Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gfb başvuru red gerekçesi

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında İdris Kaval tarafından paylaşıldı.

 1. İdris Kaval

  İdris Kaval CMNet Üyesi

  İyi günler arkadaşlar;
  Hazır beton üretim faaliyeti yapmakta olan tesisimiz adına Hava emisyonu başlığı altında GFb başvurusu yaptık ve red edildi. Red edilme gerekçesi ise ;
  - Atuksu Arıtma Tesisi 2013/4 genelgesi proje onayı istenmeyecek durumlar başlığı adı altında (c) bendi uyarınca teknik raporun hazırlanması,
  Biz emisyon konusunda başvuru yapmamıza rağmen atıksu arıtma tesisi ile gerekçeli bir red cevabı ile karşılaştık. İl çevre ile konuyu görüştüğümüzde bize çökeltme havuzundan kaynaklanan atıksu ile ilgili akredite labaratovardan numune alınarak analiz edilmesi ve daha sonra çıkan analiz sonuçlarının Üniversitelerin Çeve Müh. bölümünde öğretim elemanlarına sonularak, öğretim elmanları tarafından raporun hazırlnamsı ve tarafımıza sunulması istendi.
  Yukardaki konu ile karşılaşmış arkadaşlarımız var mı acaba, bu durumu nasıl çözeriz.
   
 2. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Uygunluk Yazınızda tabi olduğunuz izinler için ne yazıyor? Teknik raporu deşarja tabiseniz veya sulama vb faaliyette bulunursanız isteyebilirler. Mevcut bir atıksuyunuz varsa da uygunluğu yanlış vermişlerdir.
   
 3. İdris Kaval

  İdris Kaval CMNet Üyesi

  uygunluk yazımız emisyon izni hakkında, tesisimizde ouşan atık su ise sadece çökeltme havuzunda bulunan sular ki bu sular da sulam suyu olarak kullanılmaktadır.
   
 4. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Çökeltim havuzlarındaki sularınızı beton karma suyu olarak tekrar kullanabildiğinizi taahhüt ederek üniversitelerin çevre müh. bölümüne bu durumu onaylatır akademik rapor hazırlatıyorsunuz. Akademik rapor ve taahhütname eşliğinde il müdürlüğüne başvuru yaparak AAT Proje Onay Muafiyeti yazısı alıyorsunuz.
  Bu durumu size geç bildirmişler aslında, normalde uygunluk aşamasında istenen bir nitelik.
  İyi çalışmalar
   
  Songül Tkblkn bunu beğendi.
 5. Pınar Özgen

  Pınar Özgen CMNet Üyesi

  Sulama suyu olduğu için istenmiş. Atıksuları sulamada kullanmak için atıksu arıtma tesisleri teknik usuller tebliği ek-7'de yer alan sulama suyu kriterlerini sağlamanız gerekiyor. Bunun sağlandığına dair de üniversiteye teknik rapor hazırlatmanız lazım.
  Açıkçası sulama kriterlerinin sağlanması oldukça zor ve ben bu yüzden deşarj etmeyi tercih ediyorum.
   
 6. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  eksik evrak geri dönüşü yapmadan direkt olarak red vermeseler keşke, eksik evrak bildirimini hangi durumda yapıyorlar bir evrağı hiç yüklemediğimizde mi.?
  yüklemek istediğiniz belge yerine başka belge yüklemesi yaptığınız da nasıl bir durumla karşılaşıyorsunuz ona da mı red cevabı alınıyor.
   
 7. İdris Kaval

  İdris Kaval CMNet Üyesi

  eksik evrak diye bir şey söylemeden. işin tuhaf yanı bundan 1 ay önce uygunluk yazısı verdiler mademki böyle bir şey var uygunluk verme yada bir tebligat gönde bilelim. kaldı burda 6-7 gün hadi gel de yetiştir.
   
 8. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Aynını benden de istediler. Çevre Mühendisliği bölümünden bu belgeyi aldık şimdi tekrar başvuruda bulunacağım.
   
 9. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  atık suyunuz beton santralinden kaynaklanıyordur. alıcı ortama deşarj varsa zaten atık su deşarjı konusunda çevre iznine başvurmanız gerekirdi. ama sadece çöktürme ile alıcı ortam deşarj standartlarını sağlayamazsınız yanlış hatırlamıyorsam sektör tablosu 7.5 birde yeşil alansa sulama suyu kriterleri devreye girer onu hiç sağlayamazsınız. biz dokuz eylül üniversitesine hazırlatıyoruz. hoca tesise bakıyor, inceliyor vs. bir kaç analiz belge.. arıtılmış suyu proseste tekrar kullanmak kaydı ile proje onayı, deşarj izni işini çözüyoruz.
   
 10. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

  emüsyon ve atıksu deşerjı muafiyet yazılarımı imzalayıp yüklemeye çelışıorum ama yüklenemedi sistem sorumlusuna irtibata geçin diyor 181 iarıyorum ama düşmüo lütfen yardımcı olur musunuz ???:(:(:(
   
 11. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Sıkıntı nedir tam olarak
   
 12. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

  seçmiş olduğunuz izin için muafiyet gerçekleşmedi lütfen sistem sorumlusuyla irtibata geçiniz diyor tansel beyi arıyorum ama cvp vermiyor :(
  başka yardımcı olabilecek kmse yok mu ???
  emüsyon ve atıksu deşarjı için muafiyet yazımı imzalayıp kaydete batığmda bu uyarı çıkıyor ???
   
 13. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

  Bir ekran fotoğrafı paylaşırsanız. tansel bey kadar olmasada yardımcı olabilirim belki
   
 14. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

  çekemedim prt sc diil miydi ???:kötü:
   
 15. Burak Dumlu

  Burak Dumlu CMNet Üyesi

 16. Şebnem Mahmude Ayzıt

  Şebnem Mahmude Ayzıt CMNet Üyesi

 17. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  hazır beton santrallerinin çalışma prensipleri her zaman aynı sanırım, bir kaç proje tanıtım dosyası inceledim, hiç birinde çalışma prensibi ve hesaplamalarına yer verilmemiş.kalker kırma eleme tesisine birde hazır beton santrali eklenirse atık su deşarj izni de mi alınacak bu durumda? Emisyon İzni+Atık su deşarj İzni ?

  Çok teşekkürler bilgileriniz için..
   
 18. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  evet. atıksuyu proseste tekrar kullandığınıza dair üniversiteye rapor hazırlatırsanız muafiyet alırsınız.
   
 19. İdris Kaval

  İdris Kaval CMNet Üyesi

  emisyon konusunda başvuru yapmış olan bir firmanın bu raporu hazırlaması için yayınlanan yasal dayanak nedir hangi yönetmenlik veya tebliğ...Ayrıca ben emisyon izni başvuruda bulundum ve emisyon ile ilgili aynı İÇM de uygunluk için başvuru yaptım geçenlerde ve aldım. Sisteme girerek gfb başvurusu yaptım red edildi. Gerekçe atıksu ile ilgili raporun hazırlanması. madem böyle bir şey var uygunluk yazısını red eder ve gerekçeyi yazarsın bizde ona göre adım atarız. Şimdi kış mevsimi tesis çalışmıyor nerden su numunesi alıp analiz edecek ve tekrardan müracaat yapacağız. ayrıca atıksu analizi akredite almış laboratuarlar yapııyor ve bunlar zaten raporu hazırlıyorlar. Üniversitede ki hocalarımız bunun üzerine ne ekleyecekler. bence çok gereksiz ve tamamen hocalara biraz daha kazandırma var gibi geliyor. şimdi gfb için 01.01.2014 son tarih ve çık çevre diyor ben gidecem ceza yazacam. Mühendisim gel de işin içinden çıkçıkabilirsen.....
   
 20. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  üniversiteye rapor hazırlatabileceğinle iligili yasal dayanak atık arıtma tesisi proje onay genelgesinde yazar.
  uygunluk yazısı sadece emisyon için verilir atıksu arıtma tesisiyle ilgisi yok.
  akredite laboratuarın analizi dediğin şey numunedeki değerleri kağıda döküp yönetmelik değerlerini göre değerlendirmek. uygun veya değil. üniversitenin hazırlayacağı rapor teknik olanı.
  çevre 1.1.2014 sabahı senin kapına gelip ceza yazmaz şikayet vs olduğunda izinsiz çalıştığın tutanağa yazıldığında ceza gelir.
  Kış mevsiminde tesis kapalı ise kapalı tesise ceza neden kessinler. kapalı olduğunu haber verdiysen tabi.
  "tamamen hocalara biraz daha kazandırma" fikrin ütopik.
   
  Songül Tkblkn bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.