Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gfb yenileme

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Ekin EKE tarafından paylaşıldı.

 1. Ekin EKE

  Ekin EKE CMNet Üyesi

  Merhaba, bir firmaya GFB aldık ancak firma emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmadığı için 6 ay içinde çevre iznine başvuramadık. Bu durumda ne yapılması gerekir?
   
 2. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  (4) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde Çevre izni veya Çevre İzin ve Lisansını alamayan işletmeler 6 ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya Çevre izin veya Çevre İzin ve Lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında Çevre Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.
   
 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Şöyle olacak. Geçici Faaliyet Belgenizi ÇKAGİLHY Madde-8/4 uyarınca bir yol izleyeceksiniz.

  (4) (Değişik:RG-14/9/2012-28411) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet belgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.


  GFB yenileme sırasında sadece yatırmanız gereken Çevre İzni Harç bedelini de yatırıp yenileme işlemi sırasında sisteme yükleyeceksiniz. Şimdiden kolay gelsin.
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 4. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Kusura bakmayın değişikliği arşivlememişim.
   
 5. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Bu dediğiniz eskide kaldı. Değişen yönetmeliğe göre;
  Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur. Bu işletmeler için izin süreci yeniden başlatılır ve işletme kendi adına yeni geçici faaliyet belgesi düzenlenene kadar faaliyette bulunamaz. Bu süre sonunda da çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler üç ay süresince tekrar müracaatta bulunamaz. Geçici faaliyet belgesi veya çevre izin veya çevre izin ve lisansı belgesi olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırımlar uygulanır.”

  Yelnız keşke tesis bu sürece sokmasaydınız. Eksik olarak başvuru yapabilirdiniz ve eksikliği cevaplayana kadar emisyon ölçüm raporunuz çıkardı zaten. Şimdi biraz hızlı davranmanız gerekiyor ve yeni GFB yi en kısa sürede almalısınız. Kolay gelsin.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 6. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi


  Farkettim sonradan :) teşekkür ederim.
   
  Tarık Durmuş bunu beğendi.
 7. Ekin EKE

  Ekin EKE CMNet Üyesi

  Öncelikle teşekkür ederim... Eksik bir şekilde başvuru yapabildiğimizi bilmiyordum. Yeni çalışmaya başladım ve henüz öğrenme aşamasındayım:) Bir şey daha sormak istiyorum. GFB'nin iptal olması gerekiyor ama ben sisteme giriyorum GFB görüntüle diyorum gösteriyor. Ben sistemde herhangi bir iptal olduğuna dair bir şey görmeli miyim? Yoksa dediğiniz gibi işleme başlayabilir miyim?
   
 8. Mustafacop

  Mustafacop CMNet Üyesi

  Merhabalar Bu konuda benimde bir sorum olacak. gfb iptali nedeniyle tekrar gfb ye basvurcam ben iptal edilen gfb için il müdürlüğünün uygunluk yazısı mevcut yeni gfb müracaatında eski uygunluk yazsını sisteme yükleyebilirmiyim yoksa tekrar uygunluk yazısı için dilekçe mi vermem gerek?
   
 9. Tarık Durmuş

  Tarık Durmuş CMNet Üyesi

  Öncelikle geçici faaliyet belgenizin süresi dolmadığı için tesisiniz çalışmasına devam edebilmektedir. Bildiğiniz gibi GFB alındıktan itibaran 1 yıl geçerli. Bu süre dolduktan sonra GFB İPTAL olarak sistemde görünecektir. Siz de o göründükten sonra yeni başvurunuzu yapabileceksiniz. Siz bence o süre dolana kadar işletmenin belgelerini hazırlamaya bakın. Süre dolduğu gibi başvurunuzu yaparsınız. İyi çalışmalar.

  Eğer işletmenizde bir değişiklik söz konusu değilse almış olduğunuz uygunluk yazısını kullanabilirsiniz.
   
 10. Mustafacop

  Mustafacop CMNet Üyesi

  tesekkurler
   
  Tarık Durmuş bunu beğendi.
 11. Ekin EKE

  Ekin EKE CMNet Üyesi

  teşekkürler..
   
  Tarık Durmuş bunu beğendi.
 12. Rıfat Yıldırım

  Rıfat Yıldırım CMNet Üyesi

  bazı il müdürlükleri 6 ayı geçmiş uygunluk yazılarının yenilenmesini istemektedir.
   
 13. Ebru Medan

  Ebru Medan CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar bu siteye yeni üye oldum.Acaba elinizde örnek Demir III Klorür üretimi ile ilgili olarak fizibilite raporu varmı?Yardımcı olursanız sevinirim.
   
 14. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma ve Ambalaj Atığı Geri Kazanım firmasında yeni çalışmaya başladım. Tesisin İzin Lisansı bulunmakta, tesise yeni makine alındığı için Gfb yenilemesi yapılması gerekmekte. Alınması gerekli Gfb için en başa dönüp işlemleri tekrardan mı yapmam gerekiyor?
   
 15. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

  İzin-Lisans varsa GFB ile bir işiniz yok demektir. Proseste değişiklik olduysa, tesiste proses değişikliği nedeniyle veya kapasite değiştiyse kapasite değişikliği mazereti ile izin lisans yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı Girişi den başvurunuzu yapabilirsiniz.
   
 16. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

  Hava emisyon ölçümü yapılacak ama yinede GFB ile işimiz olmayacak mi
   
 17. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Çevre izin lisans yönetmeliği madde 11 7. fıkrasında yapılan değişiklik proses ve çalışma koşullarında bir değişiklik yapmıyor ise gfb başvuru süreci uygulanmaksızın izin lisans yenileme işlemine başlanılır denmektedir.
   
 18. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

  Bizim tesiste granül makinesi alındı ve emisyon ölçümü yaptırması gerekiyor. O zaman yeni kapasite raporu alıp Gfb sürecini tekrardan başlatmak gerekiyor diye anlıyorum doğru mudur acaba?
  Ayrıca bişey daha sormak istiyorum, eğer Gfb süreci tekrardan başlayacaksa ödenecek tutarlar yine aynı mıdır? Yoksa Bakanlığın yapabileceği bişeyler olabiliyor mu?
   
 19. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

  @g_kılıc Var olan makinenin yerine daha teknolojik yeni bir makine mi alındı, yoksa ek bir proses mi eklendi tesise bilmiyorum. Kullanıcı Girişi adresinden Tesis İşlemleri > İzin ve İzin/Lisans Belge Yenileme Başvuru yolundan firmayı seçip yenileme seçeneklerini bir inceleyip ona göre yol izleyebilirsiniz. İzniniz zaten varsa GFB süreci sizin için bitmiş demektir. Tesise izin lisans konusu ekletmeniz gerekir. Bunu da mevcut izine konu ekleterek kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için ölçümlerin yapılması harçların yatırılması gibi prosedürlerden geçeceksiniz. Yani en başa dönmenizi gerektiren bir durum yok. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünüzden daha detaylı bilgi de alabilirsiniz. Durumu açıklayan bir görüş isteği dilekçesi yazarsanız, kısa sürede dönüş yapacaklardır. Harçlar tabii ki 2016 için değişti. Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü 2016 Yılı Birim Fiyat Listesini bakanlığın sitesinden indirip inceleyebilirsiniz...
   
 20. g_kılıc

  g_kılıc CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim Engin Bey
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?