• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

GFB Tesis Koordinatları ED-50 UTM

Pınar Esin

Kayıtlı Kullanıcı
Koordinat girişi bölümünde haritadan tesis bulunarak enlem ve boylama ulaşılabiliyor. Ancak GFB başvurusunda istenen ED-50 UTM dilim 1/25.000 ölçekli haritaya ve sağ değer, yukarı değer, dilim numarasına nasıl ulaşabilirim?

Teşekkürler..

gfb başvurusunda istenilen koordinat bilgilerine ve pafta ölçülerine ulaşamıyorum. forumda denilen herşeyi yaptım ama sonuç elde edemedim.

@Duygu Dilek

1/25000 lik pafta numarasını
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
, Kadastro bilgilerini de
öğrenebilirsin.

Parsel sorgu sisteminde "coğrafi sorgu" ekranından ondalık derece cinsinden girersen kolaylıkla bulabilirsin. Google Earth'te araçlar > seçeneklere girersen ekli resimdeki şekilde koordinat birimi seçebilirisn.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    102.8 KB · Görüntüleme: 187
Arkadaşlar elimde çed raporu sonucu var olan utmed50 6 derecelik sağa ve yukarı değerler var bunu hangisini y ve x olarak alıyoruz dilim ve pafta 1/25000 lik harita değerlerini nereden buluyoruz

merhaba arkadaşlar, burda yüklenen programı indirdim fakat benim google earth'te bulduğum utm değerleriyle uyuşmuyor. hangisini dikkate almalıyım?

@baysal

ÇED raporundaki alan poligon olarak belirlendiği için, her köşenin ayrı x ve y koordinatları belirtilir. GFB için işaretleme yapacaksanız aynı noktanın bir x ve bir y koordinatı yeterli olur.

şimdi ben firmanın google earth deki işaretlenmiş yerindeki x ve y değerini utm olarak buluyorum.
bu sayfada değerleri girdiğimde aynı yeri göstermiyor, yakınımızdaki bir fabrikanın orada çıkıyor. o yüzden kafam karıştı.

@sedefp
Google Earth' de koordinat almak istediğiniz yere yakınlaşıp, ekranda yazan UTM değerlerini giriyorsanız kayma olması normal.

@celyagut
Ayrıca google earth' ü basit modda kullanıyorsanız sağlıklı koordinat alamazsınız.

Google earth çalışırken açınca daha net koordinat bilgisi veren programlar var, elinde olan arkadaşlar isim verirse bende sevinirim.

Sağa Değer (Y) :
Yukarı Değer (X) :
Dilim Numarası :
Pafta (1/25.000’lik harita) :

Not: Koordinatlar ED-50 datumunda UTM dilimleri esasına göre 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritalara uygun girilecektir.

GFB başvuru formundaki koordinat bilgilerine nasıl ulaşabiliriz?

@ebru64.
adresinden EARTH PRO'yu indirin. Daha sonra tesisinizi bulun. Üstte sarı renkli yer işareti ekle sembolu var. Ona tıklayıp yeri işaretleyin. Sonra üstte Araçlar>Seçenekler>Evrensel Enlem Markerötü seçin. Evrensel Enlem Markeratörü UTM demek. Şimdi işaretlediğiniz yerin üstüne gidip Sağ tıkla ve Özellikler de. Açıklama, Stil yazan yerin orada Göster var. Göstere tıklayıp Enlem (X), Boylam (Y) görebilirisin. Üstede Bölge, Doğu Yönü, Kuzey yönü hepsini tek tek kopyalayıp izin sisteminde UTM yazan yere yapıştır. Dilim numarasını da Googleden bakabilirsin. Tesisin ili( Örnek: İzmir) dilim numarası yaz googleye. Tüm şehirlerin dilim numarası çıkıyor.