• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Geçici faaliyet belgesi iptal edilirse?

Hatice Özbir

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar gfb sini almış ancak çevre izin müracattında bulunulmayan firmalar için ne yapılabilir?

sonraki 6 ay lık süreçte muracaatta bulunulursa izin bedeli+gfb bedeli yatılır diye duydum doğru mu?

yada sonraki 6 aylık süre bitimnde yanı toplamda 1yılı doldurmuş olan firma müracattını o zaman yaparsa yıne ızın bedeli +gfb veriyor mu?vermiyor diye duydum ıns doğrudur....

yardımlarınızı bekliyorum cook acill...

Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet belgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.

gfb iptal oldu mu çevre izin bedeli kadar olan ücreti peşin yatırıp tekrar gfb başvurusu yaparsın.

malesef firmada karısıklık nedeniyle atlanmış bir kaç gün sonraa gördük ama geçmişti zaten..

çevre izin bedeli yatırınca tekrar gfb bedeli de yatırılacak mı ?yada cevre izin bedeli sonrasında ek bedel odenerek mi izin lisansı tamamlayacagız?

tekrardan hepsine sıfırdan para yatıracaksınız maalesef gfb bedelide yatırılacak.Dediğimiz gibi herşey sıfırdan başlayacak.

ayrıca gfb bedeli yatırmanıza gerek yok. Mesela ek-2 atıksu deşarjı konulu gfb niz iptal oldu. Tekrar gfb başvurusunda 1.300 tl peşin yatırıp dekontuyla beraber başvuru yapıyorsunuz. gfb aldıktan sonra çevre izninde tekrar 1.300 tl yatırıyorsunuz. Tecrübeyle sabit.

@İbrahim Uysal
mesela ambalaj atığı toplama ayırma için başvuru yaptık diyelim gfb çıktı ve lisansa başvuramadık iptal oldu. Yeniden müracaat etmek için tekrardan gfb parası yatırmaya gerek yok değil mi? Benim anladığım bu.

@İbrahim Uysal
anlamadım ki şimdi çevre izin bedelini 2 defa mı yatırılacak .ya da ile göre mi değişiyor?24 ünde 1 yıl oluyor 25 inde muraccaat edilse ceza kalkar mı acaba(ceza dediğim izin bedeli ücretlerinden bır tanesi) ?çok soru sordum ancak sıkıntılı bı durumdayız malum...

29.04.2009 tarihli 27214 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 01.04.2010 tarihinde yürürlüğe giren Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Çevre izin veya çevre izin ve lisans başvurusunun değerlendirilmesi ve belgenin düzenlenmesi başlıklı 8 inci (Değişik:RG-24/2/2010-27503) maddesinin dördüncü fıkrası;

“(Değişik:RG-14/9/2012-28411) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak TEKRAR MÜRACAATTA BULUNUR. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet belgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.” hükmü yer alıyor.

Burada dikkat edilmesi gereken husus; her bir izin veya lisans konusu için belge bedelini yatırarak “müracaatta bulunur” diyor.

Buna göre;

Belgesi iptal edilsin veya süresi içerisinde izne/lisansa dönüştürülemesin GFB’si iptal olan tesisin her bir izin konusu için belge bedelini yatırarak başvuru sürecini başlatması gerekiyor.

Aynı Yönetmeliğin “bedellerle” ilgili 16 ncı maddesinin başlığı ise; “Çevre izin ve/veya lisans belgesi bedeli”

Çevre izin ve lisanslarında başvuru bedeli yoktur. Ödenen bedel “belge” bedelidir.

Yani özetle; GFB’si iptal olan tesisin izin/lisans konularına göre ödeyeceği para, maddede belirtilen duruma özel bir cezai işlemdir. Bu miktarı ödeyerek tesis başvuru hakkı kazanır. Başvurudan sonra GFB düzenlenmesi için GFB ücretinin tekrar yatırılması gerekir.

Ayrıca sistemde düzenlenen belgeler; düzenlenen "tarih, saat, dakika, saniye" olarak geçerlidir. Belge süresinin bitimi de sistem tarafından "tarih, saat, dakika, saniye" olarak otomatik olarak gerçekleştirilir. Yani süresi geçmişse yapacak bişey yok malesef.

Ama iyi yönleri de var olayın ciddi bir TECRÜBE, o firmada bir daha asla aynısı yaşanmaz. :srnsml:

yani önce ceza olarak izin lisans belge bedeli kadar odeme yaparak gfb muracatı yapacagız onaylanırsa gfb bedeli yatırcaz. sonrada yıne izin lisans belge bedelini ödeyerek lisansı alacağız....:S

kesinlikle çok ciddi bir deneyim oldu....:( birebir yasayıp burada olanları anlatacağım zaten..bilmeyenler de öğrenir....ya da ders çıkarır....

6 aylık sürede başvuruyu tamamlayamazsanız çevre izin ücretini yatırıp hoopp en başa dönüyorsunuz.. Yeniden GFB alıp, GFB belge bedeli yatırıyorsunuz.. Daha sonra Çevre İznini aldığınızda izin belge bedelini yatırıyorsunuz..yani fazladan Çevre İzin+GFB ücreti vermiş oluyorsunuz ;)

bilmiyorum siz yatırdınız mı da ben iptal edilip tekrar yapılan gfb başvurusunda çevre izin ücretini yatırdım ayrıca gfb ücreti yatırmadan gfb yi aldım.

@İbrahim Uysal
Valla yönetmelikte de belirtildiği gibi Muharrem Bey de alıntı yapmış (Değişik:RG-14/9/2012-28411) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak TEKRAR MÜRACAATTA BULUNUR. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet belgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.”

Başımıza geldi ve ücretini de yatırdık.. Çevre İznini aldık..

3 kez mi para yatırdınız. iptal edilen gfb başvurusunda izin bedeli(1), gfb alımında (2), çevre izninde (3)

ilk GFB yi alırken yatırdık. Çevre iznine başvuru süresi geçti (6aylık süre) sonra çevre izin belge parası yatırıldı (ceza olarak) ve yeniden GFB başvurusu yapıldı.
Yeni GFB de para yatırıldı. Sonra da çevre izni ile başvuru sonuçlandı. Çevre izni parası yatırıldı ve belge alındı.. Aynen sizin dediğiniz gibi 3 kez oluyor..