• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

geri dönüşüm firması

busrakaya

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
öğrenci
Merhaba , geri dönüşüm firmasında çalışıyorum(Yeni başladım)Gerekli işlemleri sırasıyla yapıyorum.Kapasite raporu aldım,iftaiye raporu, kanal bağlantı izni ve havaladırma ve elek yakma bacası da tamam.Zaten tüm alınan verilen yerler faturalı.Sanayi bölgesi olduğu için gürültüden muafız.Muaf olduğunu belirtmek için bir belge almalımıyım.Ayrıca hava emisyon konulu çevre izni alacağız.Çed ek 2 miyiz yoksa muafmıyız arayıp sorduğumuz danışmanlık firmalarıda net bir cevap vermiyor.kıırma makinamız yok.Agromelden başlıyor üretim.(hammadde granül üretmi).Bu konular hakkında net bilgi verebilir misiniz.Elimden geldiğince araştırıyorum.Ama her kafadan ayrı ses çıkıyor ve sizlerin bu işi bildiğini düşünüyorum.Herkese iyi çalışmalar,sağlıklı kalın.

Gürültü konusunda il çevre müdürlüğüne dilekçe yazarak muafiyet ile ilgili yazı almalısınız. Çed konusunda da yine yönetmeliği inceleyip ilgili dilekçe başvuru sonucunda muaf dahi olsanız yazı almanız gerekli. Kısacası prosesiniz ve konumuz ile ilgili bilgiler ile en doğru cevabı alacağınız yer il çevre müdürlüğü.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
busrakayaÜstad Merhaba,

Tekstil geri kazanımı hariç plastik, kağıt ve metal geri kazanım işini yapan firmalar ÇED'e tabi değildir.

Agromel ve budinazör (granül makinesi) makinelerinden buhar salınımları olduğundan dolayı emisyon konulu çevre iznine tabi olursunuz.

Tesis, hassas ve çok hassas kullanım alanlarına 500 metre mesafeden uzaksa gürültü kapsamına girmemektedir.

Atık üreticisinden almış olduğunuz atıklara istinaden elde edilen granül ham maddesi kapsamında Çevre İzin ve Lisans Belgesi almanız gerekir. Bunun için gerekli fiziksel şartları sağlamanız ve belge başvurusu kapsamında belgeleri tamamlamanız gerekir. İlk adım olarak İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısına başvuru yapacaksınız. Bu yazının içeriği; tesisin gerekli fiziksel şartları sağladığını, yapılan faaliyete göre Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinin hangi ek kapsamına girdiğini ve Çevre İzin konuları olan, gürültü, hava emisyonu ve atık su konularından muaf olup olmadığını belirtir.

İl Müdürlüğü Uygunluk Yazısına entegre çevre bilgi sistemi üzerinden başvuru yapılmaktadır. Örneğin, il müdürlüğü uygunluk yazısında çevresel gürültü konulu çevre izninden muaftır yazarsa sistem üzerinde gürültü konusunu muaf seçerek bu belgeyi yükleyebilirsiniz. Önceden gürültü, atıksu deşarjı ve emisyon konularından kapsama girip girmediğini öğrenmek için dilekçe ile bağlı bulunan ilin Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne görüş soruyorduk. Şimdi ise İl müdürlüğü uygunluk yazısı başvurusuna istinaden alınan yazının içeriğinde çevre izin konularından muaf olup olmadığı belirtilmektedir. Ayrıca bir görüş sorulmasına gerek bulunmamaktadır.

Gürkan üstadın dediği gibi ÇED'e tabi değilseniz yani ÇED kapsamı dışında yer alıyorsanız dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir. 😊

20210116_163320.jpg

20210116_162455.jpg

Eçbs üzerinde il müdürlüğü uygunluk başvurusu yapamıyorum. Öyle bir yer yok. Müdürlüğe gideceğim sanırım. Teşekkür ederim

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
busrakayaÜstad günaydın,

Eçbs'ye girdiğiniz zaman Çevre İzin ve Lisans Uygulaması sekmesine gireceksiniz. Daha sonra sol üst menüde yer alan "Tesis Başvuru İşlemleri" başlığı altında Uygunluk Yazısı sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeden başvuru sürecini başlatabilirsiniz.

20210118_085030.jpg

Oraya giremiyorum. Tesis ve firma kabul etmemektedir diyor. Şahıs olarak girmeye deneyince danışman firma tarafından atanmış çevre görevlileri girebilir diyor. Laboratuvar yetkilendirmeyede giremiyorum. Sistemde bir sorun var sanırım. Çünkü zaten yetkili olarak gözüküyorum.