• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Dönüşüm Tesisleri Hakkında Bilgi Paylaşımı...

EmreBozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyorum
Merhaba,

Ben geri dönüşüm tesisi ve yeşil enerji konusunda girişimde bulunmak istiyorum ama piyasada çok fazla bilgi kirliliğinden dolayı adam akıllı fizibilite gerçekleştiremedim.

Amacım:
Plastik atıkları toplayıp çapak halinde kırıp, nihai ürün olarak granül hammadde elde etmek.

Merak ettiklerim:

Çapak kırma işine girmek zorunda mıyım yoksa piyasada kırıp yarı-mamül olarak satan firmalar var mı?
Yapmak zorundaysam hurda plastiği nereden, hangi yollarla temin edebilirim?
Belediyelerin atık ayrıştırma tesislerinden hurda plastik temin etme gibi bir olanağımız var mı?
İhracat konusunda yeni düzenlemelere nereden ulaşabiliriz?

Biraz çok sormuş olabilirim, kusura bakmayın.
İlgi duyduğum ama sağlıklı bilgi edinemediğim bir sektör. Bu meslekte deneyim sahibi siz değerli insanlardan biraz bilgi edinebilir miyim diye umut ediyorum...

Üstadım Merhaba,

1- İlla plastik özellikte olan atıkları kırıp kullanacaksınız diye bir zorunluluk bulunmamaktadır. Başka bir firmadan kırılmış halde çapak alabilirsiniz. Benim şahsi düşüncem kırma makinesi alarak plastik türevli atıkları çapak haline getirmenizde fayda olabilir.

2- Plastik türevli atıkları ambalaj üreten, plastik masa, sandalye ve benzeri ürünleri üreten ve tekstil üretimi yapan firmalardan alabilirsiniz. Sadece alacağınız atıklar plastik ile sınırlı olmasın. Tekstil türevli atıklarda alabilirsiniz. Örneğin; işlenmiş tekstil elyafı atıkları olan halı tozları alabilirsiniz.

3- Belediyelerden atık alabilmeniz için anlaşma yapılması gerekmektedir. Anlaşma yaptığınız zaman belediye sınırları içerisinde yer alan marketler, haneler ve benzeri iş yerlerinden atık alabilirsiniz. Tabi belediyelerde ihale yolu ile anlaşma yapılmaktadır.

4-) Bizim takip ettiğimiz mevzuatlar vardır. Bu mevzuatlara aşağıda yer alan linklerden ulaşabilirsiniz;

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .