları)

  7- İş Akım Şeması ve Proses Özeti (Hammadde kabulünden başlayarak her bir ünitede uygulanacak işlemlerin ayrıntılı açıklaması, gerekli şema, formül ve şekiller, atık kodları)

  8- Çevre izin/lisan konusu/konuları ile ilgili özel belge/belgeler

  GFB Başvuru formu örneği ektedir.

   

  Ekli Dosyalar:

 2. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Hemen ek bilgilendirme yapayım evet bu evraklar gerekli ama bunun yanında tapu kira kontratı taahhutname arkasına imza sirküleri gibi evraklar da isteniyor
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  2. maddeye not olarak eklemek doğru olur mu Gülfem hanım.
   
 4. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Evet Gülfem Hanım'ın yazdıklarını bizzat istediler.
   
 5. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Yapı kullanma izni firma adına ise tapuyu da eklemek gerek. Yapı kullanma başka biri adına ise yapı kullanma tapu ve kira kontratını bir arada yüklemek en doğrusu olur. Taahhütnameye gelince sistem bazen 2004 sonrası yapı olmadığına dair taahhütname isterken bazen de 2004 sonrası yapı kullanmaları olan yapılar dısında bır yapı olmadığına dair taahüt istemekte. Burada dikkat edilecek olan yapı kullanmaların tarıhlerı. o tarihlere göre taahütname yazdırmak en doğrusu. Taahhütnamelerin arkasına da taahhütnameyi imzalayan kişinin imza yetkisi olduğunu gösterir imza sirküleri eklenmeli.
   
 6. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Bir diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken hususu daha ekliyim. Tüm evraklarda ticari isim ve adres AYNI olmak zorunda. bu en büyük sıkıntı. firmaların doğunun evraklarında farklı adres yer almakta. evrakların revize edilmesi gerekir.
   
 7. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Sistem sadece 2004 sonrası yapı kullanma izinsiz yapı olmadığına dair taahhütname istiyor.
   
 8. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Bu taahhütname olayı malesef çok sıkıntı en azından oteller için. Adamlar herşeyi alıyor ama daha çok müşteri için kapasite arttırımına gidiyorlar ve buda habersiz olduğu için kimse taahhüt vermeye imza atmaya yanaşmıyorlar...
   
 9. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Sayın gokcay sistem 2004 sonrası ıcın taahhut ıstıyor doğru ama bazen 2004 sonra yapı olmadığına dair ya da 2004 sonrası yapı kullanma izinleri olan yapılar dışında yapı olmadığına dair taahhütname ister.
   
 10. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  O taahhütname bu taahhütname değil. Siz 2004 den sonra yapı kullanma izin belgesi olmayan bir yapı yapmadığınıza ve yapmayacağınıza dair bir taahhütname. Kapasite artımında ek yapılan yapılara YKİ aldıktan sonra bir sorun çıkmaz.
   
 11. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Taahhütname örneği varmı? bahsettiğiniz farklı durumlar için. Örnek eklerseniz memnun olacağım.
   
 12. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Gülfem Hanım 2004den sonra yapı olmadığına dair yada olmayacağına dair isteyemez. O durumda kimse kapasite artışına gidemez. İstediği 2004den sonra Yapı Kullanma İzin Belgesi olmayan yapı yapılmadığına dair taahhütname. Mesela bir örnek;

  ...... “Geçici Faaliyet Belgesi” başvurumuzda belirtilen ve yapı kullanma izinleri bulunan yapılar dışında, 12 Ekim 2004 tarihinden sonra yapılmış ve bitmiş bir yapı olmadığını beyan ve taahhüt ederiz.
   
 13. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Örnek göndereceğim ama nasıl yapılıyor bilmiyorum :)
   
 14. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  Taahhütname örneği ektedir
   

  Ekli Dosyalar:

 15. mursel caglar

  mursel caglar CMNet Üyesi

  1940 larda yapılan bir yapı için nasıl yapı kullanma izni alacağız... 1957 öncesi yapılar iskanlı sayılıyo bu tarihlere ait bi belge siseme yüklense gbf nin geri dönmesi gibi bi olay olabilirmi?
   
 16. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  2004 diye bir termin vermişler. 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış yapılarla ilgili olarak;
  -İşletmenin bu tarihten önce yapıldığını kanıtlayan resmi bir belge (Belediyeden alınacak resmi yazı, elektrik faturası, su faturası ve benzeri)
   
 17. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  verdiğiniz örnekle söyleminiz birbirini tutmuyor bence. örneğinizle benim dediğim şey aynı.
  "yapı kullanma izin belgesi bulunan yapıların dışında 12.10.2004’ten sonra yapılmış herhangi bir yapı olmadığını taahhüt ederiz." bir diğeri de " 12.10.2004’ten sonra yapılmış herhangi bir yapı olmadığını taahhüt ederiz. şeklindedir. online sistemde zaten başvuru yapılırken istenen belgelerde hangisini istediği çıkıyor. orada yazan ifadeye göre taahhütname yazılması daha uygundur.
   
 18. Aykut Gökçay

  Aykut Gökçay CMNet Üyesi

  "yapı kullanma izin belgesi bulunan yapıların dışında 12.10.2004’ten sonra yapılmış herhangi bir yapı olmadığını taahhüt ederiz." demek 12.04.2004 den sonra yapı kullanma izinsiz bina yok demek. 12.04.2004 den sonra yapılmış bina olmadığını taahhüt etmek çok mantıklı değil. Böyle bir taahhüt 2004den sonra yapı yapmanın yasaklandığı ve yasağa uyacağım anlamına gelmektedir. Sistemde tek tip genel bir taahhüt istenmekte. Oda 12.04.2004 tarihinden sonra yapılmış ve bitmiş yapı kullanma izni olmayan yapı yoktur anlamına gelen taahhütnamedir. Yani burada yapı kullanma izinlerinde 12.04.2004 milat kabul edilmekte. 2004den sonra yapı yapmamak gibi bir durum olamaz.
   
 19. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  Aykut bey ben karşılaştığım durumları baz alarak yazıyorum. siz bugüne kadar öyle bir taahütle karşılaşmamış olabilirsiniz ama ben 15 tane firmaya bakıyorum ve bu durumla karşılaşıyorum. 2004 sonrası yapı olmaması demek 2004ten sonra yapı yapmadık demek yapmayacağım demek değil. 2004 sonrası yapı kullanma izin belgeleri olmayan yapım yok demekse 2004ten sonra yapı yaptım ama iznim var demek.

  Dediğim gibi böyle bir durumla karşılaşmamış olabilirsiniz. en uygun zamanımda size ekran görüntülerini yollarım ve böyle bir durum olduğunu siz de görürsünüz.
   
 20. Gülfem Polat

  Gülfem Polat CMNet Üyesi

  sayın aykut bey,
  aşağıdaki resimlerden neyi ifade ettiğimi umarım anlarsınız. umarım söyledikleriniz yanlış olduğunu kabul edersiniz. tek ricam çok fazla bilmediğimiz konularda yanlış yönlendirme yapmayalım.

  2004 sonrası yapı yok.jpg

  2004 sonrası yapılı.jpg
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...