• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Hk.

serhanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SADAM
yonetmelik genel hatlariyla piyasaya surenlerin cevre sorumluluklari karsiligi devlete para odeyerek yukumluluklerden kurtulmasini hedeflemiş.

bir yil daha piyasaya surenler hem yetkilendirilmis kuruluslarla hem de bakanlikla yukumlulukleri yerine getirecek. Madde 5 de 12. Fikra ile satis ambalajlari icin belki de firmalar yetkilendirilmis kuruluslarla calismaya devam ederek genisletilmis uretici sorumlulugunu yerine getirecekler. Ancak ambalajin nasil toplanacagi ve ne sekilde belgelenecegi usul esaslarda gorecegiz gibi durmaktadir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba arkadaşlar, bizim firmada deterjan (500 ml, 750 ml gibi), çamaşır suyu, yüzey temizleyici gibi temizlik malzemeleri ve lavabo açıcı gibi ürünler üretiliyor. Temizlik malzemeleri bildiğiniz gibi plastik ambalajda oluyor, lavabo açıcı kompozit Esnek ambalaj malzemesinde (Plastik ağırlıklı). Bunlar belli miktarlarda bir koli içine koyuluyor, daha sonra bu kolilerden de 1 paleti dolduracak kadar olanlar birlikte streçleniyor paletle birlikte gönderiliyor.

Şimdi biz burda deterjanı içinde bulunduran plastik ambalaj (şişe), lavabo açıcıyı içinde bulunduran kompozit esnek ambalaj malzemesi de dahil olmak üzere hepsini beyan edecek miyiz? Yoksa sadece bu ürünleri koyduğumuz ikincil ve nakliye ambalajlarını mı beyan edeceğiz?

Ürünlerimizden birkaç örnek fotoğraf yükledim, bunlar üzerinden açıklayabilir misiniz acaba?

Dipnot: Bu mesajda ürün yerleştirme bulunmaktadır. :D

unnamed (1).png unnamed (2).pngcrox lavabo açıcı.jpgunnamed.png

Hepsini beyan etmeniz gerekmektedir. Eğer ürettiğiniz ürünler ek-1 listesinde yer alsaydı, satış ambalajları için GEKAP ödemeyecektiniz ama beyan yapacaktınız. Ek-1 listesinde ürünleriniz olmadığı için satış, ikincil ve nakliye ambalajlarının hepsini beyan edip, hepsi için GEKAP ödemeniz gerekecektir.

tehliksiz atık toplama ve ayırma tesisleride gekap bildirimi yapacak mı acaba? kağıt karton ambalaj gönderirken mesela bunlar için ücret ödenecek mi ?
bunu bizim mi ödememiz lazım yoksa satış yaptığımız firmanın mı? kafam çok karıştı yardımcı olurmusunuz

Gönderdiğimiz ambalajlar bizim için bizim ürünümüz oluyor ve sattığımız tesisler hammadde olarak kullanıyor. O ambalajlar gekapa ambalaj olarak girmiyor. ( benim fikrim)
Fakat balya teli için benim de net bilgim yok. İl müdürlüğünden görüş istedim cevap bekliyorum. Cevap geldiğinde edindiğim bilgiyi paylaşırım.

Merhabalar,

Balık Yemi üretimi yapan işletmem, ürünü ambalajlayarak (big-bag çuval) kendi bünyesindeki balık çiftliklerine gönderiyor. Sizce bu durumda ambalaj piyasaya sürülen olarak değerlendirilmeli mi ? yani ilgili ambalaın beyanı GEKAp kapsamında yapılmalı mıdır ? (Bu arada gönderim yapılan çiftlikler üretim yapılan tesisle aynı vergi numaralı. )

Tereddütte kaldım. Bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mi ?

@Mert A. sonuçta siz bir ambalaj alıyor ve bunu kullanıyorsunuz, bu durumda ama piyasaya sürmeyip aslında firma kendi içinde ( ve kendi vergi numarasında) kullanıyor. Benim şahsi fikrim ambalaj beyanına girer ama stokta kalır GEKAP kapsamına girmez. burada benim takıldığım nokta big-bag çuvalı sürekli kullanılıyor mu yoksa her kullanma da ya da belli bir özelliği yitirene kadar kullanıldıktan sonra akıbeti ne oluyor. Eğer stokta olduğunu izah edebiliyor ya da göstere biliyorsanız, GEKAP kapsam dışıdır. bu big-bag ler sonsuz kullanımlı olmayıp bir şekilde hurdası çıkıp kullanılmaz hale geliyordur, kuvvetle ihtimalde ambalaj atığı olarak çıkışını da yapıyorsunuzdur. işte ambalaj atığı olarak çıkışını yaptığınız zaman GEKAP kapsamına girer, benim naçizane şahsi görüşümdür. Bilmiyorum bu konuda burada ki üstadlarımız ne derler, onların görüşü yorumu nedir. Yorumalrın gelmesi ile bende öğrenmiş olurum

Üretim yapan tesis ile balık çiftliği aynı vergi numaralı olduğundan ürüne bir faturlandırma işlemi yapılmıyor. Ürün irsaliye ile gönderiliyor. Transfer ediliyor gibi düşünebiliriz. Çuvallarda dediğiniz şekilde ambalaj toplama-ayırma/geri kazanım lisanslı tesislere ambalaj atığı olarak gönderilerek balık çiftliğinden çıkışı yapılıyor. Süreç bu şekilde işliyor. Benimde aklım karıştı herhangi bir karar veremedim. (Dediğiniz gibi firmanın içinde bu işlemler yapıldığından piyasaya sürülmüyor gibi yorumlarken, diğer taraftan da ambalaj atığı çıkışı olduğundan üretim yapan tesis her ne kadar kendi bünyesindeki işletmeye gönderse bile piyasaya süren durumu olur gibi düşündüm.)

arkadaşlar hepinize merhaba gekap kapsamında TAT lar yükümlü değilmiş sadece poşetler atılırken ve piyasaya sürenler üretim esnasında gekap ödemeleri yapılıyormuş yani bir kez ödemesi yapılarak ortaya çıkan ambalj , atık olduktan sonra atığın toplanması ve satılması esnasında gekapa bildirim ve ödeme yapılma zorunlulıuğu bulunmamakta yönetmeliğin 1. maddesi a bendine bakıcak olursanız açıklama orda yapılmış durumda.

Daha önce paylaşıldıysa kusura bakılmasın lütfen, İSO'un bu konuyla ilgili bir bilgilendirme toplantısı olacak. Duyuruyu paylaşıyorum.

14 Şubat 2020​
GERİ KAZANIM KATILIM PAYI (GEKAP) UYGULAMALARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
19 Şubat 2020, Çarşamba
İSO Odakule Fazıl Zobu Meclis Salonu

10 Aralık 2018 tarihinde yayımlanan Çevre Kanunu değişikliği ile "geri kazanım katılım payı" tahsil edilmesi gündeme gelmiş, yönetmelik ve tebliğ akabinde 7 Şubat 2020 tarihli "Geri Kazanım Katılım Payına (GEKAP) İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar" yayınlanmıştır.
Çevre Kanununa ekli (1) sayılı listedeki ürün gruplarını (ambalajlı ürünler -plastik, metal, kompozit, cam, kağıt- karton, ahşap-; plastik poşet; lastik; akümülatör; pil; madeni ve bitkisel yağ; elektrikli ve elektronik eşya; ilaç) kapsayan GEKAP, birçok sanayi sektörünü doğrudan ilgilendirmektedir.
İlk kez hayata geçirilen ve ilk beyan tarihi ay sonu olan uygulama hakkında sanayicilerimizin bilgilendirilmesi amacıyla "GEKAP Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı" yapılacaktır. Toplantıya ilişkin bilgiler katılımınız için aşağıda sunulmaktadır.
Kayıt Koşulları
Toplantıya katılım ücretsizdir. Toplantıya katılmak isteyenlerin
internet adresindeki CVEN0320 referanslı "Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı" için kayıt yapmaları gereklidir. Kayıt için
.
Toplantı Tarihi, Yeri ve Saati
Toplantı, 19 Şubat 2020, Çarşamba günü İSO Odakule Binası Fazıl Zobu Meclis Salonunda (Meşrutiyet Cad. No:63 Beyoğlu İstanbul) 14:30 - 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.
Program
14:00-14:30 Kayıt ve Karşılama
14:30-14:45 Açılış Konuşması
14:45-15:30 GEKAP Kapsamı ve Genel Prensipler
Şule YETKİN & Nurcan YAĞMUR, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi
Genel Müdürlüğü
15:30-16:15 Geri Kazanım Katılım Payında Öne Çıkan Mali Konular, Beyanname
Hesaplamaları
Sercan BAHADIR, EY Türkiye Vergi Hizmetleri Şirket Ortağı
16:15-17:00 Soru Cevap / Kapanış
İletişim
Ömer İNAN
İSO Çevre ve Enerji Şubesi​
0212 252 29 00 / 151