Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Geri kalma yolunda

Konu, 'ARŞİV' kısmında WalkMan tarafından paylaşıldı.

 1. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  İnternete erişimin filtrelenmesi ile ilgili konu hakkında fikir paylaşımı yapalım amacıyla bu konuyu açıyorum.
  Özetleyecek olursak 22 Ağustos itibariyle plânlanan o ki internet erişimi ile ilgili bir kaç filtreden birisini uygulamak zorunda kalınacak ve bir çok web sitesine erişmenin önü kesilecek. Bununla birlikte günümüzde yaptığımız proxy, dns gibi yollarla bu filtreyi aşmaya çalışmak suç teşkil edebilecek.

  30 dk kadar ayırıp şu videoyu izlerseniz daha ayrıntılı bilgi sahibi olursunuz:
  http://video.ntvmsnbc.com/banu-guvenle-arti-29-nisan-2011.html

  Ne düşünüyoruz ? Sizce girebileceğimiz siteleri engellemek cidden yapılmalı mıdır ?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Evet filtreleme aslında gerekli fakat site içeriklerini kim neye göre inceleyecek? O sitenin filtrelenme kriterleri ne olacak. Ciddi anlamda çalışan dolandırılıcık siteleri, çocuk *****suna ait sitelerse hedef yapılmalı yok düşünce özgürlüğünü engellemek bizim gibi düşünmeyen girmesin siteyeyse o zaman sonunda kadar karşıyım filtrelemeyede yasağada..
   
 3. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  O tür filtre programlarını devlet bu kadar ince düşünüyorsa ailelere sunabilir. Ama zorunlu hâle getirmek saçma. Ne zaman filtre kullanıp kullanmayacağıma ben karar verebilmeliyim.
  Ha bununla birlikte suç teşkil eden bazı belli türlü siteler var ki tamam bunlar yasak olmalı. Ama belli bir kıstası ve açıklaması, tanımlaması olmalı.
  İnternet bir çok ülkede artık kişinin vatandaşlık hakkı olarak görülüyor. Finlandiya daha geçen aylarda interneti bedava hâle getirdi vatandaşlık hakkı gerekçesiyle.
  Aradaki farkı düşünün. Bugün Youtube'a giremiyoruz biz dediğimizde batıdan bir insanın hakkımızda ne düşüneceğini düşünün. Türkiye'yi çölde deveyle gezilen bir yer imajından çıkaracaz diye onca zaman uğraşılsın, şimdi gelinen noktaya bak.
   
 4. Mehtap Işık

  Mehtap Işık CMNet Üyesi

  Sözlerinize yüzde yüz katılıyorum.
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Bir yerde okuduğum habere görede kullanıcı tercihine bırakılacakmış filtreleme..
   
 6. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Burdaki sorun devletin vatandaşını salak yerine koyması siz nereye girip girmeyeceğinizi bilemezsiniz bizim yönlendirmemize göre hareket edin demesi. Piyasada bir sürü filtre yazılımı mevcut ve kurulum işlemi bir bilgisayar oyununu kurmaktan daha zor değil.

  Burda eksiklik var evet şimdiki kullanım standart paket olarak seçenekler arasına sunulacak ama BTK istediği siteyi filtre kapsamına sokabilecek. Ayrca BTK yasayla Telekom gibi Superonline gibi servis sağlayıcılara ya da 3G hizmeti sunanlara filtreyi aşmanın engellenmesi ve bunun düzenli olarak kuruma bildirilmesi sorumluluğu da getiriyor. Yani ben filtre kapsamına alınmış bir siteye girmek istiyorum ve bunun için ek yazılım vs. kullandım. Servis sağlayıcılar bunun da engellenmesi için çalışma yapmak zorunda.
  Olayın fuhuş, kumar, uyuşturucu, cinsel istismar gibi bahaneler öne sürülerek vatandaşa dayatılması çok saçma ve vatandaşa sansürü şirin gösterme çabasından ibaret. Ülkemizden milyonlarca üyesi olan facebook bile bu tarz içerikleri barındıran sayısız grupla dolu. Atatürk aleyhine işlenen suçlar nedeniyle bir Rum'un hazırladığı video yüzünden Youtube'u toptan kapatan zihniyet kafasına esen istediği muhalif siteyi de kapatabilme yetkisine erişecek ve ben Youtube'a girme yöntemlerini denediğimde servis sağlayıcının bana koyduğu engellerle karşılaşacağım.
  Bilişim teknolojisinde her şey illa ki aşılabilir ama bu inatlaşmanın gereği ne? Devlet vatandaşına güvense isteyen çocuğunu korumak için istediği bilgisayara filtre yazılımını yüklese ve düzenli olarak nelerin filtrelendiğini kontrol etse çocuğuna ona göre yön verse daha iyi olmaz mı?
   
 7. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Hotmail'i mi filtrelediler ne ? Kaç gündür giriş sorunlu. :D
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...