Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göllerden su alma ödevi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Ünsal Yanık tarafından paylaşıldı.

 1. Ünsal Yanık

  Ünsal Yanık CMNet Üyesi

  Su Temini ve Çevre Sağlığı dersinde hocamız Göllerden su alma ile ilgili sadece video ve resimlerden oluşan bir cd oluşturmamızı istedi ama nette bulamadım pazartesiye kadar bulmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim...
   
 2. Öyküm Hız

  Öyküm Hız CMNet Üyesi

  konu ile ilgili araştırma yapmak için 3 tane başvuru kitabını inceleyebilir ve "lake water intake systems" ya da "göl ve haznelerden su alma" bölümlerini okuyup, içinde geçen metodları (su alma kulesi,mafsallı bağlantılar vs..) google akademik ve sciencedirect'te aratırsanız, ppt ve pdf formatında örnekler bulabilirsiniz. göllerden su alma yönteminde, en bilinen yöntemler fair-grey kitabında detaylı olarak incelenmişti diye hatırlıyorum. bununla da arama yapabilirsiniz. yabancı kaynaklarda genellikle uygulamalar karşınıza çıkacaktır. bunlardan fotoğraf edinebilirsiniz. kaynak kitaplar için:

  Fair, G., J. Geyer and D. Ocun, Water and Wastewater Engineering, vol. I and vol. II, John Wiley, N.Y., 1966
  Babbit, H., J. Doland and J. Cleasly, Water Supply Engineering, Mc Graw-Hill, N.Y., 1962
  Yılmaz muslu- su temini ve çevre sağlığı
   
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  real player gibi internetten streaming video indirme imkanı veren bir programı bilgisayara kurduktan sonra şu videodan başlayarak: http://www.youtube.com/watch?v=-K_8R03jIZI&feature=related (bir taşkın bypass hattı sanırım)
  linkleri takip ederek bir dünya materyal indirilebilir. çok akademik bir çalışma gerekmiyor sanırım. şu dip savağıdır, şu taşkın suyu savağıdır, bu göl şu barajın gölüdür falan diye kısa başlıklar atarsan videolara yeterli bir ödev olur. görsellik azizim, görsellik hocaları acayip cezbediyor :)
   
 4. Ünsal Yanık

  Ünsal Yanık CMNet Üyesi

  bu çok iyi oldu çok teşekkür ederim ikinizede öncelikle :) klape dediğin gibi gerçekten görsellik güzel olması lazım bi de resimleri buldum mu tamamdır :)

  resimleri hallettim 40 tane resim buldumda video fazla yok çok az bulabildim ya

  videolar da tamam ödevimi hallettim.yalnız merak ettiğim bir şey var bu sistem Türkiyede yok galiba bulduklarım hep yabancı kaynaklardan çünkü...

  bknz : yNEnZ5rejP0
  bknz : UVI7XZ-HRVE
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bu linklerindekiler sadece taşkın savağı. barajlar proje yüksekliğine ulaşınca yani gerektiği kadar su biriktirince taşkın savağı devreye giriyor. aslında çok komplike yapılar değil bunlar. bu tür videoların türk menşeli benzerlerinin olmaması da normal. devlet su işleri gibi bu tür yapıların inşasıyla uğraşan kurumların hepsi işlevsiz kurumlar artık. bu konularla ilgili öğretici yayın, görsel materyal üretmeyi bırak bu tür projeleri kurgulama yeteneğini dahi kaybetmiş halde bu tür devlet kurumları.
  hidrolik dersinde bi sistemden bahsedilmişti. baraj göllerinde işliyor. bir asansör var. baraj gölünün mansabından giriyor gemiler, baraj gölünün basıncıyla hidrolik bir asansör yardımı ile menbasına itiliyor. yani bir oda var diyelim baraj 30 metre ise o 30 metreyi bir oda içinde yavaşca basılan su ile yükselerek kat ediyor. geminin içinde insan var o sıra.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.