• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Gelin 14001:2015 standardını en baştan konuşalım

Esra Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Yönetim Sistemleri Grubu
Firma
AAbc
Merhabalar

Böyle platformlar bilgilerin paylaşıldığı yerler olduğu için ben bizzat çok değer veriyorum.

Hepimizin farklı katkıları ve farklı yorumları olacaktır. Belki döküman paylaşan arkadaşlar da olacaktır.

Her gün standardın bir maddesini en az 4-5 kişi olmak üzere, (daha fazlası daha güzel olur) yorumlayalım ne dersiniz.

Sorusu olanlara cevap verelim. Sorularımızı soralım. Fakat standart dışına çıkmayalım.

Konumuz 14001 standardının yorumlanması ve uygulanması.

Ne dersiniz?

Eğer yeterli katılımcı olursa bunu yapabiliriz.

6.1.4 Planlama faaliyeti

Önemli çevre boyutlarını, uygunluk yükümlülüklerini, risk ve fırsatları,
7.kaynak maddesini, 8. Operasyonel kontrol maddesini, 9.1 İzleme ölçme analiz ve değerlendirme maddelerini
nasıl ve ne sıklıkta kontrol ettiğimizi tanımlamamızı ister.

Çevre yönetim proğramı tablosu hazırlayarak,

Çevre boyutlarını hangi aralıklarla nasıl kontrol ettiğimizi ve güncellediğimizi
Uygunluk yükümlülüklerini hangi aralıklarla kontrol ettiğimizi ve güncellediğimizi
tanımlamamız gerekiyor.

Örneğin:
Konu: Uygunluk yükümlülükleri
Kontrol yöntemi: Resmi gazete internet sitesi
Kontrol sıklığı: Haftada bir

Risk ve fırsatlarla ilgili planlamayı risk ve fırsatlar prosedüründe tanımlayabilirsiniz.

7. Kaynak maddesiyle ilgili planlamadan çevre el kitabında bahsedebilirsiniz.

8.Operasyonel kontrol maddesi ile ilgili
Operasyonel olarak planladığınız ve takip ettiğiniz konulardan bahsedebilirsiniz.

Örneğin:

Konu: Saha denetimleri
Kontrol yöntemi: Saha turu
Kontrol sıklığı: Ayda 1

9.1 İzleme, ölçme analiz ve değerlendirme

Burada ise ayrı bir formdan yada uygulamadan bahsetmiyor.
İzlediğiniz proses hedeflerini ve planlamasını çevre yönetim proğramında belirtebilirsiniz.

Yöntem tamamen bize bağlı. Yeterki bir yerde bu konuları nasıl planladığımızı belirtelim.

Örnek döküman paylaşan olursa çok sevinirim.
Benim paylaşmamı isterseniz yorum olarak belirtmeniz yeterli.

Ve diğer konu sadece planlamak yetmiyor, planladığınız şeylerin etkinliğini de değerlendirmeniz gerekli.

Örneğin: Çevre hedef ölçümü yılda bir planladınız. Etkinliğini, aldığınız aksiyonları belirtmeniz gerekiyor.
(hedefler konusunda daha detaylı göreceğiz)

Örneğin: Saha denetimlerini planlanan sürede yaptınız. Raporlamanız gerekiyor. Herhangi bir uygunsuzluk var ise DIF açarak aksiyon almanız gerekiyor.

Yani özetle diyor ki çevre yönetim sistemini etkileyen faaliyetleri planla, nasıl gerçekleştireceğini, nasıl ölçtüğünü anlat.
Gerçekleşmediğinde aksiyonlarını al.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Esra Ö.Esra Hanım merhaba, öncelikle büyük emek gerektiren bu paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık. Siz çevre yönetim programı ile izleme ve ölçme tablosunu tek bir formda mı düzenlediniz? Eğer öyleyse örnek veya sadece başlıkları içeren bir taslak doküman paylaşabilir misiniz?

6.2 Çevre amaçları ve bunlara ulaşmak için planlama

Uzun bir aradan sonra yeniden herkese merhaba

Çevre hedefleri,

çevre politikası ile uyumlu olmalı.
ölçülebilir olmalı.
Ulaşılabilir olmalı.
Gerektiğinde güncellenmeli. (yılda bir makul görülen süredir)
Uygun şekilde güncellenmeli. (iyileştirmeye yönelik bir şekilde)
İzlenmeli.
Duyurulmalı.

Çevre hedefleri belirlemek için öncelikle mevcut durumları ve tüketimleri bilmeliyiz.
Nerde ne kadar tüketim yaptığımızı bilmeliyiz.
Daha sonra nerede nasıl bir değişikliğe gittiğimizde bu değişikliğin bize ne kadar tasarruf getireceğini bilmeliyiz ve hedefe ulaşmak için aksiyon planlamalıyız.

Örneğin: A firması yılda 750 m³ su harcıyor.
Bu suyun %20 sini üretim harcıyor. (150 m³)
Suyun %80 i tuvalet ve lavabolarda harcandığı için buralara tasarruflu musluk taktığımda doğru bir aksiyon almış olurum. Bu musluğun ne kadar tasarruf yapacağını bilirsem, toplamda ne kadar su tasarrufu yapacağımı da hesaplayabilirim.
Alacağım aksiyonun beni hedefe götürmek için yeterli olup, olmadığını da rahatlıkla görebilirim.

Bir diğer örnek ise hedefler kesinlikle iyileştirmeye yönelik olmalı.
Örneğin: Yıllık kartuş tüketimi 60 adet diyelim
Siz %10 tasarruf sağlamak istiyorsunuz ve 54 adet olarak hedef koydunuz.
Yıl bitti bir baktınız 40 adet kartuş tüketmişsiniz.
Bu durumda yeni yıl için belirlediğiniz hedef kesinlikle bir önceki hedefinizin altında olsun (54 adetin altında olsun) çünkü zaten gerçekleştirdiniz.

Böyle bir zorunluluk yok fakat ben olsam en az 39 adet kartuş tüketimini hedeflerim.
Zaten 40 adet kartuş tüketimine ulaştım. 39 adet için aksiyon planlarım
Bu gerçek bir iyileştirme olur.

Çevre hedeflerine ulaşmak için aksiyon planlarken;

Hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenler,
Bunları kimin ve ne zaman yapacağı,
Hangi kaynakların gerekeceği,
ve sonuçların nasıl değerlendirileceği tanımlı olmalıdır.

Hedefler gerçekleşmediğinde de kök nedenlerini bularak, bu kök nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik aksiyon planlamalıyız.

Son düzenleme:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Esra Ö.40-39 örneği güzel bir örnek. En önemlisi gerçekçi olması bu tür hedeflerin. Elektrik, su tüketimlerinin azaltılması; özellikle araç kullanımının azaltılarak karbondioksit salınımını da azaltmak iyi bir hedef olabilir. Tabii bu karbondioksit hesaplamaları için de ayrıca bilgi sahibi olunması gerekiyor. Tasarruf önlemleri kapsamında duvarlara farkındalık için afişler de asılabilir. Öncesinde tüm bu hedefler dahilinde bir eğitim verilebilir.

7. Destek

7.1 Kaynaklar

Kuruluş, Çevre yönetim sisteminin etkin bir şekilde işletilebilmesi için ihtiyaç duyulan insan, makine, eğitim, ürün, altyapı, tesis gibi kaynakları belirlemeli ve temin etmelidir.

Biz ihtiyaç duyduğumuz kaynakları nasıl belirleriz?
Eğitim talepleri,
Personel ihtiyacı talepleri,
Makine ekipman malzeme talepleri,
Bakım talepleri,
Satın alma taleplerinin iletildiği formlarla ve iç tetkiklerde, ygg lerde, planlı veya plansız yapılan toplantılarda, ISG kurul toplantılarında, dış tetkiklerde ortaya çıkan taleplerle belirleriz.

Yeni bir proses oluştuğunda, yeni bir bölüm açılmasına karar verildiğinde, yada yapılan 5S sonrasında ortaya çıkan yeni alan ve fiziki yer ihtiyaçları,
yavaş işleyen veya ihtiyaçları karşılamayan proğramlar sonucunda oluşan yeni proğram talepleri vs
bunların hepsi kaynak ihtiyacına örnektir.

Firmanın yatırım planları da kaynak ihtiyacına örnek olabilir.

7.2 Yeterlilik
Kuruluş çevre performansına etki edebilecek personellerin yeterliliğinden emin olmalı, ihtiyaç duyulduğunda personellerine gerekli yeterliliği kazandırmalıdır.

Bu personellere örnek vermek gerekirse;

Acil durumlara müdahale eden personeller
iç tetkiklere katılan personeller
Uygunluk değerlendirmesi yapan personeller
Çevresel etkileri veya uygunluk yükümlülüklerini tayin eden veya değerlendiren personeller
Potansiyel olarak çevre amacına katkı sağlayabilecek ve önemli bir çevre etkisi yaratabilecek personeller

Kuruluş yukarıdaki şartları karşılayan ve karşılayabilecek olan çevre görevlileri istihdam etmeli. Bu görevliler yeterli yetkinliğe ulaşana kadar gerekli faaliyetleri gerçekleştirmeli.

7.3 Farkındalık
Kuruluş kontrolü altında çalışan kişilerin; çevre etkilerinin, uygunluk değerlendirmelerinin, çevre politikasının, çevre hedeflerinin farkında olmasını sağlamalıdır.

Çalışanlar çevre yönetim sisteminin ve amacının farkında olmalıdır.
Bu farkındalığı sağlamak amacıyla çalışanlara eğitim verilir.

Çalışanlara belirli aralıklarla

acil durum eğitimleri
çevre politikası ve çevre hedefleri eğitimleri
Atık yönetimi eğitimleri

verilebilir.

7.4 İletişim
iletişim iç ve dış iletişim olarak ikiye ayrılır.

Buradaki iletişimdeki amaç;
Kişilerin ne zaman, kiminle, hangi konuda, nasıl iletişim kurulması gerektiğini açıkça ifade etmek, ve çevre ile ilgili bilgilerin doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamaktır.

Bunun için bir iletişim listesi/tablosu oluşturulabilir.

İletişim listesi örneklerine bu platform üzerinden ulaşabilirsiniz. Daha önce paylaşılmadıysa, talep ettiğinizde paylaşan arkadaşlar olacaktır.

İletişim listesinde bakanlıklar da yer almalı (dış iletişim olarak)

Son düzenleme:
7.5 Dökümante edilmiş bilgi

Bir çoğunuzun ISO 9001' den bildiği gibi bir dökümante bilgi konusu mevcut.

Standart, çevre yönetim sisteminin karmaşık bir döküman yapısı olmasını istemiyor.
Uygulamayı kolaylaştıran, sistemin sürekliliğini sağlayan bir döküman yapısı istiyor.

Standart maddeleri dışında, çevre yönetim sistemine katkı sağlayan bütün dokümanlar çevre yönetim sisteminde kullanılabilir ve çevre yönetim sistemi ile ilişkilendirilmiş dökümanlar başka yönetim ve bilgi sistemleri ile entegre edilerek kullanılabilir diyor.

İlle de bunun bir el kitabı şeklinde olması gerekmediğini söylüyor.
Yani belli bir bilgi ve döküman bir arada yürütülebilir. EL kitabı gerekli değildir.
Fakat isteyen de kullanmaya devam edebilir.

Fatih ÖzcanMerhaba Fatih Bey:)
çok güzel bir konuya değinmişsiniz.
standardı kontrol ettiğim kadarıyla;
şöyle ifade edebilirim.

4.3 Çevre yönetim sistemi kapsamı
5.2 Çevre politikası
6.1 Risk ve fırsatlar
6.1.2 Çevre boyutları
6.1.3 Uygunluk yükümlülükleri
6.2.1 Çevre amaçları (hedefleri)
7.2 Yeterlilik
7.4 İletişim