Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güneş Enerjisinden elektrik eldesi

Konu, 'ARŞİV' kısmında crocus tarafından paylaşıldı.

 1. crocus

  crocus CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar, güneş enerjisinden elektrik üretimi teorisi bu yontemle elektrik üretim maliyetleri avantajları ve dezavantajları çevre mühendisliğinde uygulama örnekleri bu konuda calışma yapan varsa bılgılerını benımle de paylasırsa sevinirim..
   
 2. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  BEn de bu konuda araştırma yapıyorum. Güneş enerjisi Türkiye'de Karadeniz hariç heryerde verimli olarak görünüyor. Kaç mw'lık sistem düşündüğünüze bağlı fiyatları ancak proje kendisini 5 - 10 arasında amorti ediyor. 25 yıllık ömrü var tesisin. Aylık faturanızın 1/3 kadar yıllık işletme-bakım gideri var. Güney bölgelerde iseniz oldukça avantajlı, biz Ankaradayız ama yine de cazip. Ankara için 9 yıl geri dönüşü var. 16 yıl bedava elektrik kullanacağız yani. Çevreye katkımız da cabası. EnerjiBakanlığı da %30 hibe veriyor, ama 5 yıl geri dönüşlü olan projelere. Faturaları ona göre ayarlarsınız 5'ten fazla çıkarsa. Umarım yardımcı olmuşumdur.
   
  silinebilir üye bunu beğendi.
 3. Burcu Gerger

  Burcu Gerger CMNet Üyesi

  güneş enerjisi
   

  Ekli Dosyalar:

  N. Nazlı Ergun ve Fatih Özcan bunu beğendi.
 4. crocus

  crocus CMNet Üyesi

  çok tesekkur ederım :)
   
 5. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar güneş enerjisinden elektirik üretimiyle ilgili bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim mesela bununla ilgili tesisi kurmak istesem devlet teşvik veriyor mu ?kuracağımın yerin ne kadar olması, günlük ne kadar üretmem gerektiğini falan bilgisi yada projesi olan varsa paylaşırsa sevinirim.
   
 6. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Şuanda devletin teşviği yok, bir ara vardı. Ama yine olabilir takip etmek gerek. Kuracağınız yer elektrik üretilecek miktara bağlı olarak panel sayısına bağlı olarak değişiyor. Şu anda devlet 500 kwh için lisanssız üretim izni veriyor. Ne kadar elektrik tüketen bir yer için düşünüyorsunuz bilemiyorum ama bizim fabrika için 500 kwh yeterli gelmiyor, bu ay içinde çıkması beklenen bir yönetmelik varmış bu sınırı 1 mwh'a yükselteceklermiş, onu bekliyorum, o zaman üretim tüketimi karşılayacak. Bir de turseff ile anlaşmalı bankalar yenilebilir enerji projeleri için uygun kredi imkanları sunuyor, bunları değerlendirebilirsiniz.
   
 7. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  teşekkürler funda hanım peki verilecek kredinin miktarı bellimi yoksa üretilecek miktara göremi belirleniyor
   
 8. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Rica ederim. Üretilecek miktara göre sanırım, çünkü proje bazlı kredi veriyorlar.
   
 9. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  bizim düşüncemiz üretip satmak buda 500kwh çok daha fazla olacağı kesin anladığım kadarıyla çok para isteyen bir proje:)ve sanırım paneller Türkiye de üretilmiyor Almanya dan falan alınıyor.
   
 10. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  üretip satmak çok getirisi olan birşey değil gibi, çünkü dağıtım şirketi sattığı fiyattan daha düşük fiyata alım yapıyor sizden, ama yinede panel kuracak yerim çok boş duracağına para getirsin derseniz neden olmasın.
   
 11. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Paneller yurtdışı tabi ama öncülüğünü Tayvan yapıyor sanırım. 500 kwh ile aylık satın aldığınızı düşünürsek 15-20 bin tl'lik elektrik üretebilirsiniz, 10-15 bin TL'ye satarsınız. Yer olarak da 3000 m2 alan gerekli yanılmıyorsam, çatı da olabilir bu.
   
  Hamdiye Güzel bunu beğendi.
 12. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Çok teşekkürler funda hanım üretip satmak pek karlı gelmedi :)l
   
  Funda Saltık bunu beğendi.