Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gürültü izni

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Levent Yavuz tarafından paylaşıldı.

 1. Levent Yavuz

  Levent Yavuz CMNet Üyesi

  Arkadaşlar hem yıldızlı hem yıldızsız tesisler kapsamında ise (1.21 * ve 2.14 kapsamında) gürültü muafiyeti nelere göre değerlendirilir.
   
 2. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  * ibaresi kalktı artık yönetmelikte 1 dipnotlular gürültüden muaf
   
 3. Levent Yavuz

  Levent Yavuz CMNet Üyesi

  evet doğru , peki aynı durum için 1 dipnotlu bir tesis ve dipnotu olmayan tesis için yani 2 kapsamada giren tesis için durum nedir.
   
 4. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  500 m kurtarıyorsa muaf yazabilir ancak memurin insiyatifinde gibi birşey :)
   
 5. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği’nde Ek-1 ve ek-2 listesi ile ilgili (Ek-2 listesinin sonunda);
  “1 : Çevresel Gürültü konulu Çevre izninden muaf olan tesisler.” dipnotu ve “Not: Yukarıda yer alan muafiyetler ilgili maddesi için geçerlidir. İşletmenin muafiyeti listede yer alan tüm maddeler değerlendirilerek yapılır.” notu yer almaktadır.
  Yani Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği gereğince Ek-1 ve Ek-2 listesinde birden fazla maddeye giren tesislerin muafiyet durumları listeye girilen tüm maddeler dikkate alınarak yapılır.
  Tesisiniz iki maddeden listeye giriyor ve birisinde “1” numaralı dipnot bulunmuyor ise; Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğine göre tesisiniz “çevresel gürültü” konulu çevre izninden muaf değildir.
  Ancak “çevresel gürültü” konulu çevre izni ile ilgili bir muafiyette Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile getirilmiştir.
  Yönetmeliğin 33 üncü maddesinin (ç) bendinde; “(Değişik:RG-27/4/2011-27917) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2’sinde “ * ” işareti ile muafiyet getirilmiş işletme ve tesisler ile çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesi alması gereken işletme ve tesislerden; 7/3/2008 tarihinden önce kurulmuş ve açılma ve çalışma ruhsatı almış olanlar ile kurulduğu tarih ve ruhsatı olup olmadığına bakılmaksızın, çok hassas ve hassas kullanımlardan itibaren en az 500 metre mesafede olan veya bu Yönetmelik çerçevesinde gürültü haritaları hazırlanması gereken yerleşim yerleri dışında bulunan işletme ve tesisler için çevre izni veya çevre izin ve lisans belgesine esas değerlendirme yapılmaz. Ancak, yetkili idarenin talep etmesi halinde işletme ve tesisler için akustik rapor hazırlanması zorunludur.” hükmü yer almaktadır.
  Bu nedenle tesisiniz;
  1. 7/3/2008 tarihinden önce kurulmuş ve bunu kanıtlayan açılma ve çalışma ruhsatınız var ise,
  2. Veya tesisiniz çok hassas ve hassas kullanımlara mesafesi en az 500 metre ise,
  3. Veya tesisinizin bulunduğu alan gürültü haritası hazırlanması gereken alanlarda yer almıyorsa,
  “çevresel gürültü” konulu çevre izninden muaftır.
  Bu muafiyetlerden yararlanmak için 7/3/2008 tarihinden önce düzenlenmiş ruhsatınızla veya
  Tesisin çok hassas ve hassas yapılara 500 metre mesafeden daha uzak olduğuna dair ilgili belediyeden alınacak yazı ile (bazı il müdürlükleri beyana göre uzaklık tespitini kendisi yapabiliyor) veya,
  Tesisin bulunduğu alanın gürültü haritası hazırlanacak alanlar arasında yer almadığına dair (ilgili belediye veya bakanlık yazış ile) yazı ile,
  başvuru yapmanız gerekir.

  Bu şartlardan hiç birisine sahip değilse tesis çevresel gürültü konulu çevre iznine tabi olur.
   
  Fatih Çoban bunu beğendi.
 6. Hamza Ay

  Hamza Ay CMNet Üyesi

  @Tarık Can peki firma 2008 den önce kurulmuş ÇKALGİLHY ye göre 3.13,3.23 ve 10.12 maddelerine tabi ve gürültüden muaf. ÇİLY de bu maddelerden herhangi biri değişmiş ise gürültü için tekrar başvuru yapmalı mı ? ve Gürültüden muaf ise Emisyondan da muaf oluyor mu ?
   
 7. O.GENÇ

  O.GENÇ CMNet Üyesi

  @Hamza Ay yönetmelik değiştiği için gürültü muafiyeti yenilenmeli, ayrıca emisyon kaynağı varsa iznine tabi tabi ki.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?