Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gider pusulası

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında alya tarafından paylaşıldı.

 1. alya

  alya CMNet Üyesi

  arkadaşlar atık ambalaj sisteminde gider pusulalarını da exel olarak girebilir miyiz ?
  bilgisi olan var mı?
  giren atıkla çıkan atık miktarını dengelemek cok zor oluyor da
   
 2. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  Merhaba gide rpusulası kesılmesı yasak oldugu ıcın sısteme girişi yok.
   
 3. peki gider pusulası sonuçta maliye ibaresi yer alıyor ve ben il çevre ile görüştüm sakıncası olmayabilir dedi.
   
 4. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  anladım. sisteme giriş yapabılecegınız bır yer yok ne yazık k.
  kaynakta ayrı toplama
  sanayi ithalat havaalanı mucavır alan sınır dısı gibi secenekler var. bunların bırıne uygun degıl dıye girişi yapılamıyor. yıne daha doğru bılen olursa paylasıp tartısabılırız.
   
 5. anladım ben araştırıyorum yeni birşey olursa paylaşırım çok teşekkür ederim bilgileriniz için.

  excel hata veriyor şu an ama bence sanayi olarak sisteme girilebilinir ben araştıracağım.
   
  alya ve Merve Yeşildağ bunu beğendi.
 6. alya

  alya CMNet Üyesi

  ama exel olarak diğer yazıp giremez miyiz ki il çevreyi aradım ama ordaki ler bilmediklerini söylediler
   
 7. diğer ibaresi ek 7-b sisteminde olmadığı için sıkıntı ama sen satmış isen ek 7 cye yapılabilinir bence.
   
 8. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  satın aldığın mal veya hizmetler karşılığında düzenlediğin ticari belgedir gider pusulası. mal satın aldığın için tesise girişin olur buda 7 b demektır bence.
   
 9. alya

  alya CMNet Üyesi

  evet 7b oluyor neyse tam olarak öğrenelim ona göre girişlerde yazarız
   
 10. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Gider pusulası girişini bakanlık istemiyor , çünkü sokak toplayıcısı / hurdacılardan alım desteklenmiyor. Ya resmi faturalı sanayi kuruluşu ya da belediye ' ye onaylatacağınız alındı makbuzu olmalı.
   
  Can Doğan bunu beğendi.
 11. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Peki gider pusulası yerine atık alındı makbuzu falan yapılsa olmaz mı? Sonuç itibariyle mücavir alan sınır dışında kalan yerler için TAT tesisleri atık toplayabilir değil mi yanlış bilmiyorsam.
   
 12. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Çalıştığınız belediye ile konuşun onaylayacaksa olur diye düşünüyorum .
   
 13. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  Ambalaj atıkları kontrolu yönetmeliğinde 5. madde (d) bendinde;
  , belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.
  23. madde de ise;
  (6) Belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri, tüketim sonucu oluşan ambalaj atıklarını çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirerek çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesislerine veya istemeleri halinde belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verirler.
  aslında gider pusulasının bu maddelere dayanarak girebilir miyiz.
   
 14. mcetnn

  mcetnn CMNet Üyesi

  Bugün TAT firması olarak denetime tabi tutulduk ve sistemdeki 7b girişleri ve 7c çıkışları tutmadığı için tutanak tutuldu, ama sizinde dediğiniz gibi aslında bizim gider pusulalarımız var ve biz bunun vergisini ödüyoruz devlete ama çevre bakanlığı bunu kabul etmiyor. Arkadaşlar bir açık olmalı lütfen bu konuyla ilgili bilgisi olan araştıran bir şey öğrenen paylaşırsa çok mutlu olurum. Atıyorum 50 ton giriş var ama 100 ton çıkış var o 50 tonluk gider pusulasını kabul etmiyor bu çok saçma değil mi sizcede ?
   
 15. Badem Ağacı...

  Badem Ağacı... CMNet Üyesi

  keşke gelmeden önce yazsaydın bunu:):):)

  gider pusulasını malesef tanımıyor çevre
   
 16. mcetnn

  mcetnn CMNet Üyesi

  Peki TAT firmasında çalışan arkadaşlar bunu nasıl yapıyor ? Biz kağıt alım satımı yapamazmıyız ? eğer bir belediye ile çalışmıyorsak napalım dükkanımı kapatalım bu atık ambalaj sisteminde bir mantık hatası var bence çok sinirlendim ya :acpsnr::acpsnr::):)
   
 17. Badem Ağacı...

  Badem Ağacı... CMNet Üyesi

  sinirlenme kardeş :):). bu daha iyi günler şimdiden.
   
 18. Sena ÇETİNKAYA

  Sena ÇETİNKAYA CMNet Üyesi

  Hocam mantık hatası yok aslında, il çevre sokak toplayıcılarını bitirmek için onlardan alımı yasakladı. O yüzden onlardan alıp gider pusulası kestiğin zaman mali olarak sıkıntı çıkmasa da il çevre sokak toplayıcıları bitirmek istediği için kabul etmiyor. Sokak toplayıcıları belediye ile anlaşması olan firmanın mallarını çalmış oluyor aslında, bu yüzden anlaşmalı firma kendi karı düşmesin diye sokak toplayıcılarına engel olmaya çalışıyor. Değişik bir döngü aslında, burada olan küçük TAT firmalarına oluyor malesef. Geçen sene bende biraz sıkıntı çekmiştim o konuda, en sonunda patron sokak toplayıcılarından almayı bıraktı da il çevre ceza kesmedi.
   
 19. mcetnn

  mcetnn CMNet Üyesi

  bu sokak toplayıcılarıyla ilgili bir madde var mı acaba tam olarak nerde yasaklandı ? alırsanız bu kadar ceza gibisinden bir madde varmı ? birde sisteme 7b olarak belediye mücavir alan sınırdışı olarak girilebilir mi ?
   
 20. Erol DALKILINÇ

  Erol DALKILINÇ CMNet Üyesi

  vergisini ödüyorsun maliyeye bildiriyorsun bakanlık kabul etmiyor. Peki sistemde ek 7b de mücavir alan sınır dışı seçeneğini neden koydun ki sonuçta belediye sınırları dışında kalan yerlerden yine aynı şekilde alacaksın. sistem izin veriyor ama .
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.