Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gfb yenileme süresi

Konu, 'ARŞİV' kısmında OlcayE tarafından paylaşıldı.

 1. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar kolay gelsin. danışmanlığını yaptığımız firmanın emisyon izni için geçici faaliyet belgesi 22.01.2014 tarihinde alındı. çevre izni işlemleri için baca gazı emisyonu yapılacağı sırada yakıt türü değiştiği için il müdürlüğüne 26.06.2014 tarihinde tekrar uygunluk yazısı talebinde bulunduk. yetkili kişiler tarafından gfb yenilemesi yapılması gerektiği söylendi ancak uygunluk yazısı çıkış tarihi 21.07.2014 ve bize geliş tarihi 24.07.2014. sistem 6 aylık süre dolduğu için işlem yapamazsınız şeklinde bir uyarı verdi. açıkçası bize müdürlükten net bir bilgi vermediler. sonuçta biz yenileme sürecini ayrı olarak düşündüğümden 6 aylık gfb süresi dolduğu gibi sistemin kapanacağını düşünmedim. bu süreçte alternatif bir çözüm bulabilir miyiz?
   
 2. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Çevirimiçi Çevre İzinleri Portalı'ndaki süreler sistem tarafından otomatik olarak işletilir. İl Müdürlüğü ve/veya Bakanlık süreye müdahale etmez/edemez.

  Bu nedenle GFB'nin Çevre İznine dönüştürülmesi ile ilgili başvuru süresi geçmiş ise maalesef bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. Süre geçmeden önce gerekli başvurunun sistem üzerinden yapılması gerekirdi.

  Şuan yapmanız gereken; bir an önce ÇKAGİLHY 8 inci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında GFB yenileme başvurunuzu yaparak GFB sürecini sonlandırmak.
   
 3. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  peki yenileme başvuru süreci hakkında bilgi verebilir misiniz? ayrıca bu süreç sistemde nasıl işliyor? çünkü şu an hiç bir işlem yapamıyorum. örneğin parayı yatırdığımda dekontu yatıracağım bir adım bile yok.
   
 4. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

 5. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  peki teşekkür ederim..
   
 6. kardeş belge lazım olursa örnek var ben sana gönderirim.
   
 7. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Sn Olcay, GFB başvurusunun her hangi bir nedenle iptal edilmesi demek yeniden başvuru yapmak demektir. İzinlisans. cevre .gov.tr adresinden kendi sayfana giriyorsun, tesis işlemlerinde Geçici Faaliyet Belgesi başvurusuna gir ve adımları takip et. Bu esnada karşına çıkan ekranda istenilenleri tamamlayarak devam edeceksin. Anlayamadığın bir yer olursa beni de arayabilir yada buradan sorabilirsin. Kolay gelsin.
   
 8. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  olgaç bey sanırım şu an tek gereken bankaya 2000 tl nin ödendiğine dair dekont. sonrasında dilekçe ile il müdürlüğüne gfb iptali ve tekrar müracaat için dilekçe yazacağım onlarda sistemden iptali gerçekleştirecek. bana anlatılan bu açıkçası il müdürlüğünde. teşekkür ederim.
   
 9. gfb dekontu kalsın. İl çevreye dediğiniz gibi iptal dilekçesi verip tekrar müracaat edeceksiniz ve tüm işlemler yeniden başlıyor ve gfb için tekrar para yatıracaksınız.
   
 10. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  Fatih Bey bizim için çok sağlam bir tecrübe oldu bu açıkçası:) şimdi ben gfb adımlarını biliyorum zaten ama giremiyorum çnkü ilk başvuru ve yenileme için de aynı uyarıyı veriyor sistem. yukarıda yazdığım gibi parayı yatırınca dekont ve dilekçe ile müracaat ettiğimde mi açılacak acaba başvuru sayfası? ilginiz için teşekkürler:)

  peki bu ceza niteliğindeki parayı(2000) ne zaman isteyecekler? etrafınızda bu durumu yaşayanlar var mı? şimdi sizin dediğiniz durum yenileme başvurusu için geçerli bence çnkü duyduğum kadarıyla gfb yenileme 6 ay dolmadan yapılırsa sadece gfb ücreti yani 800 tl yatırmamız gerekiyor. şayet 6 ay geçtiği takdirde 2000 tl kesinlikle ödenmesi gerekiyormuş.
   
 11. bu durumu yaşayan etrafımda olmadı. Bu durumu bakanlıkla görüşün derim. Ama sizin 6 aylık süreniz dolmuş.Sistemden kaynaklanan bir hata var ve işlem yapamadığınız için ve süreniz dolduğu için gfb iptal olur. Yönetmelikte bilirsiniz gfp iptal oldu mu bir defaya mahsus olmak üzere yeniden başvurulur ve tüm işlemler yeniden başlar.
   
 12. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  pazartesiyi bekliyorum artık diğer il müdürlüklerini ve bakanlığı aradım dün yardım almak için ama yardımcı olan çıkmadı ve bakanlıkta kimse yok tatil devam ediyor herhalde:)) neyse teşekkür ederim bir gelişme olursa sizleri de bilgilendiririm.
   
 13. bayram dönüşü olunca tatili bırakmak zor olur.:)
   
 14. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Ben GFB süresi dolmuş bir firmam için (önceki firma yapmamış) aynı ödenen dekontla yaptım. Siz kndi il müdürlüğünüzü arayıp sorunu dile getirin. size yanıt vereceklerdir.

  İşletme için parayı size yatırın mesajı gelince yatırın şimdiden yatırmayın, yukarıda yazdım ama yatırma süresi bu konuda belki yeniden istenilebilir, bekleyin. Şuan yeni başvuru için sistem çalışıyor başka bir neden olabilir. 2000 TL ödeme ben hiç duymadım ve yapmadım.
   
 15. OlcayE

  OlcayE CMNet Üyesi

  Fatih Bey il müdürlüğü ile konu hakkında görüştüm fakat yönetmeliği açıp karşımda okuyarak ceza ödememiz gerektiğini söylediler. başka bir yetkili ise sadece gfb ücretinin yatırılması gerektiğini söyledi. bende okudum yönetmeliği sonuçta ama orada yaşanan olay çok çelişkiliydi. yani illaki böyle bir olay yaşanmış olsa ve ceza kesmiş olsalar bana anında ceza ödememiz gerektiğini söylemeleri gerekmez miydi? sistemde dediğim gibi herhangi bir başvuru yapamıyorum 6 ay beklemem gerekiyor sanırım..
   
 16. fatih boztepe

  fatih boztepe CMNet Üyesi

  Sn Olcay, kanımca ben öyle yapardım, biraz çevre il müdürlüğü teknik ekibi ile iletişim eksikliği olmuş. Belki zamanın daraldığı konusunda bilgilendirme yapıp yardım talep edebilirdin. Neyse yapılacak birşey yok sanırım beklemekten başka.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...