• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geçici Faaliyet Belgesi ve Çevre İzin ve/veya Lisans Belgesi Başvuruları

Olgaç Sürmelihindi

Mevzuat Grubu Lideri
Yönetim Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
-
Herkese Merhaba,

Yeni yayımlanan ve değişen yönetmelikler oldu. Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik, Sıfır Atık Yönetmeliği ve Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği birbiri ile bağlantılı olduğundan dolayı toplama ayırma tesisleri ve geri kazanım tesisleri geçici faaliyet belgesi ve çevre izin ve lisans yönetmeliğine başvuru yaparken yeni yayımlanan ve değişen yönetmeliklere istinaden bilgi ve belge talep edilmektedir.

Bu başlık altında başvuru süreçlerini, sıfır atık yönetim sistemini ve belgesini ve talep edilen bilgi ve belgeleri konuşacağız.

merhabalar,
23.09.2021 tarihinde tehlikesiz atık geri kazanım tesisim için il müd. uygunluk yazısını aldım daha sonrasında gfb işlemleri için başvuruda bulunduğumda yeni yönetmeliğe istinaden gfb başvurumu iade edip 0 dan başvuru yapmam gerektiğini ( uygunluğa geri dönmemi ) söylediler. sistemde uygunluk belgem varken nasıl tekrardan uygunluk başvurusu yapacam peki diye bakanlığa sordugumda sistemden düşecektir dedi . şimdi ecbs ye girdiğimde onaylanan basvurularımda firmam hala gözüküyor gfb başvurusu yapmak istediğimde ilerleyebiliyorum hata vermiyor. bu durumda olan arkadaşlarım var mıdır acaba?

Önceki cevapları görüntüle…
Arkadaşlar Merhaba,

Bu yeni fiziksel koşullara göre ambalaj atığı toplama ayırma tesislerinde lisans yenileme ya da yeni başvuru yapan var mı?Benim tam olarak oturtamadığım sorular var da, onlar hakkında bilgi almak istiyorum.

Ekli dosyalar

• TAT FİZİKİ ŞARTLAR.DOCX
    37.4 KB · Görüntüleme: 92
Merhaba,

GFB lisans konu seçiminde seçilen AMBALAJ ATIK GERİ KAZANIM VE AMBALAJ ATIK TOPLAMA AYIRMA KONULARI gözük muyor?

Yardımcı olabilecek var mı?

Merhabalar,

GFB Yenilemesinde Uygunlukta RED verilmiş olup, akabinde Uygunluk çıktıktan sonra da Gfb başvuru yapıldıktan sonra tekrar il müd. RED verirse belge ile alakalı sıkıntı olur mu?

Anonim (8429)Merhaba Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği'nin 13. maddesinin 3. bendinde sorularınızın cevabı yer almaktadır.

“(3) Geçici faaliyet belgesi başvurusu reddedilen veya geçici faaliyet belgesi iptal edilen işletmelerin, yeniden başvuru yapabilmesine ilişkin süreç aşağıda belirtilmektedir:
a) Geçici faaliyet belgesi başvurusu reddedilen veya geçici faaliyet belgesi iptal edilen işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, reddedilen veya iptal edilen başvuruya ait her bir çevre izni veya çevre izin ve lisans konusu için 19 uncu madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta
bulunur.
b) Bu işletmeler için çevre izin ve lisans süreci yeniden başlatılır. Başlatılan süreç sonunda geçici faaliyet belgesi veya çevre izin ve lisans belgesini alamayan işletmeler 60 takvim günü süresince faaliyette bulunamaz ve geçici faaliyet belgesi başvurusu yapamaz.
c) Bahsedilen 60 takvim günü sonunda gerçekleştirilecek geçici faaliyet belgesi veya çevre izin/çevre izin ve lisans belgesi başvurularında belge bedeli olarak 19 uncu madde uyarınca belirlenen bedellerin iki katı uygulanır. Bu başvuru süreci sonunda da geçici faaliyet belgesi veya çevre izni/çevre izin ve lisans belgesini alamayan işletmeler 90 takvim günü süresince faaliyette bulunamaz ve geçici faaliyet belgesi başvurusu yapamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisans belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Kanunun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.” (16.10.2021 tarihli değişiklik )

Herkese Merhaba,
8.1.1.4 Toplama Ayırma Tesisi olarak başvuru yaptım, il müdürlük onay yazım elimde fakat geçici faaliyet belge başvuru evraklarını yüklerken önüme özel belgelerde *teminat mektubu çıktı ve ilerleyemiyorum bu sekme hatalı olabilir mi atık ithalatı belgesinde isteniyor diye biliyorum...
teşekkürler.

MURAT ÇENGELMerhaba,

Evet teminat isteniyor Atık ön işlem yönetmeliğinde geçiyor. belirlenecek teminatın kapasite raporunda belirtilen yıllık mikatara göre istenilmesi durumu vardı ama usul ve esaslar daha çıkmadı diye biliyorum. Siz bakanlıkla ya da il müdürlüğü ile görüşün. uygunluk yazınızı veren kişiyle.Bilgi verir size.

Ön işlem ve geri kazanım tesislerinin yükümlülükleri

MADDE 8

g) Tesisin gerek işletilmesi sırasında gerekse işletme sonrasında oluşması muhtemel çevresel kirliliğin önlenmesi ve/veya oluşan kirliliğin giderilmesi ve tesiste bulunan atıkların yönetilmesi amacıyla usul ve esasları ile miktarı Bakanlıkça belirlenen teminatı çevre lisansı başvurusunda Bakanlığa vermekle,​

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
begumacay

TAAHHÜTNAME

01.03.2022

……………………………….. olarak B………………………………………………….GEBZE, KOCAELİ adresinde “Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma ve Atık Hurda Toptan Ticareti” konusunda faaliyet sürdürmekteyiz.

Tesisimiz için 2872 sayılı Çevre Kanunu ve Yönetmelikleri hükümlerine göre faaliyetimizi sürdüreceğimizi, kapasite artışı, proses değişikliği vb değişiklik olması durumunda Müdürlüğümüze bilgi verilerek gerekli durumlarda Çevre İzni sürecinin yeniden başlatılacağını ayrıca "2. Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik kapsamında yer alan tesislere Yönetmeliğin 5 inci maddesinin altıncı fıkrası gereği geçici faaliyet belgesinden sonra çevre izin ve lisans aşamasında işyeri açma ve çalışma ruhsatı zorunluluğu getirilmiştir. Bununla birlikte, mezkûr Yönetmeliğin Geçici Madde 4 kapsamında bu tesislere geçici faaliyet belgesi (GFB) aşamasında teminat mektubu verme zorunluluğu getirilmiş olup, usul ve esasları Bakanlıkça belirlendikten sonra uygulamaya geçilecektir" ifadesi yer almaktadır. İlgili usul ve esaslar yayımlandıktan hemen sonra ------------------------------------------------- olarak gerekli işlemlerin yapılacağını beyan ve taahhüt ederiz

Yetkili Kişi

İmza kaşe

9 Ekim 2021 tarih ve 31623 sayılı Atık Ön İşlem Ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinde;

MADDE 8
g) Tesisin gerek işletilmesi sırasında gerekse işletme sonrasında oluşması muhtemel çevresel kirliliğin önlenmesi ve/veya oluşan kirliliğin giderilmesi ve tesiste bulunan atıkların yönetilmesi amacıyla usul ve esasları ile miktarı Bakanlıkça belirlenen teminatı çevre lisansı başvurusunda Bakanlığa vermekle,

“GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 8 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi, teminata ilişkin usul ve esaslar ile teminatın miktarı Bakanlıkça belirlenene kadar uygulanmaz.”

TAT Tesisi lisans yenileme sürecindeyim 21 martta 180 günlük sürece giriyoruz öncesinde uygunluk yazımız verilecek ama GFB den mi başlayacağım başvuruya yoksa direk lisans işlemleri mi

Merhaba,

Tesisimin Geçici Faaliyet başvuru yazısı için çevre izin lisans uygulaması üzerinden uygunluk yazısına başvuracağım fakat eçbs'de güncel olan tesis adres bilgilerim, çevre izin lisans uygulamasında güncel değil. Bilgileri otomatik çektiği için de uygulama içerisinde adres değiştiremiyorum. Başvuruyu eski adresime göre yaparsam da, adres bilgileri güncel olmadığı için uygunluk yazım kabul edilmiyor. Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yönetim Sistemi brimini aradım ama sorunu çözemedim. Böyle bir sorunla karşılan oldu mu acaba?

Merhabalar, çevre izin kapsam dışı olan bir tesise yeni proses eklenecek ve sonucunda Ek-2 listesine tabi olarak hava emisyon konulu çevre izni alınması gerekecek. Bu durumda GFB alınmadan tesis hiçbir faaliyette bulunamaz mı ? Üretim yapmasında sakınca var mıdır ? Hali hazırda kapsam dışı olarak değerlendirildiği prosesini de mi gerçekleştiremez , üretim yapamaz yoksa yeni prosesine ait faaliyette mi bulunamaz ?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
nurkara72Üstadım Merhaba,

Ek-1 veya ek-2 listesine tabi firmalar Çevre İzin/Lisans belgesi almaları gerekir. Firmalar geçici faaliyet belgesi almadan faaliyette bulunamaz. Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği'nin 5. maddesinin 2. fıkrası ile ve 15 maddesinin 1. fıkrasında ilgili ifadeler yer almaktadır:

İlgili Yönetmeliğin 5. Maddesinin 2. fıkrası:

1646828509335.png

İlgili Yönetmeliğin 15. Maddesinin 1. fıkrası:

1646828544747.png

Çevre izni kapsam dışı görüşü aldığınız faaliyetiniz yeni yapılacak olan faaliyeti etkilemeyecekse kapam dışı görüşü aldığınız faaliyetinizi sürdürebilirsiniz.