Halk Sağlığı Acil Durum Eylem Planı

Can Avşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
25 Şubat 2009
Mesajlar
1.130
Beğeniler
828
Şehir
Antalya
#1
Uluslararası Giriş Noktaları
Halk Sağlığı Acil Durum Eylem Planı

I. GİRİŞ

Bu plan, uluslararası giriş noktalarında, “Uluslararası Önemi Haiz Halk Sağlığı Acil Durumu” (UÖHHSAD) durumuna yol açabilecek olaylara yanıt vermek için çoklu disiplinli/çoklu sektörlü ekiplerin oluşturulması da dahil olmak üzere bir halk sağlığı acil durumu yanıt planını oluşturmayı hedeflemektedir.

“Uluslararası Önemi Haiz Halk Sağlığı Acil Durumu” (UÖHHSAD): Uluslararası Sağlık Tüzüğü (UST)’nde öngörüldüğü şekilde; bir hastalığın, uluslararası yayılma yoluyla diğer devletler için halk sağlığı riski oluşturduğu ve eşgüdüm içinde uluslararası yanıt verilmesini gerektiren olağandışı olay anlamındadır.
“halk sağlığı riski”(HSR): uluslararası düzeyde yayılabilecek veya ciddi ve doğrudan bir tehlike gösterebilecek olay başta olmak üzere, insan nüfusunun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek bir olay ihtimali anlamındadır.


Hazırlanan bu plan; zamanında, yeterli ve etkin bir şekilde UÖHHSAD’na müdahale edebilmek amacıyla, emir, koordinasyon ve iletişim konularını ve görev tanımlarını belirleyen hususları içermektedir.

Bu planın hazırlanmasıyla Genel Müdürlük, Karantina Daire Başkanlığı, Bölge Koordinatörlüğü ve bağlı birimlerimiz ile Mülki İdare Amirliklerinin UÖHHSA durumunda üstleneceği sorumluluklar ve yerine getireceği görevler tanımlanmıştır. Her makam bu plan çerçevesinde üzerine düşeni yerine getirmekle sorumlu ve görevlidir.


Acil Durumu oluşturan bildirimler;

1. DSÖ Global Alarm ve Müdahale sisteminden bir bildirim
2. Uluslar arası halk sağlığı riski tehdidi
3. Yurtiçi halk sağlığı riski bildirimi

Yukarıda bahsi geçen bildirimlere istinaden Genel Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Acil Durum Eylem Planını uygulamaya koyar.

Uluslararası Giriş Noktalarında Halk Sağlığı Acil Durum Eylem Planı
Mülki İdare Amirleri koordinasyonu ile Sağlık Denetleme Merkezleri tarafından yürütülür.
 

Dosyalar

revo

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Haziran 2011
Mesajlar
6
Beğeniler
0
#2
Cevap: Halk Sağlığı Acil Durum Eylem Planı

merhaba arkadaşlar yapı işleri veya şantiye işleri ile ilgili risk analizi ve acil eylem planı örneği olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim..
 

Yukarı Alt