• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

GFB ve İzinlisans Belgesi Yenilenmesi Hk. (Firma ve Ünvan Değişikliği)

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Arkadaşlar Danışmanlık firmanızın yada GFB almış tesisin (başka firmaya devri gibi) hem ünvan hemde vergi nosu değişikliği varsa bu değişiklik öncelikle vergi dairesinden yapılır, yeni ticaret sicil gazetesi alınır. Daha sonra başvurusu yenilenmesi için İzinlisans Dairesi'ne resmi yazı ile müracaat edilir.

İzinlisans belgesi alan tesis içinde Çevre Görevlisi kullanıcısı ile e-izin sistemine giriş yapılır Tesis İşlemleri>>>İzin ve İzin/lisans Belge Yenileme Başvurusu tıklanarak açılan sayfada bu değişiklik için başvuru yapılır. Yeni ticaret sicil gazetesi ve ünvan değişikliği nedeni ile ödeme belge dekontunun sisteme yüklenmesi istenir.

Yalnızca ünvan değişikliği söz konusu ise ve vergi numarası değişmemişse yine yukarıda belirtilen işlemler gerçekleştirilir,
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresine danışmanlık firması, çyb yada firmanın kendi kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır, Firma İşlemleri>>>Firma Bilgileri güncelle butonu tıklanarak "firma bilgilerimi güncelle" butonuna basılır, açılan sayfada vergi nosunun yanında "Maliye Bakanlığından Bilgileri Güncelle" butonu tıklanarak firma bilgilerinin en son hali ekrana gelir ve "Kaydet" butonu tıklanarak güncel hali sisteme kaydedilir. Bu değişiklik e-izin portalına doğrudan yansıyacaktır.

Not: "İşletmenin sahibinin veya adının değişmesi halinde, yapılan değişiklik işletmeci tarafından değişikliğin gerçekleştiği tarihten itibaren üç ay içinde yetkili mercie bildirilir. İşletmede çevre izin veya çevre izin ve lisans şartlarında değişiklik yoksa işletmenin çevre izin veya çevre izin ve lisansı, önceki geçerlilik süresi değişmemek kaydıyla yeniden düzenlenir."

İyi Günler Dilerim.

@Melis Kara
ben geçen hafta bu konu ile ilgili bakanlıktan biri ile görüştüm. vergi numaram da değişti dedim. kendisi bana sadece izin lisans portalı üzerinden gerekli belgeleri yüklemem gerektiğini söyledi. acaba bu yayınlanan duyuru daha sonra mı ortaya çıktı

@Melis Kara

evet buldum 14'ünde yayınlanmış ben ise 10'unda başvurumu yapmıştım. bakalım bize dokunacak birşey olacak mı.

@Abdulkerim Doğam
Aralık ayında ben de kendileri ile bu konuda görüşmüştüm. Hala değerlendirme süreci devam eden bir başvurum mevcut. Sanırım vergi numarası değişikliğini çözümleyemiyorlar. Bu yüzden Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müd.'ne yönlendirmişler...
Hatta İzin lisans sahibi firmalar listesinde düzenleme yapılmış fakat sistem üzerinde düzenleme yapılmamış.

@Melis Kara

aynı konudan muzdaribim. peki bu durumda bizim şimdi coğrafi bilgi sistemleri genel müd.'ne dilekçeleri göndermemiz mi gerekecek.

@Melis Kara
Arkadaşlar bu duyuruda geçen taahütnameden kasıt nedir ? Açıklama yapılmamış..

bu uygulama izin ve lisans başvurusunda firma yetkilisindende isteniyordu. Ayrıca firma yetkilisi işleri başka birine devrederse yeni firma sahibi geçerli olan izin ve lisanslara uyacağına dair tahhütname imzalar onu diyor olabilir.

Merhaba arkadaşlar,

Mobilya üretimi yapan fabrika için atık su arıtma konulu çevre izni mayıs ayında alınmış ve daha sonra mevcut boyahane içerisine yeni boya atım kabini kurulmuştur.(mevcut da 2 tane idi ve 3.cü yapıldı).Bu durumumda da mevcut çevre izni iptal olup,gfb den başlayarak aynı işlemleri yaparak tekrardan yaparak izni yenilemek mi gerekiyor.? Bilgisi olan arkadaşlarımın yardımlarını bekliyorum.......

@Turan Elieyioğlu
Çevre izin ve/veya lisans belgesinin geçerliliği ve yenilenmesi.
Çevre izin veya çevre izin ve lisans şartları değişikliğe uğrayan işletmeler, değişen şartlarla ilgili bilgi, belge ve raporlarla birlikte yetkili merciye müracaat ederler. Yetkili merci çevre izin ve/veya lisans alma sürecini yeniden başlatır.

@Yasemin Aslantürk
ama o eklenen çevre izin ve lisansa eklenir ve entegre tesislerde münferit olarak değerlendirilir.Şartlarda bir değişiklik yok zaten ve benim tahminimcede yenıden başlatılmasına gerek yok ama siz yinede müracaat ediniz.

Çevre İzni aşamasında bir tesisimizin Ünvan'ı değişti. Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğüne iletmemizin gerekli olduğunu ancak o şekilde sistemde değişiklik için işlem yapılabildiği söylendi.
Bir dilekçe yazdık; adres, firma adı, eski ve yeni ünvan ve vergi no'yu içeren.
Eklerine de ; Eski ve yeni ticaret sicil gazetesi, eski ve yeni vergi levhası ve ticaret tescil yazısını koyduk.
Telefonda görüştüğüm kişi bunların yeterli olacağını söyledi. Dönüş olduğunda göreceğiz :)

@İpekszksn
peki lisansıda koymaya gerek var diye düşünüyorum. peki dilekçede değişikliğe ilişkin mi yazdınız örmek varsa gönderebilir misiniz?

@Olgaç Sürmelihindi
Şöyle ki GFB ve diğer ilgili yazıları İl Çevre'ye gönderdim. ÇED değişikliği yapıldı. Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Çevre Bilgi Sisteminde değişiklik yapacak ve sisteme de evrak yüklenecek daha sonra. Sanıyorum ki o aşamada tesis'e yeni GFB'yi de ünvan değişikliği yaparak iletecekler sistem üzerinden. Ellerini hızlı tutmalarını umut ediyorum.Çünkü Çevre İzni süremiz de yaklaşmakta.. Dilekçeye şuan ulaşamam fakat dediğim gibi dilekçe de vergi no değişikliği olduğunu belirterek yazdık. Ekte ki dosyayı incelemenizi tavsiye ederim..

Ekli dosyalar

• ünvan değişikliği bakanlık duyurusu.pdf
    491.6 KB · Görüntüleme: 83