• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payı Usül ve Esaslar..

M. KAYA

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
0.0
Biz pc hammadde ithal ediyoruz. Hammadde karton koli, pe ambalaj ve paletle geliyor fabrikaya, burda karton, pe ambalaj ve paletin mi piyasaya sürülmesinden bahsediyorlar.

@Hüseyin Can Ceylan firmamız aynı değil ancak patronlarımız aynı :) kardeş firma diyelim. Bu sebeple yine bizim muhasebeciler yapacak beyanı, o firma üzerinden. Çok detay vermeyeyim :D

Bize ait olmayan markalarda tedarikçi olarak yapacağımız bir şey var mı gekapta?

@Beril Çataltepe firma kimin önemli değil beril hanım.Önemli olan aranızda ki anlaşma bunu kağıda dökmeniz gerekir.
fason üretici ile piyasaya süren bir anlaşma imzalar ambalaj atıkları bildirimi ve ödemesi şu tarafa aittir şu şekilde bildirim ve ödeme gerçekleştiriliyor şeklinde.fason üretimi yapan firma da piyasaya süren de görev ve yetki paylaşımı yaparlar bu sayede.
şöyle düşünün markanız piyasaya süren ama bildirim kısmı boş ama fason üretici tedarikçi konumunda ama piyasaya süren bildirimi de dolu.
karışık gibi gözükebilir ama çözümü basit.
bilindik bir örnek vereyim sizlere BiM marketlerinin bir tane kayıtlı fabrikası yada ürettiği bir tane ürün yoktur ama yıllık 10-15 milyon tl ambalaj atıkları belgelendirme ücreti öder fason üreticilerle çalıştığı için ve aralarındaki ambalaj atıkları bildirim ve ödeme anlaşması olduğu için.
bir diğer örnek ŞOK marketler için yine bir fabrikası yada ürettiği bir ürünü olmayan bu market grubu da fason üreticilerle çalışır ama fason üreticilerle bir antlaşma yaparak ambalaj atıkları bildirimi ve ödeme işlemlerinin fason üreticiye aittir şeklinde sözleşme yaparlar.

@Hüseyin Can Ceylan Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için Hüseyin Bey, ama burda zaten beyanlar bizim firma üzerinden değil piyasaya süren firma tarafından yapılacak. Ben sadece konu ile ilgili bilgi sahibi olmak için sormuştum, arada her türlü anlaşma vs mevcut, yıllardır diğer beyanlar da aynı şekilde gerçekleştiriliyor

@Hüseyin Can Ceylan yukarıda söylediğiniz şeyler bir holdinge bağlı grup şirketler için de geçerli midir acaba? Mesela çalıştığım firma bir holding ve grup şirketler var, ürünün markası hangi şirkete tescil ettirildiyse o şirket üzerinden piyasaya sürülüyor ve beyan ettiriliyor. Herhangi bir anlaşma vs gerekir mi bu durumda?

@dyg Ben diyorum mesleği bırakıp poğaçacı açayım, siz diyorsunuz mevzuat da mevzuat :rolleyes: Gıda Mevzuatı ile ilgili sorularınızı alayım arkaşlar ?

2020 için Kurumlar vergisi mükellefleri için aylık beyan nasıl yapabilirim diye araştırıyorum ebeyanname den programı indirdim açtım ama gekap kapsamında bir tek poşet için var. Piyasaya süren olarak bir seçenek bulamadım malesef

Merhaba biz hayvan yemi üretimi yapan bir fabrikayız. Boş çuvalları alıp içine yem koyup tüketiciye satıyoruz. Yıllardır ambalaj atık sisteminden bildirim ve belgeleme işlemleri yapıyorduk. Şimdi Gekapa da başlayacağız sanırım.
Araştırmalarım sonucu gekapa devam ederken atık ambalaj sistemine bildirim yapıp yetkilendirilmiş kuruluşa belgelendirme yaptırmaya da devam edeceğiz sanırım.
bu konu hakkında net bir bilgi var mı?
Bir de gekap bildirim tarihine ayın son günü diyor ödeme için son gün ne zaman onu bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim.
[automerge]1582023568[/automerge]
@Ramazan Pirpir hocam ben programı hala bulamadım yardımcı olabilir misiniz

Ambalaj Bilgi Sistemi, sadece Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yapılacak bildirimlere yönelik olup Geri Kazanım Katılım Payı uygulamalarına yönelik beyan ve ödeme işlemleri ise Hazine Ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ayrı bir sistem üzerinden ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar uyarınca ayrıca gerçekleştirilecektir.

hazine ve maliye bakanlığı tarafından ayrı bir sistem çıkarıldı mı acaba? gekap bildirimlerini nerden yapacağız?

küçük ev aletleri ve diğerleri diyor bunun içerisine matkap dekopaj vs giriyormu.

Ayrıca fırın elektrikli ocak vs üreten firma var bunu beyaz eşyalar kısmından mı beyanı yapıcaz yoksa küçük ev aletleri ve diğerleri kısmında mı yardımlarınızı bekliyorum.

valla görüş beklem-nmez 1 ayda anca gelir fırınları 0,25 den yaptırıcam diye düşünüyorum. usul ve eseaslarda atık elektronikli eşya yönetemşiğinde sadece 3 madde kapsam dışı demiş.matkap vs onuda küçük ev aletleri ve diğerleri kısmında ilerleriz diye düşünüyorum

Netlik kazansın diye dün İstanbul Sanayi Odasında düzenlenen GEKAP Konferansına katıldım, iyice kafam karıştı. Sorulara cevap arıyoruz. Bakanlığa yazın diyorlar. Netlik yok hiçbir konuda. Muhasebeciler ayrı isyanda. Çevreyi korumak için GEKAP' a dahiliz ama aynı çevreyi kamu kuruluşları korumak istemiyor bu durumda.