Girişkenlik

Merve Yeşildağ

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Haziran 2011
Mesajlar
449
Beğeniler
105
#1
Arkadaşlar merhaba,
sizce girişkenlik ne demektir? nasıl girişken olunur? İş hayatında ve iş ortamlarında nasıl girişkenlik gösterilebeilir? bu konuda araştırma yapıyorum ve sizlerinde görüşlerinize ihtiyacım var.
Teşekkür ederim.
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
6
Beğeniler
293
#2
bilmediğin konularda fikrin istendiğinde lafı dolandırmadan bilmediğini söyleyebilmek girişkenliktir.
bilmediğin ama ilgilendiğin konularda öğrenmek uğruna, gerektiğinde "küçük düşerim" kaygısından sıyrılıp soru sorabilmen son derece üst düzey bir girişkenliktir.
iyice bildiğin konularda, özellikle çevrende çok fazla bilgi kirliliği varken, otorite-patron-amir gibi üstlerin sana yanlışları uygulamanı dayatıyorken, duruma itiraz edebilmen girişkenliktir.

bilmediğin konularda fikir beyan etmek ise aymazlıktır. sahte girişkenliktir.
bilmediğin hatta ilgilenmediğin konularda "ilgilenirim, icabına bakarım" deyip sözler vermek boşvaatçiliktir. sahte girişkenliktir.
bildiğin konularda doğru yolu göstermek zahmetinden kaçınıp yanlış uygulamalara itirazsız dahil olmak sorumluluktan kaçmaktır. sahte bir şevkle yanlış uygulamalara dört elle sarılmak ise tabii ki sahte girişkenliktir.

popüler işletme jargonunda girişkenlik ukalalık ile yakından ilişkilidir. hiçbir tecrübeli iş arkadaşı, hele mühendislik formasyonlu yöneticiler bu tür ik balonlarına kanmaz. yine de bu hatalı girişimcilik tanımı yurdumuzda geçer akçedir.

ingilizce olacak ama şu en alttaki resimdeki sarı keçiler bence gerçek girişimcilerin tasviridir. alttaki kırmızı ve sinirli keçiler de günümüz popüler sahte girişimcilerinin güzel bir karikatürüdür. işin "para-pul-mülk-cariye edinme cinsinden girişkenlik" kısmına hiç girmiyorum. o konuda bir ton "rakiplerinizi ezin" temalı saçmalık yazılmıştır sayısız ik sitesinde.

 

Meltem OSMANOĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
7 Şubat 2011
Mesajlar
277
Beğeniler
147
#4
yeşildeki yazan sıfatları( dinliyor, yardım ediyor, kendini suçluyor, diğerleriyle problemleri konuşuyor , anlıyor.......) liderlerin taşıdığını düşünmüyorum :D
 

Melih Coşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Mesajlar
1.285
Beğeniler
2.418
Şehir
Çankaya/Ankara
#5
O zaman değiştiriyorum. Olması gereken liderliği gösteriyor diyelim.

Çünkü benim bildiğim liderlik başkalarını öğrenmeye teşvik etmek, soru sormak, yardım etmek, insanları kazanmakla olur. Ama yanlış biliyorsam lütfen uyarın. ;)
 

Meltem OSMANOĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
7 Şubat 2011
Mesajlar
277
Beğeniler
147
#6
olması gereken dersek tabiki öyle :)
 

Yukarı Alt