Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gfb başvurusu ne zaman yapilmalidir

Konu, 'ARŞİV' kısmında sdagtekin tarafından paylaşıldı.

 1. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Merhaba,

  İşletme faaliyete geçmek için ÇED almak zorundadır, ÇED de bir taahhütler raporu olduğundan alınabilir, fakat çevre izni ne zaman alınmalıdır( mantık çerçevesinde) çevre izni için yani ilk aşaması GFB de somut belgeler istenilir, atık yönetimi, faturalar, UATF ler , kapasite raporları... bunlar süreç gerektiren belgelerdir yani buradan şu sonuca varabilir miyiz GFB olmadan faaliyete asla başlanamaz ifadesi yanlış oluyor, üretime başlanılmalı belgeler tamamlanır tamamlanmaz GFB ye başvurulması (örneğin kapasite raporu, il müd uygunluk yazısı alınır alınmaz)
  bunun zamanlaması nedir arkadaşlar.
  sürekli üretim olmayan bir yer için GFB başvurusu ne zaman yapılacak, ara sıra üretim yapan
  bir maden ocağına açılır açılmaz kapasite raporu alınmıyor, randımanlı çalışıp çalışmayacağı da belli olmayan bir yere atık yönetimi için yatırım yapılmıyor(fosseptik, atık sahası gibi), bu cezaya açık bir durum. Bir zamanı olması gerekmez mi ? faaliyete geçtikten 2 ay sonra GFB başvuru yapılmış olmalı gibi bir ifade?

  Çok teşekkürler
   
 2. Selma hanım kolay gelsin. Ben bildiğim kadarıyla söylemek gerekirse il çevreye müracaat ederek sizi denetlerler ve ilk başta uygunluk yazısı verirler. gfb başvurusundada kapasite raporu sanayi sicil gazetesi vb belgeleri istedikleri için faaliyete başlayabilirsiniz. birde çed gerekli olup olmadığını denetleme sonucunda karar verirler.
   
 3. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Merhaba Olgaç Bey,
  Teşekkür ederim, cevap için il müdürlükleri için şöyle bir durum var uygunluk yazısını vermek için sahaya geldiğinde atık yönetimi ve atık su ile ilgili işlemleri kurulu görmek istiyor, bu yüzden yine bu yatırımları yapmak zorunda kalıyoruz çalışmaya başlamadan önce bunları kesin olarak istemeseler ya da en başında istemeseler ÇED taahhütleri gibi faaliyete başlayınca taahhütünü yerine getirmeyene vermesinler GFB yi. Benim şu sonucu çıkarmam yanlış olur mu; işletme faaliyete başlar gerekli şartları tamamladıktan sonra il müdürlüğü uygunluk yazısına başvuru yapar, gerisini zaten belgelerini ayarlamak zorundadır yani faaliyete başlamanın ön koşulu GFB ye başvurmak değil bu durumda.ÇED alırken zaten kendimizi EK1 ve EK 2 kriterlerine göre değerlendirip ÇED almadan hiç bir şeye başlayamıyoruz, ama çevre izni faaliyete başlamak için ön koşul olmamalı, kapasite raporu çıkana kadar, belgeler tamamlanana kadar başvuru yapılmalı. ama cezai durumlar böyle demiyor sanırım
  Teşekkür ederim
   
 4. merhaba Selma hanım firma faaliyete başladıktan sonra uygunluk yazısı verirler ve sonra siz gerekli belgeleri tamamladıktan sonra gfb ye başvurunuzu yaparsınız. Bu arada sizde atık su çıkıyor mu?.Onu bağlı olduğunuz müdürlükle görüşmeniz lazım. eğer organize sanayide iseniz gerekli birimler ilgileniyor. Denetleme sonucu il müdürlük uygunluk yazısını veriyorlar. Siz gerekli şartları sağladıktan sonra sizi denetlemeye gelirler.

  siz şuan ne aşamadasınız ?
   
 5. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  benim içerisinde çalıştığım bir Çevre Yönetim Birimimiz var Olgaç Bey maden firmasındayım ve bir kaç ocak var ama hepsi aktif olarak çalışmıyor, senede bir kaç ay çalışmanın yapıldığı sahalar da var, bu tip yerlere başvuru da bulunamıyoruz çünkü kurulu bir sistem yok, sistem kurulsa da kalmayabilir (arazi, hava durumları vs.) dolayısıyla bana göre şu anda riskli ,GFB almak istesem kapasite raporu, gibi belgeleri almak zor çalışma durumu olmadığından böyle bir duruma ne önerirsiniz, oldu da bir hafta çalışıldı o br hafta için ne GFB başvurusu ne de ölçümler yaptırılabilir,,

  bu aşamadayım:D
   
 6. Anladım. Ben size şöyle söyleyeyim. Bizim firmada toplama ayırma bandı ve pres makinesi var ama biz bunları neredeyse hiç kullanmıyoruz ama yinede kapasite raporunda gösterdik. sizde makine adına onu yazdırabilirsiniz o şekilde de olabilir. Sizde ocakları söyleyip rakamsal olarak birşeyler söyleyebilirsiniz. ( çalışanlar için). çalışıyormuş gibi gösterebilirsiniz. Peki siz GFB kesin almak istiyor musunuz?
   
 7. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Çalışan bir ocağımıza aldık, fakat tek tük çalışan bir ocağa da GFB aldım, diğer çalışmayanlara henüz bir şey yapmadım çünkü kapasite rapor almak uzun bir süre makine, çalışan, ticari sicil şube derken işler artıyor sonunda da Çevre izni almak gerekecek bu seferde emisyon ölçümleri sıkıntı yaratacak, yani çalışmayan sadece ruhsat hukuku için bir kaç çalışma yapan yerler için zor, en nihayeti beklemek oluyor.
  siz olsanız ne yaparsınız, bir yazı almak ta risk almak olabilir, kesin çalışma günü ve süresi, belirtemeyiz. Denetleme esnasında çalışır bulunursa sanırım cezai müeyyide mi uygulanmak istenilir
   
 8. Seda Özsoy

  Seda Özsoy CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar, Firmamızın uygunluk yazısını geçen hafta aldık Gfb başvurusu için kapasite raporunu ve gürültü muafiyet yazısını bekliyoruz.Uygunluk yazısının aldıktan sonra Gfb başvurmak için bize verilen süre ne kadar bilmiyorum.Bununla ilgili yönetmelikte net bir süre göremedim.Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 9. öyle herhangi bir süre yok ama ne kadar kısa sürede alırsanız sizin için iyi olur. Hatta uygunluk yazısında da ivedilikle başvuru yapmanızın gerektiği yazar.
   
  Seda Özsoy bunu beğendi.
 10. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  hiç beklemeyin, hatta şu an muafiyet yazısını beklerken diğer evrakları (GFB başvurusu evraklarını) hazırlayın. özellikle prosesiniz karışıksa, iş akım proses özeti vaktinizi alacaktır.

  ansızın denetime gelseler gfb'niz yok diye, ceza yazabilirler bilgilerinize ;)
   
  Seda Özsoy bunu beğendi.
 11. denetime geldiklerinde başvuru yapacaklarını söylerler öyle ceza kesemezler.
   
 12. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  kesiyorlar. bir firmamız gfb değerlendirme aşamasında kestiler.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 13. zaten bu il çevre müdürlüğündekiler hemen ceza keserler aslında yanlış birşey elimde kanıtım var.
   
 14. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  kanıtınızı merak ettim açıkçası :)
   
 15. çok basit il uygunluk yazısı veya diğer evraklar. Bu benim mantığım almadı hem gfb başvurusu yapıyorsun hem de yok diye ceza kesiyorlar. Evrakları toplayıp yapacağım bu kadar kolay.
   
 16. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  değerlendşrme aşamasında derken, uygunluk yazsını aldıktan sonra mı ceza kesildi
   
 17. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  Benim de kanıtım yönetmelik GFB YOKSA CEZAİ YAPTIRIM yazıyor maddede. İZİNSİZ ÇALIŞAMAZ diyor. nokta .
   
 18. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  hayır GFB sisteme girildi . orada değerlendirme aşamasındayken ;)
   
 19. zaten gfb ye başvuru yapacaksın. Yönetmelik gfb olmadan faaliyete başlayanlar tespit edildi mi idari nitelikte işlem tesis edilir. ama sen hazırlıklarını yapmışsın il çevreye müracaat etmişsin ve şunu da söyleyeyim il çevre bir firmayı uyarmadan ceza kesiyorsa o kişide sıkıntı var demektir. bir kurum hemen ceza kesmemesi lazım. Yönetmelikte bile böyle birşey yok.
   
 20. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  sizi çalışırken yakaladı değil mi tespit bazlı, ve kapsama giriyordunuz değil mi EK1 EK 2. valla davalık bir konu bence yönetmelik izinsiz çalışamazsın dan ziyade mevzuata uygun faaliyet gösterdiğini belgelemek amaçlı başvurusunu yapar diyor,
  bide zaten ilk konuyu açmamın sebebi bu ne zaman başvuracağın konusunda net bir şey yok ki, ilk etapta çedsiz çalışamazsın ama ilk etapta çevre izinsiz çalışamazsın diye bir şey yok yani başvuru zamanı belli değil

  bakanlığın GFB başvurusu için belirlediği formata bakın, diyorki ............................... faaliyetini yapmaktayız ... il müd. uygunluk yazısının verilmesini talep ederiz.
  faaliyetine başlamayı planlamaktayız ya da başlayacağız değil! şimdi nasıl GFB siz çalışamazsınız deniliyor, bu bir süreç işi
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları