Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Girişkenlik

Konu, 'ARŞİV' kısmında Merve Yeşildağ tarafından paylaşıldı.

 1. Merve Yeşildağ

  Merve Yeşildağ CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,
  sizce girişkenlik ne demektir? nasıl girişken olunur? İş hayatında ve iş ortamlarında nasıl girişkenlik gösterilebeilir? bu konuda araştırma yapıyorum ve sizlerinde görüşlerinize ihtiyacım var.
  Teşekkür ederim.
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bilmediğin konularda fikrin istendiğinde lafı dolandırmadan bilmediğini söyleyebilmek girişkenliktir.
  bilmediğin ama ilgilendiğin konularda öğrenmek uğruna, gerektiğinde "küçük düşerim" kaygısından sıyrılıp soru sorabilmen son derece üst düzey bir girişkenliktir.
  iyice bildiğin konularda, özellikle çevrende çok fazla bilgi kirliliği varken, otorite-patron-amir gibi üstlerin sana yanlışları uygulamanı dayatıyorken, duruma itiraz edebilmen girişkenliktir.

  bilmediğin konularda fikir beyan etmek ise aymazlıktır. sahte girişkenliktir.
  bilmediğin hatta ilgilenmediğin konularda "ilgilenirim, icabına bakarım" deyip sözler vermek boşvaatçiliktir. sahte girişkenliktir.
  bildiğin konularda doğru yolu göstermek zahmetinden kaçınıp yanlış uygulamalara itirazsız dahil olmak sorumluluktan kaçmaktır. sahte bir şevkle yanlış uygulamalara dört elle sarılmak ise tabii ki sahte girişkenliktir.

  popüler işletme jargonunda girişkenlik ukalalık ile yakından ilişkilidir. hiçbir tecrübeli iş arkadaşı, hele mühendislik formasyonlu yöneticiler bu tür ik balonlarına kanmaz. yine de bu hatalı girişimcilik tanımı yurdumuzda geçer akçedir.

  ingilizce olacak ama şu en alttaki resimdeki sarı keçiler bence gerçek girişimcilerin tasviridir. alttaki kırmızı ve sinirli keçiler de günümüz popüler sahte girişimcilerinin güzel bir karikatürüdür. işin "para-pul-mülk-cariye edinme cinsinden girişkenlik" kısmına hiç girmiyorum. o konuda bir ton "rakiplerinizi ezin" temalı saçmalık yazılmıştır sayısız ik sitesinde.

  [​IMG]
   
 3. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Keçi resmi güzelmiş. O zaman yeşiller de liderler mi oluyor bu durumda?
   
  Türkan Manasır Öz bunu beğendi.
 4. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  yeşildeki yazan sıfatları( dinliyor, yardım ediyor, kendini suçluyor, diğerleriyle problemleri konuşuyor , anlıyor.......) liderlerin taşıdığını düşünmüyorum :D
   
 5. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  O zaman değiştiriyorum. Olması gereken liderliği gösteriyor diyelim.

  Çünkü benim bildiğim liderlik başkalarını öğrenmeye teşvik etmek, soru sormak, yardım etmek, insanları kazanmakla olur. Ama yanlış biliyorsam lütfen uyarın. ;)
   
  KaanDogukan bunu beğendi.
 6. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  olması gereken dersek tabiki öyle :)
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.