Grönland'dan Bir Buzul Daha Koptu

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.535
Beğeniler
3.550
Şehir
Astana
#1
slide.jpg
Grönland buzullarından dev bir parça daha kaybetti. Bilim insanları, kopan parçanın neredeyse New York'un Manhattan bölgesine eşit olan 120 kilometrekarelik bir alana denk geldiğini belirtti.
NASA uyduları, bu hafta başında Grönland 'ın Petermann Buzulu'ndan dev bir parçanın koparak tamamen serbest kaldığını tespit etti. Bilim insanları, dev bir buzul tabakasının,Grönland 'ın yüzeyinin beşte dördünü kapladığını belirterek Petermann Buzulu'nun büyük kısmının kara üzerinde kaldığını ancak buzulun, donmuş bir dil gibi su dışına uzanan kısmının
parçalandığını ifade etti.
Petermann Buzulu, iki yıl önce kopan parçanın iki katı büyüklüğünde başka bir parçayı su yüzeyine itmiş ve parçalanmasına neden olmuştu. Son iki yılda yaşanan iki büyük kırılma, bilim insanlarını fazlasıyla rahatsız etmiş durumda.
ABD'nin Delaware Üniversitesi'nden jeolog Andreas Muenchow, "Yaşanan çok dramatik... Elimizde bölgeye ait 150 yıllık veriler duruyor ve şu an yaşananlar, geçmişte eşi benzeri görülmemiş boyuttaki olaylar" dedi. Muenchow, "Grönland 'ın hızla değişim geçirdiğine tanık oluyoruz" ifadesini de kullandı.

SUÇLU BELLİ DEĞİL
Uzmanlar, Grönland 'da yaşanan değişimi, küresel sıcaklığın nedeni olarak görse de bu konuda kesin bir yargıya varılamayacağını belirtiyor. Muenchow ve meslektaşları, son yıllarda Grönland 'da yaşananların arkasında yatanları anlamanın oldukça zor olduğunu belirtiyor.
Petermann üzerinde 10 yıldır çalışan NASA uzmanı Eric Rignot, "Yaşananlar doğal varyasyonların bir parçası değil" yorumunu yaptı. Ohio Üniversitesi buz bilimcisi Ian Howa ise "Buzulun, uzayan bir tırnağını kaybettiğini söyleyebiliriz ancak bu durumun devam etmesi, normal olmadığını gösteren bir işaret... Halen bu gelişmenin ne kadar ciddi olduğu konusunda değerlendirmeler yapıyoruz" diye konuştu.

HIZLA ERİYOR
Grönland'ın güneyindeki çok sayıdaki buzul, yıllardır hızla erimeye maruz kalıyor. ABD'nin Colorado eyaletindeki Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi'nden Ted Scambos, yaşanan buzul kaybının, geçmişe kıyasla çok büyük bir orana ulaştığını belirtti.
Scambos, mevcut hızda buz kaybının devam etmesi halinde deniz seviyesinin de kaçınılmaz olarak yükseleceğini belirtti. Şu ana kadar Grönland'dan kopan buzulların yüzmekte olduğunu belirten Scambos, parçalar erimediği için 'şu an' bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

BEŞ KAT HIZLA ERİYOR
ABD'li jeolog Scambos, Grönland'ın kuzeyi ve Kanada'daki hava sıcaklığı artışının, küresel sıcaklık ortalamasının beş kat üzerinde olduğunu söyledi. Scambos, son 30 yıl içinde bölgedeki sıcaklığın 1,5 Santigrat derece arttığını ifade etti.
Muenchow ise yeni kopan buzul parçasının, 2010'da kopan parçayla aynı güzergahı izleyeceğini düşündüklerini belirtti. İki yıl önce kopan parça küçük buzullara bölünerek kuzey ve batıya yöneldi. Bir kısmı da Kanada'nın Newfoundland eyaletine ulaştı.
Bilim insanları, Grönland'da yaşanan buzul kayıplarının yanı sıra haziran ayında Kuzey Kutbu'nda görülen en büyük buzul kayıplarına tanık olduklarını belirtmişti.

Kaynak : Haberler.com
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
369
Şehir
İstanbul
#2
Grönland'da buzullarda sadece 4 günde yaşanan erime inanılmaz. Dünyamız buzdolabını kaybetmek üzere. Bu tüm dünya ve insanlık için büyük bir tehlike. Kuzey Kutbu'nu geç olmadan kurtarmalıyız.

8 Temmuz - 12 Temmuz arasında Grönland yüzey buzullarının %98'i eridi.
Son yıllarda yaşadığımız sel felaketleri ve kavurucu sıcaklar, başta çok uluslu büyük petrol firmalarının eseri ve küresel güçlerin hepsi ekonomik nedenlerden dolayı bu duruma sessiz kalıyor. S(hell) hala kuzey kutbundaki petrol arama faaliyetlerini durdurmadı.

Üstteki fotoğraf NASA tarafından çekilmiş ve National Geographic'in resmi sayfasında yayınlanmıştır. Link adresi aşağıdadır.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


Geleceğimiz için Greenpeace'in
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
'ne en azından sanal ortamda katılalım.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
 

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
0
Beğeniler
1
#3
4 günde bu çapta bir değişim olmasını özetlemek gerekirse kısaca "hayra alamet değil" diyebiliriz.
 

Yukarı Alt