• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri dönüşüm firmasında yaptığım işin kafamı karıştırması

Fatih Emir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İller Bankası
Bir geri dönüşüm firmasında işe başladım benle beraber 2 tane çevre mühendisi var ve şuan yaptığım iş kantarda gelen minibüslerin boş-dolu ağırlıklarını ve getirdikleri malların ağırlıklarını tartıyorum. Bu iş sanki vasıfsız eleman işi gibi geldi bana. Bir çevre mühendisi bunu mu yapar? Verdikleri maaşta asgari ücretten 250 tl fazla.

2 ay deneme süreci sonrasında hemen işten ayrıl o sürede yeni iş bak. Öyle bir çevre mühendisi pozisyonu yok geri dönüşüm firmalarında. 2 sene çalıştım ben de kantar işini ya güvenlik yapar yada biraz kafası çalışan matematik bilen başka bir personel.

@Serkan Çiçekay
öncelikle cevabınız için teşekkürler.

beraber çalıştığımız çevre müh. arkadaş zaten ağzından kaçırmıştı. "Bir personel alacaktık kantara bakan ancak sen elden teslim ettiğin için sevdim seni ve almışken çevre müh. alalım diye patrona seni önerdim" dedi.

acaba işin başındayım diye mi böyle? zamanla çevre müh. şartlarında çalışmaya başlarmıyım yoksa 1 tane daha olan çevre mühendisi bu işlere bakarken bana sıra gelmez mi?

aynı durum bende de mevcut kardeşim firmamızın çevre danışmanlık firması var ama yinede çevre mühendisi bulundurma ihtiyacı oluşturmuşlar kendilerine ilk girdiğimde eçbs üzerinden araç parçalama işi yapıyordum daha sonraları gelen araçlarıda teslim almaya sigortacılar ile diyoloğa başladım . tek avantajım danışmanlık firmasının ankarada olması ve iletişimi benim kurmam sorunlar vs . yeni mezun bir çevre mühendisi açısından hiç iyi bir durumda değiliz çıkmayada korkuyoruz iş bulamayacağız diye . her şeyi göz ardı edip çıksak para sıkıntısı olacak. kendime yaptığım en iyi şey isg üzerine yüksek lisansa başvurmuş olmam .

@Mustafa.Durak
Valla sorma kardeşim ya 4-5 sene kafa patlattık bize verdikleri işler normal personele verilecek işlerle birebir. Bazen üzülüyorum üniv okumayıp sanayide çalışsam şimdi kendi yerimi açmıştım hem de daha zengindim. Burda çöp ayıran adamların altında bile audi a6 var.

Senin maaş çevre mühendisi standartında mı yoksa asgari ücretten 3-5 fazla mı? Ve de ne kadar oldu başlayalı? Benim 2.günüm :))

ilk başta asgari ücretti sonrasına 200 tl kadar bir artış yaptılar . 7.ayım benim :(

@Mustafa.Durak
Seninki daha kötüymüş :/ ben 2250 tl den başladım 4-5 ayda 250 tl zam oluyormuş çalışmaya göre... ama yine de haketmediğimiz rakamlar...

@Mustafa.Durak

aman dostum akıl sağlığına hakim ol o herşeyden üstün :)

şu isg yüksek lisans olayını bende yapabilirim en azından bulunsun ve maaşı iyi. Kısaca bilgi verir misiniz isg yüksek lisansına başvurma konusunda...

üniveristelerin sitelerine gir şu an 2. dönem kayıtları başlıyor genelde tezsiz oluyor bildiğim kadarıyla benim başvurduğum gaziantep üniversitesi tezsiz 2. öğretim online başvuru yaptım kabul edilince yayınlayacaklar ales yds şartı istemiyorlar diploma ortalamasına bakıyorlarmış ders başı 504 tl alıyorlar 10 ders almadan mezun olamıyormuşsun .

Merhaba Fatih atıklarla ilgilenmiyorsan veya kendini geliştirecek başka çalışmalar yoksa ayrılmanı tavsiye ederim. Vasıfsız demek istemiyorum ama bu işi senin yapmaman gerek. Bu pozisyon için baslamadan görev tanımı yapıldı mi sana?

Bu Çevre Mühendislerinin dramı nedir ?

Madem kantarda atık tartacaktık ne diye 4 sene verdik.Bir De Bakanlığımız var gözlerini kapatan

@Fatih Emir

Şimdi firmalar çalıştırdıkları nitelikli personeller için bazı yardımlar alıyor devletten, o yüzden bazı firmalar çok mühendis çalıştırmak ister muhtemelen seninkiler de öyle. İş potansiyelinizi bilmiyorum ama orada sadece para kazanabilirsin amacın sadece para kazanmaksa kal ki kazandığında asgari ücretin bir tık üstü eğer değilse bence dk bile durma, rızkı veren Allah kula minnet eyleme :) eğer yeni mezun isen ve bu ücretlere çalışırım diyorsan bu işin kahrını git danışmanlık firmalarında çek sektöre ait her türlü bilgiyi edinebileceğin yer danışmanlık firmalarıdır. Başlarda biraz sürünürsün ama sonra rahat edersin eminim. Sen kariyerini kantarcılık üzerine geliştirmek istersen ben daha bişi diyemem :)

Seni oraya öneren Çevre Mühendisinin aklına şaşayım. Hadi bu arkadaş yeni mezun mühendislik yapacak diye başvurmuş ordaki arkadaş da kimse kusura bakmasın benim meslektaşım olamaz kendileri. hangi akla hizmet kantar işine mühendis aldırıyorsun. bir çevre mühendisine ekmek parası mı sağladığını sanıyor. Bizler sanki boşu boşuna konuşuyoruz forumlarda sosyal mecralarda mühendissiniz siz hakkınızı yedirmeyin arayın birlik olalım beraber olalım diye. sonra içimizden biri çıksın mesleğine değer vermesin yerden yere vursun. boşver arkadaşım. sen bir an önce ordan ayrıl ama öncesinde iş bul danışmanlık işinde hiç değilse mesleğini yaparsın.

Boşver çık falan diyorsunuz da, arkadaşın durumunu da göz önünde bulundurun. Şu an ekonomik krizi herkes hissediyor ve ailesine yardımcı olmak istiyor olabilir. Benim fikrim, hali hazırda iş bulana kadar çıkma. El altından iş ara, bulabildiğin kadar yere başvur. Umarım en yakın zamanda kurtulursun ellerinden.

Arkadaşlar bir toplama ayırma tesisinde işe başladığınızda bu şekilde işlerle karşılaşmanız çok normal. İşin temelinden başlayarak her şeyi bilmek gerekir tesiste mühendis olarak yapacağınız işleri sizler yönetmeliklerden takip ederek patrona sunacaksınız. Kendinizi geliştirdikçe daha iyi yerlere emeğinizle geleceksiniz. Bende ilk işe başladığımda kantar da tarttım, kepçeye de bindim, geridönüşüm arabasıyla gezdim. Bunların hepsinden yararlanarak sen de mesleğin kapsamında yapabileceklerini sunmalısın. tabiki kantar başına mühendis hapsedilmemeli, ama işlerinden biride kantar tartımı olmasında yeni işe atılmış olduğunuz sürece normal karşılıyorum.

Son olarak çalıştığın TAT veya GDT de aşağıdaki hususları inceleyip, senin için firmanın geleceği olup olmadığına karar verebilirsin diye düşünüyorum.

- nerelerle çalışıyor,
- Atıklar nereden geliyor,
- Belediye çalışmaları var mı,
- İlgili yönetmeliklere göre neleri eksik yapıyor.

merhaba sevgili Merve,
@Merve Akgül
bu mesajına itafen birşey söylemek isterim hiç bir iş yerinde tam iş tanımı yapılmıyor yapılsa da kılıfına uyduruyorlar.Can sıkıcı ama gerçek bunlar.Arkadaşlar ve kendim için hak ettiğimiz değeri bir gün görmeyi umuyorum :(

@serhanmaden

Araçlarla gezmek bu işin bir parçası evet ben de gezdim çok kez bölgeyi bilmek tanımak için. Fakat kepçeye binmek, kantar yapmak vs bunlar sadece çok acik durumlarda yapılabilecek şeyler. Kantarcı o gün işe gelmemiştir yerine sen bakarsın ona eyvallah, ama buradaki durum farklı arkadaş sadece kantar yapması için işe alınmış.