• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Geçici faaliyet belgesi için gerekli belgeler :

1- ÇED Olumlu yada Gerekli Değildir Kararı (ÇED’ e tabi tesisler için) veya ÇED’ e tabi olmayan tesisler için kapsam dışı olduğunu gösterir yazı.

2- 3194 Sayılı İmar Kanunun Kapsamında;
2.1- 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış yapılarla ilgili olarak;
-Yapı kullanma izin belgesi
-İşletmede yapı kullanma izinleri bulunan yapıların dışında 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış bir yapı olmadığına dair tesis yetkilisi tarafından imzalanmış taahhütname,
2.2- 12/10/2004 tarihinden önce yapılmış yapılarla ilgili olarak;
-İşletmenin bu tarihten önce yapıldığını kanıtlayan resmi bir belge (Belediyeden alınacak resmi yazı, elektrik faturası, su faturası ve benzeri)
-İşletmede 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış bir yapı olmadığına dair tesis yetkilisi tarafından imzalanmış taahhütname,

3- Ticaret Sicil Gazetesi*

4- Kapasite Raporu, kapasite raporu yerine geçebilecek yetkili makamlardan alınmış diğer belgeler veya kapasite raporundan muaf olduğuna dair yetkili makamlardan alınmış belge.

5- İşletme Belgesi veya İşletme Belgesinden muaf olduğuna dair belge

6- Vaziyet Planı (İşletme alanındaki tesislerin ve birimlerin yerleşim planları)

7- İş Akım Şeması ve Proses Özeti (Hammadde kabulünden başlayarak her bir ünitede uygulanacak işlemlerin ayrıntılı açıklaması, gerekli şema, formül ve şekiller, atık kodları)

8- Çevre izin/lisan konusu/konuları ile ilgili özel belge/belgeler

GFB Başvuru formu örneği ektedir.

@Gülfem Polat

Ekli dosyalar

• GFB Başvuru Formu.docx
    17.5 KB · Görüntüleme: 823
@ECK
ECK sistem 12.10.2004 tarihinden sonra yapı yoktur diye istiyor ancak elinide 2007 yılına ait YKİ varsa taahhütnamenizi şu şekilde yazacaksınız:
"yapı kullanma izin belgeleri olan yapılar dışında 12/10/2004 tarihinden sonra yapılmış bir yapı olmadığını taahhüt ederiz."

ekine de elinizdeki yapı kullanma izin belgesini ve imza sirkülerini eklersiniz.
ben bu şekilde en az 10 15 tane başvuru yaptım ve hiç geri dönmedi.

Merhaba Arkadaşlar;
Benimde bilgim dahilinde olan bilgi Kaan Bey'in paylaşmış olduğu doğrultuda. Yani 2004 yılından sonra elimde olan yapı kullanım izinleri içerisinde belirtilen yapılar dışında bir yapım yok manasında kullanılmakta. Bir başka deyişle kaçak yapım yok eğer tespit ederseniz cezasına razıyım şeklinde bir anlam çıkıyor. Sayın ECK isterseniz 12.10.2004 yılından sonra ve ekli ..... tarihli yapı kullanım izinlerinde belirtilen yapılar haricinde yapım yok şeklinde belirtebilirsiniz taahhütünüzü.
Saygılarımla....

@Gülfem Polat

Aynen bu şekilde yazdım ve geri döndü. Ancka geri dönmesinin sebebi belki imza sirküsüdür. Belki de formata uygun olsun diye genel bilgilendirme amaçlı yazmışlardır.

Var ya bu İl Çevre'ler maymun etti hepimizi;

12/10/2004'ten sonra yapı kullanım izni bulunan yapılardan başka yapımız yok deseniz de gfb red, son yapı kullanım izin tarihine göre de yazsanız gfb red!

ismi lazım değil il çevrede çalışan İsmi Lazım Değil bir hanım mühendis; " eksiklikler, belgeye bakan mühendisin yorumuna dayalı" olduğunu iddia etmiştir. Yani tamamen şans arkadaşlar.

Yine aynı ismi lazım değil arkadaş vaziyet planının içine makineleri de yerleştirmemi istedi. İçine yerleşirdim koca alanın içinde makineler karınca kadar kaldı, yolladım. Bakalım bu sefer ne bulacaklar. :)

Sie Aenas, benzer bir şey bende de yazıyor.

İşletme alanındaki tesis ve birimler ile herbir ünitede yer alan ve prosese etki eden makine ve ekipman
yerleşimleri vaziyet planında gösterilmelidir.

Ben ne yapmıştım başvurumda ? Vaziyet Plânında bir numara ile bacayı ve kazanların yerini gösterdim. Altta da ayrıntılı açıklamada Kazan Dairesi kısmının vaziyet plânını detaylı verdim. Bu yaptığıma cevap olarak bunu göndermişler. Vaziyet Plânı neticede kuşbakışı oluyor. Ben o ayrıntılı plânı vaziyet plânının içine dahil edersem, ki Photoshop ile ederim, dosya içindeki resim çok küçülür ve hiçbir şey anlaşılmaz.

Bunu ve benzeri şeyleri konuşmak için belge başvurusunu ret eden kişiyle iletişime geçeyim diyorum. Kimi nereden bulacağım hakkında fikri olan yok İl Çevre'de.

uygunluk yazınızı kim verdi? bence il çevreye gidin orda uygunluk yazınızı veren kişi ile görüşün muhtemelen o devam ediyordur. durumu açıklayın. vaziyet planı üzerinde makineleri eklersem anlaşılmaz bölüm bölüm ayırdıgımda orda detaylı verdim diye de söylerseniz anlayacaklarını düşünüyorum

@Melih Coşar
:D :D :D sizde sadece makinelerimi istediler :D Sizin gidişat bizimki ile aynı. Bizden de önce sadece makineleri verin dediler sonra makinelerin bulundukları alanların metrekarelerini istediler hazırlıklı olun :D :D :D yakında şapkadan tavşan ve krokiden kesit çıkartın derler :D

Gülfem hanım doğru diyorsunuz ama bu dediğinizi gidip ben de dedim. Aldığım cevap "çok iyi biliyorsunuz madem bildiğiniz gibi yapın" oldu. Bir de çok bekletiyorlar resmen 30. günün son saatlerine kadar bekliyoruz sonra paat eksiklik. Önceden yazılan ve giderilen eksikliklerle alakası yok bu yeni eksikliğin. Yani kasıt aramaya başladım resmen.

Herşeyi geçtim yoruma dayalı ne demek yahu. Bir tane yönetmelik var o yönetmelikte de ne olduğu anlatılmış. GFB başvurusunda artık hangi mühendise giderse onun kafasına göre mi şekillenecek bu izinler. Hayır KPSS'den 90 almak bu kadar kolay mı diye düşünüyorum aldığım cevaplara bakarak. :)

%100 katılıyorum size! Sir Aenas , herkes kendi kafasına ve görüşüne göre şekillendiriyor yönetmelikleri. Siz bir hata yapmamak için uğraşıyorsunuz, tedbir amaçlı arıyorsunuz karşınızdaki insanların bilmesi gereken, hakim olması gereken bir kaç yönetmelik var, ama sorularımız karşısında aldığımız tepkiler ve cevaplar bazen şasırtıcı... Malesef ki...

Peki henuz devam eden bir ek fabrika binası için (henuz devam ettiği için Yapı kullanım izni yok) yapılması gereken nedir acaba?

Meraba Arkadaşlar
Bir tatil sitesinin GFB ' si için sisteme yüklemem gereken Atıksu Arıtma Tesisi Proje Onayının üzerindeki site ismi sitenin şuanki ismiyle birebir aynı değil ( X müstakil evler koop. , X toplu yapı şeklinde değişmiş).Bir de onay formunun hiçbir yerinde onay tarihiyle ilgili bir bilgi yok. Bu haliyle sisteme yüklesem sıkıntı olur mu? Ayrıca AAT Proje Onay Formunu ön yazısıyla birlikte mi yüklemek gerekiyor?
Teşekkürler

Arkadaşlar,
tesisimde 2 bina var. iki bina da 2004 sonrası. Sadece 1 tanesinin yapı kullanma izni var. diğerinin yapı ruhsatı var 2008 yılına ait. Bu binanın 2 katının inşaatı bitti 3. katı hala devam ediyor dolayısı ile hala yapı kullanma izni alınamıyor.şimdi GFB başvurusunda bulunacağım ama taahhütü nasıl vereceğim? sistem yapı ruhsatı istemiyor. yapı kullanım iznim sadece bir binada var. diğerinin yapı ruhsatı olduğunu taahhütte mi belirtmeliyim? kapasite raporunda da iki binanın toplam kapalı alan metrekaresi verilmiş.

il çevreden ilgili kişi ile telefonda görüşün. bence işi il çevre ile irtibat kurarak yürütürseniz daha hızlı halledebilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak;
Bi tesisin geçici faaliyet belgesi başvurusu, yapı kullanma izin belgesi ile kapasite raporundaki kapalı alanlarının metrekaresi farklı olduğundan dolayı reddedildi. Daha önce bu nedenden dolayı reddedilen başvurum yok yine kapalı alanları farklı olmasına rağmen..Yapı kullanma izin belgesi yenilemeden bu olay çözülebilir mi?

yahu şantiye de kapalı alanlarımız vb sabit değil ki? çed de ne yazıyor? ben onu tahminen yazmış bile olabilirim. ya da çed den yazmışımdır. ama garip.
yapı kullanma izin belgesini değilde kapasite raporunda ilgili alanı düzeltin bence. bu arada ben olsam öyle yapardım tabi şahsi fikrim.